Kultúra a umenie sa častokrát neprávom ocitajú na chvoste priorít mestských častí. Pritom Staré Mesto špeciálne musí byť kultúrnym srdcom nášho mesta. Ako budeme s našim tímom podporovať umenie v Starom Meste?
Našou prvou prioritou bude vôbec vytvoriť kvalitnú koncepciu kultúry pre Staré Mesto, pretože to nám dosiaľ, napriek našim požiadavkám, veľmi absentuje. Koncepciu však určite musíme robiť v spolupráci s mestom, ktoré tú svoju (Bratislava 2030) už nastavilo, a to naozaj kvalitne a participatívne. Chceme vytvoriť také prostredie, ktoré organizáciám či subjektom nezriaďovanej kultúry pomáha rásť, poskytuje im príležitosti. V Starom Meste chceme kultúru najmä podporovať, nielen tvoriť tú našu.
Ihneď spravíme mapping priestorov, nehnuteľností či majetku, ktorý vieme poskytnúť pre umelecké subjekty, ľudí tvoriacich v kultúrnom a kreatívnom biznise alebo na rezidencie.
Chceme koncepčne nastaviť prenájmy staromestských majetkov, a to nielen po stránke ekonomickej, ale najmä obsahovej. Kultúra bude prierezovou témou nielen vo vzdelávaní či sociálnych veciach, ale naprieč všetkými oblasťami, ktoré budeme na úrade zastrešovať.
Zvedieme prehľadné, férové a odborne hodnotené grantové programy a výzvy. Máme plán smerovať výšku alokovaných financií na kultúru na naviazanie na výšku rozpočtu.
Budeme pracovať na obnove knižníc na moderné multigeneračné komunitné priestory, súčasne pripravíme transformáciu knižníc a kultúrnych zariadení Starého Mesta z rozpočtových organizácií na neziskovú organizáciu/neziskové organizácie. Cieľom je zvýšiť možnosti organizácie získavať externé zdroje vrátane Nórskych fondov a nastaviť efektívne riadenie a manažment spolu s kvalitným obsahom.
Vizuálne umenie chceme dostať z „kamenných“ priestorov a inštitúcii viac do verejné priestoru, viac medzi ľudí rôznych vrstiev spoločnosti či vekových kategórií. Chceme, aby sa stalo prirodzenou súčasťou našich každodenných životov a verejného priestoru. Súčasne si uvedomujeme, že musí taktiež nastoľovať otázky a odpovede na súčasné výzvy doby, ako je napríklad klimatická kríza, komunikácia a tolerancia, životné prostredie a zeleň.
Bude nám záležať na tom, aby sa čo v najväčšej miere integrovali všetky skupiny obyvateľov Starého Mesta, nielen obyvatelia a obyvateľky v aktívnom veku, ale aj seniori, mladí ľudia a deti, vylúčené skupiny, skupiny so špeciálnymi potrebami a iní.
V rámci poslaneckej práce a tiež aj prípravy nášho Plánu pre Staré Mesto je líderkou témy kultúry poslankyňa Dana Kleinert, zakladateľka Slovak Fashion Council. Dana sa podieľala aj na víťaznej koncepcii kultúry pre Trenčín v rámci kandidatúry Trenčín Európske hlavné mesto kultúry 2026.
Ja som súčasťou tohto tímu a tiež aj Komisie kultúry na Starom Meste. Ako mestský poslanec som predsedom Komisie pre kultúru, médiá a ochranu kultúrneho dedičstva MsZ, kde sa nám podarili dôležité a prelomové veci – napríklad vznik Nadácie mesta Bratislavy, postaviť nové depozitáre pre GMB a MMG, vznik mestského divadla DPOH ako samostatnej neziskovej organizácie, transformáciu BKIS a mnohé iné…
Môj tím pre kultúru:
👉 Dana Kleinert (dizajnérka)
👉 Adam Berka (architekt, vydavateľ)
👉 Lukáš Teren (kameraman, režisér)
👉 Veronika Frtúsová (divadelná režisérka)
👉 Boris Hochel (obnova kultúrnych pamiatok)
👉 Michal Sládek (architekt humanista)
👉 Andrej Jaroš (odborník na UNESCO)
👉 Hana Dojčanová (vzdelávacie aktivity)