Týždne sme sa s vami stretávali a rozprávali o našom obľúbenom Trhovisku na Žilinskej. Milujeme jeho génius loci, atmosféru, ktorá nám pripomína detstvo, trhovníkov, ktorých stretávame roky rokúce a presne vieme, u koho kúpime tú najvoňavejšiu zeleninu a ovocie, kde sú dobré vajíčka a krásne sezónne kytice. Tomuto kultovému trhu hrozí už niekoľko rokov zánik a to nechceme za žiadnych okolností dopustiť.
Aká je dnes situácia s Trhoviskom Žilinská?
Trhovisko dnes stojí na súkromnom pozemku, nájomnú zmluvu máme do roku 2028. V Územnom pláne je táto parcela určená na výstavbu 5 poschodovej budovy a majiteľ si môže kedykoľvek zažiadať o stavebné povolenie, lebo má už vydané právoplatné územné rozhodnutie.
Nemôžeme sa spoliehať, že niekto za nás vyrieši tento problém, že vlastník pozemku bude ochotný predávať či zamieňať, a že mesto vyčlení financie alebo nájde iný pozemok na výmenu. Skúsenosť a história nám ukazuje, že čakať na zázrak sa nedá a 45 mestských poslancov (zo Starého Mesta sú iba 4) nemusí schváliť tieto alternatívy.
Čo bude s Trhoviskom Žilinská o 6 rokov?
O 6 rokov končí nájomná zmluva a my urobíme všetko pre to, aby sme ju uzavreli na ďalšie obdobie a trhovníci ostali na svojom mieste. Môže sa ale stať, že vlastník pozemku nájomnú zmluvu nepredĺži. Aj na túto alternatívu musíme byť pripravení, lebo nám všetkým záleží na zachovaní Trhu na Žilinskej.
Prečo Staré Mesto pozemok neodkúpi?
Ktokoľvek vám bude bohorovne tvrdiť, že odkúpením pozemku pod trhoviskom ho zachráni, žije mimo staromestských reálií.
Rozpočet Starého Mesta nemá možnosti vyčleniť takú sumu financií, jeho hodnota sa môže pohybovať na úrovni 2 milióny eur. Investovať takúto obrovskú sumu by bolo veľmi nehospodárne (keďže je v územnom pláne pripravený na výstavbu, jeho suma sa môže pohybovať vo výške až 2 miliónov eur). Ak by sme aj zohnali taký veľký objem finančných prostriedkov, zodpovednejšou investíciou by bola napríklad výstavba novej školy alebo škôlky, ktorú tak veľmi v Starom Meste potrebujeme. A na to by sme vedeli použiť aj financie z Plánu obnovy.

Čo bude s TSSM, ktoré vo dvore sídlia?
Máme plán zefektívniť čistenie ulíc v Starom meste, optimalizovať prevádzku v spojení s Komunálnym podnikom mesta Bratislava, čím ušetríme financie. Preto navrhujeme súčasné TSSM pretransformovať na organizáciu odborne sa starajúcu hlavne o našu zeleň. V spolupráci s oddelením životného prostredia budú pracovať na zvyšovaní kvality, údržbe a vysádzaní novej zelene. Čistotu Starého Mesta bude zabezpečovať Komunálny podnik mesta Bratislavy.
Bude čistenie Komunálnym podnikom mesta Bratislavy pre Staré Mesto výhodnejšie?
Rozhodne áno. Prvou výhodou je, že Staromešťania už nebudú musieť riešiť, kto má danú ulicu či námestie na starosti. Za všetko bude zodpovedný Komunálny podnik. Zároveň sa zvýši úroveň čistoty v uliciach - mnoho Staromešťanov nám dáva avízo, že je rozdiel medzi ulicami čistenými magistrátom a Starým Mestom veľmi citeľný. Komunálny podnik zároveň pracuje oveľa efektívnejšie - čistotu mesta tam aktuálne zabezpečuje niečo približne 109 zamestnancov. V TSSM čistí iba Staré Mesto viac než 90 zamestnancov. Keď toto nehospodárne čistenie v správe Starého Meste prevelíme na Komunálny podnik, ušetríme nemalé množstvo financií ročne.
Vo dvore sídlia aj dobrovoľní hasiči. Rušíte ich?
Nie, dobrovoľných hasičov rozhodne nerušíme, ich prácu si veľmi vážime a rátame s nimi aj naďalej. Ako sa táto požiadavka zapracuje do pôvodných priestorov bude úlohou pre architektov.
O čom má byť priestor Nová Žilinská?
Chceme Starému Mestu priniesť nový priestor pre komunity, gastro a kultúru, zachovať genius loci miesta a obohatiť ho o ďalšie funkcie, ako kluby pre deti, seniorov, malú koncertnú sálu, šachový klub, skvelé potraviny…
Dvor, o ktorom sa rozprávame, je vo vynikajúcej lokalite a je skutočné mrhanie potenciálom, pokiaľ slúži ako odkladisko náradia, kosačiek a aut. Projektu Nová Žilinská by samozrejme predchádzala občianskou participáciou podrobne zadaná architektonická súťaž, kvalita verejných priestorov je našou veľkou prioritou.

V akej fáze je váš projekt?
Nová Žilinská je idea, ktorú ponúkame širokej verejnosti na diskusiu.
Je naším návrhom na nový priestor pre našich obyvateľov a obyvateľky a zároveň záchranou Trhu Žilinská v prípade, že by sa prenájom pozemku o 6 rokov nepodarilo predĺžiť. Tento nápad komunikujeme so Staromešťanmi a Staromešťankami, s trhovníkmi a trhovníčkami a momentálne sme vo fáze zbierania všetkých podnetov - potrebujeme zistiť, po akom priestore je v Starom Meste dopyt a ako má vyzerať vhodné miesto a podmienky pre mestský trh 21. storočia. Chceme, aby trhovníci mali vyššiu úroveň poskytovaných služieb za rovnakú cenu prenájmu ako na známom trhovisku.
Trhovníci na Žilinskej si musia napríklad chodiť po vodu s čipovou kartou do uzavretej miestnosti 50m od trhu. Nemajú k dispozícii ani jeden vodovodný kohútik medzi stánkami a vodu z kvetov, z umývania vylievajú na cestu. Rovnako majú problém s vykladaním tovaru a množstvo dodávok stojí cez víkend popri ceste. Zároveň by sme chceli, aby bola Nová Žilinská aj zdrojom príjmov pre Staré Mesto - je tu možnosť prenájmu napríklad pre rôzne street food festivaly a stánky mimo obľúbených predajných dní trhovníkov. Na toto všetko budeme pri zadávaní súťaže na Novú Žilinskú myslieť.
Bolo by vo dvore dosť priestoru pre trhovníkov?
Určite áno. Celý dvor, priľahlé garáže a budovy sú dostatočne veľké nielen pre trhovníkov, ale aj pre ďalšie komunitné aktivity.

Kde budú parkovať dodávky so zeleninou a ovocím?
Pod súčasnými garážami sa nachádza podzemné parkovisko, ktoré by mohlo slúžiť pre autá a dodávky trhovníkov. Vynášanie a skladanie tovaru by bolo pre nich komfortnejšie a bezpečnejšie.
Uvoľňujete tým pozemok trhoviska developerovi na výstavbu?
Nie. Pozeráme sa však konštruktívne do budúcnosti a pripravujeme sa na každú jednu alternatívu v snahe o záchranu Žilinskej. Vieme, že v tejto fáze, keď si developer vie bez problémov vypočítať zisk z výstavby bytov, presne pozná hodnotu tohto pozemku.