
V našej dedine sme si zvolili nového starostu. Svoju predvolebnú kampaň podporil aj na papieri vytlačeným programom toho, čo by chcel dosiahnuť za nasledujúce štyri roky, ak by sme ho zvolili. Z večera do rána dokonca pribudol na jeho volebnom programe papier s nápisom, že: „Tento program chcem začať napĺňať od začiatku funkcie starostu obce a nie mesiac pred ďalšími voľbami.“
Tento program si môžete prečítať kliknutím sem.
Z úvodu sa dozvedáme, že kandiduje kvôli tomu, lebo je jeden z nás a aj jemu záleží na rozvoji a živote našej obce. Vyzdvihuje jednotu a vzájomnú pomoc. Píše, že na dedičstvo po našich predkoch sa v posledných rokoch zabúda, a preto ponúka svoj program, ktorý by sme mali spoločnými silami napĺňať, pretože ako píše: "Uvedomujem si, že jednotlivec sám nič nezmôže, a preto chcem všetkých počúvať a zároveň svojou prácou slúžiť pre dobro všetkých – starších aj mladších – občanov."
Pekne napísané. Škoda len, že moje skúsenosti za ostatné dva roky boli diametrálne odlišné. V predošlých článkoch na tomto blogu si to môžete prečítať.
1.
Dobudovanie miestnych komunikácií (Sliacka Poľana, horný koniec, Sihla). Čistenie a udržiavanie miestnych aj odľahlých komunikácií obce.
- takže oprava ciest. Ak sa nemýlim, tak sa v spolupráci s lesným závodom, ktorý tie cesty tiež využíva, opravila cesta na Sliacku Poľanu – zasypanie dier a odvodnenie. Čo sa týka čistenia a udržiavania miestnych aj odľahlých komunikácií, keďže bývam v dedine, neviem ako udržiava komunikácie napríklad na Blýskavici. Predpokladám, že si tam ľudia aj naďalej pomáhajú ako vedia. Cesty v dedine cez zimu vyoráva svojím traktorom sám alebo niekoho poverí.
V Sihle zase opravila cestu na vlastné náklady súkromná firma a nie obec.
2. Dobudovanie obecného vodovodu v časti Píla (Balcovci, Kuchárovci)
- o tomto som už písal. Prečítať si o tom môžete tu:
Prvýkrát mu neschválili projekt a mne sa dostalo do uší, že z toho pred ostatnými obviňuje mňa, lebo som o tom napísal už vyššie spomenutý článok. Je to samozrejme hlúposť. Hoci niekedy by sa možno hodilo mať takú moc :-)
3. Zakúpiť obecný traktor (ako náhradu za predaný obecný nákladný automobil LIAZ), ktorý by slúžil hlavne na údržbu komunikácií v zimnom období. Zároveň by sa vytvorili pracovné podmienky pre našich občanov.
- takže poďme k faktom: obecný traktor do dnešného dňa nie je. Ešte má na splnenie tohto sľubu dva roky. Teda nie úplne, pretože vo volebnom programe dopísal, že tento program bude plniť od začiatku funkcie starostu a nie mesiac pred voľbami. Akokoľvek, na tento bod ešte neprišlo. Nedá sa ani očakávať, že kúpou traktora niekto v obci dostane trvalú prácu.
Zatiaľ nesplnený sľub.
4. Do odľahlých častí obce zabezpečím zásobovanie základnými potravinami.
- neviem ako to myslel „zabezpečím“, či bude chodiť vlastným autom alebo ako to zabezpečí. No je jasné, že do dnešného dňa sa tak nedeje. Napríklad aj tetka z Podjavora ešte vždy chodí peši do aj z obchodu s košom na chrbte. Ak niečo zásobuje - tak to bude maximálne vlastná domácnosť.
Tento bod bol myslený zrejme čisto populisticky – aby sa dobre vynímal vo volebnom programe.
Zatiaľ nesplnený sľub.
Ako ste si mohli pozrieť, volebný program má dokopy 16 bodov. Bude teda pokračovanie.

