Podarí sa reparát na Starom Meste?

Pred rokom zrušil Okresný úrad výrubové rozhodnutie MČ SM na Šancovej na 36 stromov. Staré Mesto vydáva nové. Aké bude?

Podarí sa reparát na Starom Meste?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Šancová je jedna z najviac zaťažených ulíc v Bratislave. Každodenné množstvo áut vyprodukuje veľa emisii, prachu a hluku.

Ľudia žijúci v tomto okolí by vedeli veľa rozprávať o týchto svojich skúsenostiach. Preto sa počíta každý jeden strom alebo zeleň, ktoré vedia aspoň čiastočne zmierniť tieto negatívne dopady.

V strede Šancovej je veľké parkovisko, kde sa chystá výstavba polyfunkčného domu. Za touto asfaltovou plochou sa ale nachádza väčší kus zeme s bývalým mestským parkom s množstvom stromov. Tieto stromy už desaťročia zmierňujú negatívne dopady samotnej cesty, vytvárajú priaznivú klímu v horúcich letných mesiacoch a spríjemňujú okolie lokálnym rezidentom. Najstaršia lipa tam má dokonca okolo 50 – 80 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Staré Mesto vydalo povolenie na výrub 36 stromov a 192 m2 krovinatých porastov pred 2 rokmi (6.4.2020). Je to smutné, že opäť orgán ochrany prírody nestál na strane stromov, zelene a občanov. Nepomohli námietky ani argumenty.

Občanom nezostávalo nič iné, len sa odvolať a žiadať o opravu tohto nezmyselného rozhodnutia v prospech žiadosti developera.

Obrázok blogu

Okresný úrad (OÚ) vypočul námietky občanov a ZRUŠIL povolenie na výrub. OÚ konštatoval, že námietky odvolania sú opodstatnené. Na koľko posúdenie ekologických a estetických funkcii a vplyvov na zdravie človeka, ktoré je orgán prírody a krajiny povinný vykonať, nebolo dostatočne preukázané. Navyše nebolo podložené ani presvedčivými dôkazmi a správnou úvahou, pred vydaním výrubového povolenia.

SkryťVypnúť reklamu

OÚ tiež konštatoval, že rozhodnutie o výrube sa nedostatočne zaoberalo, a ani nestanovilo, podrobnejšie podmienky realizácie náhradnej výsadby. Tým pádom nie je jasné či bude aj inak ako len formálne kompenzovaný úbytok prírodných hodnôt v mestskom prostredí danej lokality. Zákon totiž uprednostňuje formu kvalitnej novej výsadby zelene, pred finančnou náhradou za výrub.

V neposlednom rade OÚ konštatoval, že mestská časť Staré Mesto (MČ SM) bola povinná skúmať, aká stavba je dôvodom na výrub. Ide najmä o posudzovanie všetkých jej aspektov, či sú dostatočne relevantné pre odôvodnenosť likvidácie zelene, ale aj pre uloženie povinnosti náhradnej výsadby. Celá táto dôležitá časť vo vydanom rozhodnutí nebola preukázaná a podložená správnou úvahou. (Viac v Rozhodnutí tu:)

SkryťVypnúť reklamu

Obrázok blogu

MČ Staré Mesto teda znovu začalo nové konanie na základe doručenej žiadosti developerom o výrub 45 stromov, 4 stromových skupín a 12 krovitých porastov začiatkom tohto roku. Preto som sa prihlásil aj do tohto konania spolu s ďalšími občanmi z tejto lokality, ktorým záleží na zdravom životnom prostredí, stromoch a zeleni v rámci svojej štvrte, ale aj celého mesta.

Absolvovali sme obhliadku, pojednávanie na úrade, poslali sme námietky a pripomienky, kde sme sa usilovali vysvetliť potrebu zachovania tejto zelene.

MČ Staré Mesto má teda možnosť spraviť reparát a opraviť si tak reputáciu v prospech zachovania stromov a parčíku. Občania očakávajú, že úrad, ktorý je zriadený práve z dôvodu ochrany životného prostredia bude konať v ich prospech a nie v prospech developera.

SkryťVypnúť reklamu

Necháme sa prekvapiť...ak to opäť nedokáže, budeme sa bohužiaľ musieť opäť odvolať.

Matej Vagač

Matej Vagač

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  85x

Som rodený bratislavčan, staromešťan, k Bratislave mám celoživotný vzťah, a preto sa už dve desaťročia snažím ako občiansky aktivista Bratislava otvorene (BAO) a ochranár zachovávať zeleň, stromy, kvalitné životné prostredie a kultúrne či historické dedičstvo Starého Mesta. Pôsobím ako poslanec mestského zastupiteľstva hl. mesta SR Bratislavy (Team Vallo) a miestneho zastupiteľstva mestskej časti Staré Mesto (Team Vallo). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

710 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu