Zázrak prírody - Medvedí cesnak

Písmo: A- | A+

„Pokiaľ žiješ v súlade s prírodou, nikdy nebudeš chudobný; pokiaľ žiješ podľa mienky ľudí, nikdy nebudeš bohatý.“

V dnešnom blogu si napíšeme niečo o chutnej a veľmi zdravej rastline - Medveďom cesnaku.

Obrázok blogu

Medvedí cesnak rastie začiatkom jari vo vlhších lesoch po celej Európe a Ázii. Má liečivé účinky. Používa sa v kuchyni a v minulosti na liečenie mnohých ochorení. Má výraznú chuť cesnaku. Darí sa mu hlavne v listnatých a lužných lesoch, kde je vlhká a úrodná pôda. 

Obľubu má u lesných zvierat ako sú diviaky a medvede (viď názov). 

Začína sa zbierať na začiatku jari. V lese ho nájdeme pomerne ľahko, pretože pokrýva veľké množstvo územia. Treba dávať pozor na jeho dvojníčku - jedovatú konvalinku. Jeho vôňa a chuť ho vždy prezradia. Môžeme ho zbierať všade, je však potrebné dbať nato, aby sme pri zbere nepoškodili ostatné. Zakázaný zber je v chránených územiach. 

Medvedí cesnak je najlepšie skonzumovať hneď pri natrhaní alebo uložiť do mrazničky. Je vhodný na chlieb, nátierku, do šalátov či ako príloha k hlavnému jedlu. Je vhodný aj na tepelné spracovanie. Na internete nájdete množstvo receptov z neho. Rôzne polievky či cestoviny podľa vlastného výberu. 

Rodina môjho priateľa pravidelne z medvedieho cesnaku robí pesto. Základ je jeho zmixovanie po dôkladnom umytí s vlašskými orechmi, olejom, soľou a korením. Zmes sa môže natrieť na chlieb alebo pridať do rôznych cestovín. Pesto je veľmi zdravé, pretože sa tepelne neupravuje a obsahuje všetky vitamíny. 

Obsahuje množstvo liečivých účinkov. Má výborný detoxikačný účinok. Pomáha pri žalúdočných problémoch. Je vhodný pri vysokom krvnom tlaku. Pomáha pri problémoch s dýchacími cestami, posilňujeme imunitu. 

Obrázok blogu

Dnes sme s priateľom boli natrhať túto liečivú bylinku. Sťažilo nám to aprílové počasie ale nedali sme sa odradiť. Na pomoc sme si zobrali psa, ktorý nám palicou odhŕňal sneh. Cesnak rastie v obci Lysá pod Makytou (okres Púchov, Trenčiansky kraj). Pri tabuli, ktorá označuje obec, zabočíme smerom z Púchova doprava a ideme rovno po kopci až kým neprídeme na lúku a z nej musíme ísť nižšie ku stromom, kde je ho dostatok. Plánujeme tam ešte zájsť a priniesť ďalší pre známych. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pred rokom sme ho zbierali takisto, vtedy nám ale vyšlo krásne počasie. 

Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu