21 mesiacov štvordňovej operácie

Dnes malo byť niečo o histórii prebiehajúceho konfliktu. Mám však priveľa noviniek.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

1.           Najprv z frontu

Pri Avdijivke sa Rusi dostali do blízkosti koksovne. Trvalo im to prakticky dva mesiace, stratili tisícky mužov a stovky kusov techniky, ale dá sa to pokladať za istý úspech. Nie triumf, ale úspech. Otáznikom zostáva, či sa im ten priestor podarí udržať (aktualizácia pondelok: vraj ich ZSU trošku posunulo späť). Máme svoje nedávne skúsenosti s dobývaním Azovstaľu, kde padli takisto tisícky Rusov, fabriku dobyli ale reálne im to bolo doslova prd platné, okrem propagandistických žvástov. Fabrika pri Avdijivke je takisto kolosom, ale na rozdiel od Azovstaľu, kde zásobovanie bolo takmer nemožné, táto koksovňa je doslova na dohodenie kameňom. Nech Rusáci útočia. (k tejto téme ešte viď dole).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mimochodom, pri včerajších ruských útokoch prišli Zmrdi až o 80% techniky. A straty Rusákov v tomto sektore presiahli 20:1 (horšie ako Bachmut).

Bachmut je pod tlakom Rusov, ale vzhľadom na žiadne zásadné správy z tejto oblasti a vzhľadom na nútene nadšený kvikot trollov, považujem správy o ruskom tlaku a prejdení ZSU do defenzívy za predčasné. Dobytie vetrolamu alebo pár hektárov polámaného lesa neberiem ako úspech, a ako som tvrdil v poslednom blogu, rasputica na severe frontu bude v najbližších týždňoch ruským tankovým silám brániť v úspešnom postupe.

Dneper: ZSU obsadili nejaké dedinky. Rusi podľa množiacich sa správ sú čoraz zúfalejší, ale bez ukrajinských posíl, najmä panciera, postup bude malý.

SkryťVypnúť reklamu

Pri Robotyne majú Ukrajinci malý postup. Zasa je to len o nejakom políčku, ale keďže trolli sa mimoriadne aktívne činia a hovoria, že ZSU v tomto úseku skrachovali, naopak to beriem ako malý, potešujúci úspech. Mimochodom, Rusi a ich rohožky papagájujú, že Ukrajina tam silu nemá, nuž ale okupanti naopak nevedia Ukrajinu vytlačiť naspäť na hranie spred pol roka. A toto beriem ako ťažší argument ako to, či Ukrajina postupuje míľovými krokmi (chcem vidieť tie míľové, blyať!).

Inak dobrá drobnosť: ukrajinské sily prvýkrát v histórii tejto vojny vstúpili na územie okupované Rusákmi od roku 2014. Jedná sa o malú plochu severne od Avdijivky, pri obci Pivdenne, niekoľko kilometrov od okupovaného mesta Horlivka. Horlivku okupanti zabrali v roku 2014 a je to jedno z tých málo úsekov frontu, kde sa bojisko neposunulo po februári 2014. Výsledkom bol úplne hanebne statický úsek, kde sa druhá armáda sveta nebola schopná posunúť ani o meter. Až teda sa front posunul, ale opačným smerom. Fajn, zisk ZSU je smiešne malý, ale má to rozhodne propagandistickú hodnotu.

SkryťVypnúť reklamu

 

2.           Maďarsko sa stavia na zadné / západná pomoc

Orbán vyhlásil, že bude mimoriadne aktívnym v prípade schvaľovania pomoci Ukrajine. Dokonca bude robiť obštrukcie aj ohľadom prístupových rokovaní do euroatlantických štruktúr, a to – podržte si klobúky – pokiaľ Západ neprehodnotí svoju stratégiu. Orbán teda nemá konkrétne výhrady (nemajú naše zákony, nemajú prebehnuté reformy v tom či onom atď.), Orbán proste je PROTI. Možno si to nahováram, ale mám vnútorný pocit, že Putin je zúfalý a západná pomoc Ukrajine mu robí väčšie vrásky na tvári, ako mu jeho botox dokáže zakryť. Keďže nedokáže prílev znížiť osobne, robí to pomocou maďarského pudla. A na maďarského pudla sa niečo v Kremli varí.

SkryťVypnúť reklamu

Ako hovorím už dlho, Maďarom treba univerzálne klepnúť po prstoch. Predpokladám, že vylúčenie z EÚ a NATO žiaľ nie je otázkou podpisu, ale prinajmenšom by som im zastavil akékoľvek fondy a rozhodne by som im oklieštil práva na hlasovanie.

Čo je horšie, žeMaďarsku sa stále nejaké peniaze z EÚ pripravujú a nikomu to nevadí. Presnejšie 900 miliónov eur na riešenie energetickej krízy. Nonsens.

Na druhej strane, Nemecko rapídne pridáva a po dlhodobom vajataní sa stali jedným z dominantným donorov techniky. A Bulharsko, jedna z krajín, ktoré sú spolu so Slovenskom najnáchylnejšie na ruskú propagandu, posiela na Ukrajinu sto kusov techniky.

Ukrajina dala dokopy 20 krajín, ktoré jej pošlú PVO systémy. Nemám informácie o tom, kedy sa tak stane, ale tipujem túto zimu. Musia sa ubrániť ruským náletom na elektrárne. Rusko by malo mať okolo 800 striel na zimu, uvidíme.

Okrem toho Arménsko bude dodávať nejaké zbrane Ukrajine prostredníctvom USA. Arménsky prezident Vahagn Chačaturjan sa nezúčastnil na mítingu vazalov Ruska v Minsku.

 

3.           Drobnosti z frontu a zo sveta

Ďalší dvaja ruskí propagandisti padli na fronte. Jedného zabil dron.

 

Rusi dávajú dokopy elitnú jednotku s veľmi dobrým ohodnotením (ak ho teda nebožtíci dostanú). No, elitná jednotka... limit je 60 rokov, čo na elitu rozhodne nehádam.

 

Ktorýsi z Putinov sa sťažuje, že on chce hroznú vojnu ukončiť, ale Ukrajina nechce.

 

Fíni uzavreli s Ruskom všetky hraničné prechody okrem najsevernejšieho. Cesta z Petrohradu do Helsínk má teda okolo 2000 kilometrov. Mimo toho chce jediný prechod s Ruskom zavrieť aj Nórsko. Furt im ubližujú...

 

Rusko nasadilo minitančíky typu Plastun SN (SN značí špeciálne nasadenie ako v slove Specnaz). Strechu má pásové vozidlo z plachty (!). Pôvodné vozidlo bolo objednané na základe civilnej výroby pred mesiacom a podľa všetkého Rusi môžu vyrobiť nižšie stovky kusov ročne. Lenže logicky, v mieste, kde dochádzate o stovky plnohodnotných tankov mesačne, plátenné vozidlo nemôže prežiť. Je jedno, že náklady naň sú mizivé a že ich dokážete doplniť relatívne rýchlo, problémom je posádka a prípadne náklad. Vozidlo je pásové, má dobrú prechodnosť terénom, takže asi bude nasadené na zásobovanie frontu. tam ale bude na veľmi dobrej muške samovražedných dronov a artilérie.

Inými slovami, Rusi budú strácať viac ľudí a munície. Prvý stroj bol zničený a vypadá tak vtipne, pretože ho baráž prevrátila na „chrbát.“ Keďže  strecha je teda plátenná a leží v blate, príslovie „mať blato v trenírkach“ dostáva inú dimenziu.

 

Európa zvyšuje výrobu delostreleckej munície. Vyzerá to tak, že pôvodné plány budú trošičku posunuté, ale na druhej strane výroba sa bude zvyšovať plynule, dlhodobo a tá ruská bude skôr či neskôr prekonaná (čo nie je problém, pretože Rusi síce majú vysokú kadenciu delostreleckej paľby, ale na druhej strane je nepresná).

 

V Rusku protestujú ženy vojakov. Nič nové, ale zjavne spôsobili vrásky na čele vlády a jednotlivé regióny dostali nóty, ako postupovať v takýchto prípadoch.

 

Oleksandr Slisarenko, šéf okupačnej správy Charkovskej oblasti, pristál na mesiaci. Alebo zhruba tak vysoko ho vystrelili Ukrajinci pri atentáte.

 

V Holandsku vyhral voľby známy to Mozart, Gert Wilders. Na jednej strane som mu fandil ohľadom moslimskej imigrácie a vraj sa zhodneme aj ohľadom Green Dealu, na druhej strane som nikdy nepočul z jeho úst nič konštruktívne a pravicové (preto nesúhlasím so škatuľkovaním, že je ultrapravicový). Síce mu gratuluje každý nacionalista Európy, ale nacionalistický nie je pravicový v tom pravom slova zmysle. Uvidíme. Otázkou je aj to, či sa mu podarí zostaviť vládu, lebo zasa nejaký abnormálny výsledok nechytil.

 

 

Rusi začali presúvať PVO z Kaliningradskej oblasti na front. Keďže Kaliningrad je enklávou, musia ho naložiť na lode, previesť asi do Petrohradu a odtiaľ železnične na juh, do blízkosti frontu. Enkláva je zo všetkých strán obkľúčená krajinami NATO, a keďže sa Rusi zbavujú obranných systémov, je to dokonalý dôkaz toho, ako seriózne berú tie ich vlastné žvásty o tom, že vojnou na Ukrajine sa vlastne bránia pred NATO.

A takisto dôkaz toho, aké zúfalé straty majú na fronte.

 

Ruský rubeľ posilnil o 3,4%. Stále je teda oproti doláru takmer na stotinovej úrovni. Prečo posilnil? Pretože štát doslova donútil exportné firmy previesť svoje devízové rezervy na rubeľ, takže rube krátkodobo posilnil na úkor kasy firiem (de facto zaplatili výpalné). Nič to platné nebolo, krátko nato začal rubeľ znova padať a tretinu zisku vymazal.

 

Ukrajina konečne nasadila tanky Abrams (ja som si inak myslel, že už nasadené boli, ale asi sa stala chyba v Matrixe). Snáď urobia na fronte prievan.

 

Rozsiahla časť Moskvy zostala bez prúdu. V Rusku vyhoreli trafostanice a zostáva sa nám pýtať, či to bola náhoda, problém s preťažením zastaranej siete alebo sabotáž GUR.

 

Aj v Donecku v panujúcich mrazoch vypadlo vykurovanie elektrikou. Tak sa jedná ale o jasný útok ukrajinských síl na infraštruktúru.

 

Veľký útok na Kyjev (najväčší od začiatku šahídovej sezóny) bol takmer v 100% odrazený. Straty na životoch údajne neboli žiadne, pár zranení a pár poškodených budov, prevažne kvôli padajúcim troskám. Zachytil som výsmech platených trollov, ktorí sa smejú, že reálne bol nálet úspešný a Ukrajina klame, pretože vždy „sa nájdu nejaké trosky, ktoré náhodou padnú na budovy.“ No, v trojmiliónovom meste asi niečo senzačné, ale čo čakať od proruských brigádnikov. Na druhej strane, je to zjavný výsmech cez slzy, pretože je zjavné, že Šahídy stratili účinnosť a Rusom sa už nedarí ani terorizovanie civilistov.

 

Čína vraj rokuje s Ruskom o vybudovaní podmorského tunela popod Kerčskú úžinu. Správu som čítal pri obede, takže si viete predstaviť ten obrus plný kapustnice. Poprvé: vybudovanie tejto stavby bude trvať dekádu ak nie viac. Podruhé: som zvedavý, ako budú zásobovacie a stavebné vozidlá Ukrajinci sekať dronmi. Tretia vec. Kde nato Rusáci zoberú prachy? Poštvrté: Rusko musí žobrať už aj o stavby? Popiate: akože čo tam chcete dodávať na Krym – vojsko? O desať rokov? Tých pár bambusových tyčí tam preveziete aj na cvičenom delfínovi. V každom prípade ako správa je to komédia, ako plán je to tragikomédia.

Aktualizácia: v úžine je podľa zdrojov piesčité dno a teda budovanie bude ďaleko horšie ako niekde pod Sitinou. Čína by mala mať výnos z cla, teda v podstate Rusko prosí Čínu o to, aby si na jeho území zriadila živnosť a jasný biznis, na jeho úkor.

Asi aj tu je teda všetko podľa plánu.

 

Rusko za zhruba rovnaké obdobie 2023 stratilo 1,5x viac techniky ako za 2022. znova upresňujem, že mesačná výroba tankov v Rusku dosahuje cca 10 kusov plus dvojnásobok až trojnásobok repasovaných starých šuniek.

 

Aktualizácia pondelok: keďže blog som mal zdieľať v piatok a nedalo sa, dodám ešte čerstvé správy z frontu: v Čiernom mori zúri najsilnejšia búrka za posledných sto rokov. Krym prívaly vody zbičovali tak, že zaplavili sa obranné postavenia Rusov. Dokonca aj príroda sa na tom tupom národe s radosťou vyvŕši. Inak na Ukrajinu v plnej miere dorazila zima a front zamrzol nielen obrazne ale aj fyzicky. Podľa správ je skomplikované zásobovanie (záveje a klzké cesty) ale na druhej strane zmrazená pôda umožní ruským tankovým silám prejsť do ofenzívy. Čo je dobre, nech ich kántria.

 

V legendárnom Čeljabinskom traktorovom závode (tankograde) vypukol požiar. Tankograd je jedným z kľúčových dodávateľov tankovej techniky, konkrétne motorov, v celej krajine. Požiaru predchádzal masívny výbuch a zostáva sa pýtať, či to bol dron, sabotáž GUR alebo náhoda. Keďže tankové motory majú pre mňa prekvapivo nízku životnosť a pri uloženkách sa jedná asi o najkritickejšiu súčiastku, bude to pre Rusov problém.

 

„Unikli“ zaručene pravé správy o ukrajinských stratách. Ukrajina má vraj cez milión mŕtvych a chcela sa vzdať hneď v prvých dňoch vojny, ale Briti na čele s Borisom Johnsonom donútili Zelenského bojovať. Ešte podľa týchto správ Červená Čiapočka a Princ Bajaja mali previesť teroristický útok v Kyjeve pomocou Rumburaka a jeho prsteňa, ale Trpaslík Šmudlo im akciu sabotoval a vypustil z lietajúcej metly olej; metla teda nevzlietla.

Na druhej strane je fakt, že Pacho hybský zbojník s Borisom Johnsonom skutočne rokoval a ako je známe, Pacho má na Zelenského významný vplyv, takže to môže byť pravda.

 

Objem nemeckého exportu do Kirgizska sa takmer zdesaťnásobil od začiatku vojny. Situácia je dosť vypuklá napríklad pri strojoch. Aspoň vieme, ako sa obchádzajú sankcie. Už mi len zostáva pýtať sa, ako zareaguje samotné Nemecko.

Mimochodom, pamätáte sa na ukrajinské kombajny a traktory, ktoré sa ihneď po začiatku vojny dostali záhadne do Čečenska? Jednalo sa o supermoderné západné stroje a kozomrdi si ich proste previezli domov ako trofej. Ukrajinci ich diaľkovo vypli a Čečenom ostali len náhradné diely. Čo tak dodať Kirgizom stovky strojov s platbou vopred, ale akonáhle stroj geolokujete na územie Ruska, znefunkčníte ho?

 

Ruský politológ Kamkin hovorí, že Ukrajina vlastne neexistuje a teda každé mierové jednanie musí prebiehať v duchu bezpodmienečnej kapitulácie Ukrajiny. Čo je celkom zaujímavý a logický konštrukt, že neexistujúca krajina má kapitulovať. Príde mi to ako výplod slovenskej hávede, napríklad legendárneho Klányiho, ktorý tvrdí, že Slovensko neexistuje a ihneď potom sa odvoláva na slovenskú ústavu.

Myslím, že proruské myslenie je mentálna choroba postihujúca centrum logického uvažovania, a to naprieč národmi. Inak ak teda rokovať len o kapitulácii, rád by som politológa Kamkina videl rokovať v prvej línii, a to aspoň na štvrť roka.

 

Ruské dezolé sa teší, že Rusi významne postúpili pri Avdijivke, konkrétne v priemyselnej zóne viac na juhovýchode. Nuž, nejedná sa o gigantickú koksovňu ale o akýsi menší priemyselný objekt. Koksovňa nie je zatiaľ vgyslovene ohrozená.

 

ZSU zasiahlo letisko v Džankoj na Kryme.

 

Rusko triumfálne vyhralo astronomickú olympiádu. Dezolé tečie Blahom. Akurát teda že olympiády sa zúčastnilo cca desať krajín vrátane Abcházska a Kuby.

 

Argentínsky prezident Miley vyhostil všetkých Rusov v krajine a zmrazil im všetky účty. Potešil som sa. Ale jednalo sa o hoax a správa bola stiahnutá.

 

Dnešné straty ešte nemám, ale zhodnotím straty za sobotu:

Takmer 325.000 slnečníc, denne stále okolo tisícky.

Tankov cez 5.500, denne nižšie desiatky.

Raketometov už vyše 900.

Zaujímavý dôvod na whiskey: PVO 597. Ešte raz sa vyspím a budem mať dôvod na opicu.

 

Ešte mimoriadne zaujímavé čísla (je ich veľa). Niekto zrátal ruské straty od začiatku ukrajinskej ofenzívy na Tokmak, ktorá je braná ako neúspech. Nuž áno, nedobyli ani len ten Tokmak, ale každý pohár je buď poloplný alebo poloprázdny. Takže ruské straty od 14. júna do konca novembra sú nasledovné (rátajú sa sem asi hodnoty nových vozidiel, nie odpisové ceny; vojaci sú asi rátaní v rámci odškodného pre pozostalých):

113.820 slnečníc – hodnota 1.137.000.000 USD

11 lietadiel – 550.000.000 USD

26 helikoptér – 390.000.000 USD

Nákladné a tankovacie vozidlá: 3.925. kusov - 1.436.000.000 USD

Tankov 1.666 – hodnota 4.165.000.000 USD

BVP/BTR 2.751 – 3.301.000.000 USD

Delostrelectva 4.296 ks – 10.740.000.000 USD

PVO systémov: 251 ks – 11.393.000.000 USD

Raketometov: 322 – 1.771.000.000 USD

Dronov: 2,663 ks – 73.000.000 USD

Rakiet s plochou dráhou letu: 369 ks – 561.000.000 USD

Lodí bolo šesť – hodnota 227.000.000 USD

Jedna ponorka za 300.000.000 USD

Odstávka poškodeného Kerčského mostu: 250.000.000 USD.

 

Celková strata na ruskej strane čo sa týka ceny je 39.065.000.000 USD. Len pre informáciu, jedná sa o ekonomiku Estónska (samozrejme ročnú, ofenzíva je päťmesačná). Aby by to takto fungovalo presne celý rok, straty by sa dostala niekam k sto miliardám, čo je už ekonomika Bulharska / dve tretiny ekonomiky Slovenska.

 

Blog o Majdane teda bude asi až zajtra a dosť možné, že pre komplexnosť témy bude rozdelený na dve časti. Ak sa vám dnešné zhrnutie páčilo, môžete mi poďakovať formou kafé. Link na buymeacoffee je tu: https://www.buymeacoffee.com/johny1981aa

 

Každému samozrejme ďakujem.

Ján Valchár

Ján Valchár

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  378
  •  | 
  • Páči sa:  45 078x

Jedna veta: chcem písať blogy o vede, technike, prírode a ekonomike. Druhá veta: máte to tu príliš komplikované, Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu