Zázrak prírody - Medvedí cesnak

„Pokiaľ žiješ v súlade s prírodou, nikdy nebudeš chudobný; pokiaľ žiješ podľa mienky ľudí, nikdy nebudeš bohatý.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V dnešnom blogu si napíšeme niečo o chutnej a veľmi zdravej rastline - Medveďom cesnaku.

Obrázok blogu

Medvedí cesnak rastie začiatkom jari vo vlhších lesoch po celej Európe a Ázii. Má liečivé účinky. Používa sa v kuchyni a v minulosti na liečenie mnohých ochorení. Má výraznú chuť cesnaku. Darí sa mu hlavne v listnatých a lužných lesoch, kde je vlhká a úrodná pôda. 

Obľubu má u lesných zvierat ako sú diviaky a medvede (viď názov). 

Začína sa zbierať na začiatku jari. V lese ho nájdeme pomerne ľahko, pretože pokrýva veľké množstvo územia. Treba dávať pozor na jeho dvojníčku - jedovatú konvalinku. Jeho vôňa a chuť ho vždy prezradia. Môžeme ho zbierať všade, je však potrebné dbať nato, aby sme pri zbere nepoškodili ostatné. Zakázaný zber je v chránených územiach. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medvedí cesnak je najlepšie skonzumovať hneď pri natrhaní alebo uložiť do mrazničky. Je vhodný na chlieb, nátierku, do šalátov či ako príloha k hlavnému jedlu. Je vhodný aj na tepelné spracovanie. Na internete nájdete množstvo receptov z neho. Rôzne polievky či cestoviny podľa vlastného výberu. 

Rodina môjho priateľa pravidelne z medvedieho cesnaku robí pesto. Základ je jeho zmixovanie po dôkladnom umytí s vlašskými orechmi, olejom, soľou a korením. Zmes sa môže natrieť na chlieb alebo pridať do rôznych cestovín. Pesto je veľmi zdravé, pretože sa tepelne neupravuje a obsahuje všetky vitamíny. 

Obsahuje množstvo liečivých účinkov. Má výborný detoxikačný účinok. Pomáha pri žalúdočných problémoch. Je vhodný pri vysokom krvnom tlaku. Pomáha pri problémoch s dýchacími cestami, posilňujeme imunitu. 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Dnes sme s priateľom boli natrhať túto liečivú bylinku. Sťažilo nám to aprílové počasie ale nedali sme sa odradiť. Na pomoc sme si zobrali psa, ktorý nám palicou odhŕňal sneh. Cesnak rastie v obci Lysá pod Makytou (okres Púchov, Trenčiansky kraj). Pri tabuli, ktorá označuje obec, zabočíme smerom z Púchova doprava a ideme rovno po kopci až kým neprídeme na lúku a z nej musíme ísť nižšie ku stromom, kde je ho dostatok. Plánujeme tam ešte zájsť a priniesť ďalší pre známych. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pred rokom sme ho zbierali takisto, vtedy nám ale vyšlo krásne počasie. 

Obrázok blogu
Silvia Vajdíková

Silvia Vajdíková

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na písaní nie je nič zložité. Všetko, čo robíš je, že si sadneš za písací stroj a krvácaš. -ERNEST HEMINGWAY- Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
SkryťZatvoriť reklamu