500.000 dobrých Rusov (27 mesiacov štvordňovej operácie). UPDATE!

Takže sme sa dočkali pol milióna dobrých Rusov. Potešilo, ale nie sú to jediné dobré správy z frontu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (38)

1.           Pol milióna mimoriadne dobrých Rusov

Pamätáte sa, ako som porovnával ruské straty s Košicami? Tak už máme Bratislavu. Presne ako som predpovedal, do konca týždňa sme sa dostali na pol milióna poriadnych slovanských ruských bratov. Nie náhodou sa to stalo počas charkovskej ofenzívy, mimoriadne spackanej a pre Rusov nadštandardne krvavej.

Od začiatku tejto ofenzívy nebol jediný deň, kedy by Rusáci mali straty pod 1100. Predtým, napríklad v Bachmute alebo Avdijivke, bolo číslo nad 1000 celkom nadpriemerným (ak si spomínate, prerátaval som priemerné straty pri nedávnej štatistike cca 480.000 mŕtvych. Vzhľadom na 800+ dní to bolo niekde na 550 vojakoch plus mínus. Strata tisíc vojakov denne je teda dvojnásobok denného priemeru). Pri Charkove teda platí, že Rusko stráca denne dvaapol až trojnásobok vojakov, o ktoré prichádzalo od začiatku vojny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Straty tankov a BVP sú skôr priemerné, čo nahráva nielen môjmu tvrdeniu, že Rusko už asi vyškriabalo posledné väčšie zásoby a teraz mu zostáva používať golfové vozidlá z Číny alebo staré Buchanky či civilné Lady. Kým kedysi dosť často išli tanky nad 20, 30 alebo dokonca aj 50 kusov a BVP dlhodobo držali vyššie desiatky, resp. 30 kusov denne nebol problém, dnes sa to dostáva niekam na 10 – 20 kusov denacifikovaných BVP.

K najbližším okrúhlinám: artiléria ide k 13.000. Podľa všetkého v utorok alebo stredu by sme mohli strieľať namiesto delostreleckých granátov šampo.

A ešte jeden postreh k stratám. Podľa všetkého za máj, prípadne za druhú polovicu mesiaca, Rusáci stratili minimálne osem kusov lietadiel. Správy sú trošičku rozporuplné, takže neviem, či to všetko boli Suchoje 25 alebo aj niečo iné. Podľa ukrajinských zdrojov sa im podarilo nasadiť nejakú novú taktiku, ktorá ruských pilotov prekvapila. Vysoké straty na strojoch sú skvelou správou, pretože podľa toho, ako som navnímal správy z frontu, FAB-y sú pre ukrajinských vojakov najväčšou hrozbou. To isté platí pre civilné obyvateľstvo, viď Charkov a jeho supermarket (k tomu sa dostanem neskôr).

SkryťVypnúť reklamu

 

2. Charkovský postup zmrzol

Napriek tomu, že včera som pri robení dreva dostal svoj prvý úpal, na Ukrajine to zmrzlo. Prinajmenšom okolo Vovčanska. Podľa Deepstatemap aj komentátorov sa front prakticky nepohol ani o meter, a to už päť dní v kuse. Neviem, či ZSU prevelili k frontu ďalšie sily (aj to som zachytil), alebo Rusom došli černoškovia, proste za cca dva týždne sa Rusom podarilo dobyť len cca 160 km2 (štyri katastre Brezovej), z toho väčšinu prvé dva až tri dni. Nato, že im straty narástli na niekoľkonásobok denného priemeru, to je fakt tragický výkon. O to je to hanebnejšie, že ZSU prebili na niektorých miestach línie a Orkov zatlačili.

SkryťVypnúť reklamu

Čo k ostatným frontom? Pri Dnepri Ukrajina obsadila jednu dedinku, ale podľa čerstvých správ sa stiahla z nej. Podľa toho, čo som pochopil, nešlo im o dobytie tej dediny, ako skôr o likvidáciu Zmrdov. To sa podarilo, takže sa stiahli.

Práve v tejto oblasti sa podarilo nafilmovať ruský čln plný vojakov, ktorý zasiahol dron. Vojaci si pekne zalietali, v podstate sa stali jediným úspechom ruského kozmického priemyslu za posledné roky. Inak ten Dneper tí Rusi vážne kašlú na plnej čiare. Nato, že Ukrajinci už prakticky rok držia pitomú dedinku, je to tragédia.

 

2.           Čistky v Mordore pokračujú

SkryťVypnúť reklamu

Po odstránení Sergeja Šojgua z postu ministra obrany sa všetko v Kremli rúca. Zdroje hovoria o desiatkach odstránených generálov, plukovníkov alebo dokonca civilných zamestnancov. Generálporučík Vadim Šamarin dostal padáka a zavreli ho, pretože údajne prebral zvlášť veľký úplatok vo výške milión rubľov. To je pre info 10.000 Eur.

Neviem, podľa mňa pri Šojguovi tak minútová sadzba.

Na Youtube som našiel odkaz na denník The Sun, čo inak britská verzia nášho nového času a za normálnych okolností by som ho necitoval. Teraz som spravil výnimku, pretože redaktor Sunu spravil dobrý rešerš.

Vladislav Avajev spáchal s celou rodinou samovraždu ešte v roku 2022.

Serdžo Šojgu je odvolaný a prevelený na ničnehovoriaci post.

Valerij Gerasimov je podľa jedných zdrojov „nezvestný,“ podľa všetkého v konzerve. Mňa o jeho fungovaní nepresvedčil ani záber, ako hádže hlasovací lístok do urny.

Vladislav Surkov: Putinov bývalý poradca a člen jeho teamu. Svojho času bol k cárovi kritický, dostal loch za spreneveru fondov pre povstalcov na Donbase.

Roman Gavrilov, generál Rossgvardije, bol zatknutý ešte na začiatku vojny. Podľa jedných zdrojov kvôli vysokým stratám na fronte, podľa iných „nešetril palivo.“

Jurij Kuznecov je ďalším z generálov, ktorý zmizol so Šojguom. Neuveriteľné, ale takisto kvôli úplatkárskej afére. Podrobnosti nie sú známe.

Generálplukovník Sergej Beseda: naštval Puťka kvôli zlým informáciám ohľadom ukrajinskej armády na samotnom začiatku vojny. V base by mal byť vyše dvoch rokov, konkrétne ho šupli do známeho lochu v Lefortove. Možno je už slnečnicou.

Sergej Calikov bol známym ako tretím najsilnejším mužov v armáde. Už nie je, pravdepodobne je tretím najmocnejším mužom v cele predbežného zadržania.

Taťjana Ševcova bola zástupkyňou Šojgua. Už nie je, „dala výpoveď.“

Alexej Krivoručko takisto „skončil.“ Nepodarilo sa mi o ňom dopátrať nič konkrétne, ale ako človek blízky Šojguovi je asi takisto ponorený v korupčných škandáloch. Je to ako Smer-SSD – môžeš byť skorumpovaný a nemusíš byť členom Smeru, ale nemôžeš byť členom Smeru a nebyť skorumpovaným.

Timur Ivanov je jednou z najväčších rýb v tejto afére. Odstránili ho ešte v apríli. Samozrejme, dôvodom je korupcia. Mimochodom, Ivanov zodpovedal po páde Mariupoľu za rekonštrukciu mesta. Keďže sme videli, ako mesto dva roky po páde vyzerá, tak sa nečudujem, že sedí za korupciu. V Mariupole by sa asi aj Smer nasýtil.

Oleg Frolov ako člen Rosskozmosu bol zabásnutý predvlani na Vianoce. Korupcia, čo iné. Mimochodom, Rosskozmos je jednou zo sfér, ktoré za Putina, najmä za čias vojny, utrpeli najviac a asi nezvratne. To, čo sa od Stalina alebo Chruščova budovalo, geniálny šachista Putin rozmrdal za dva a štvrť roka.

Teraz som presvedčený o tom, že ktokoľvek, kto mal vedľa seba Šojgua, bude braný v novom režime ako sused leprotika. Šojgu síce v base neskončil, hoci dôkazy o beštiálnom rozkrádaní z jeho strany sú na svete už dlho. Otázkou je, ako dlho sa na novom poste ohreje, pretože svojho času aj Stalin presúval neobľúbených dôstojníkov tak, že ich prevelil na iné miesto, aby o mesiac neskôr skončili v gulagu. Mimochodom, nový minister obrany Belousov dostal svoj úrad v čase márnej charkovskej ofenzívy a v čase zatýkania Šojguovho okolia. Charkov je stratený, možno by som sa stavil, že do konca júna Ukrajinci Rusákov z frontu vytlačia naspäť do Ruska („my sme ale Charkov/Vovčansk dobyť nechceli!“), takže ak by sa niekto mal báť o krk, skôr by som to tipol na Belousovam na ktorého sa špina hodí a Šojgu aj jeho suita sa vráti do kresla ministra.

 

3.           Bombardovanie oboch strán

Ukrajina fantasticky využíva západné zbrane a čoraz viac nahlodáva ruskú PVO. Aby toho nebolo málo, Rusi opúšťajú aj letecké základne na Kryme. A ako bonus, Ukrajina zasiahla radarové stanice v Krasnodarskom kraji, ktoré ale nepatria letectvu. Konkrétne slúžia protiraketovej obrane Ruskej federácie. Jedná sa o tretí zničený radar tohto typu; jeden ľahol na Kryme a jeden pri Voroneži. Pre Mordor, ktorý sa denne vyhráža nukleárnou vojnou, toto musí byť hrozivá správa. Začnite nukleárnu tretiu svetovú, keď protiraketovú obranu máte oklieštenú, čo ja viem, o tretinu. Medvedev musí pri tejto správe dokrmovať.

Pre informáciu, ZSSR a neskôr Rusko má/malo takéto zariadenia v Mukačeve (teda dnes mimo Ruska), Gabale v Azerbajdžane, pri Kaliningrade v Pionerskom, pri Petrohrade, Murmansku, na severe vo Vorkute, Orsku postihnutom záplavami, Jenisejsku, Barnaule a Mišelevke, všetko na Sibíri. Jedna zariadenie stojí zhruba 250 – 500 miliónov dolárov. Ukrajinci ho zničili dronmi, predpokladám, že v cene Fabie.

Pre úplnosť, Krym, Vorkuta a Murmansk sa ešte len stavajú a majú nahradiť staršiu generáciu týchto radarov zo 60. – 70. rokov.

No a ako vždy, geniálny ťah ukrajinskej strany Rusi vyvážili tak, ako to vedia. Terorizovaním civilistov. Babka Oľha mi volala, že celý týždeň spia v pivniciach a boja sa vyjsť poriadne von (pripomínam, že býva na severných predmestiach Charkova). Ešte horšie je to, že Rusi zaútočili bombami FAB na nákupné centrum v Charkove. Mal som v kancli kamaráta takisto zo severných predmestí mesta a hovorili, že dostali správu o tisícke mŕtvych. Hneď som ho zostrel, že to je nonsens. Chvalabohu sa zasa potvrdil môj optimizmus. Zatiaľ bolo hlásených cca 11 mŕtvych a asi dve desiatky nezvestných, plus okolo 40 ranených. Supermarket mal množstvo kamier vo svojich útrobách, takže máme doslova desiatky mimoriadne brutálnych záberov vybuchujúcich skladov. Chudáci ľudia, prídu do roboty a vyjdú nebohí. Charkov bolo priemyselným a bohatým mestom, ale mám z prvej ruky, že veľa fabrík a obchodov teraz nefunguje a kto aj robí, robí za menej ako predtým. Ľudia sú za prácu radi – a takto to skončí. Samozrejme že Rusi vyhlásili, že zasiahli muničný sklad, akurát teda že bolo jasne vidieť, že vybuchli dve explózie, pretože shop zasiahli dva FAB-y.

 

4.           Pomery strát

Ukrajina má na charkovskom smere straty 1 ku osem. Aby nedošlo k nedorozumeniu, na osem slnečníc je jeden mŕtvy Ukrajinec. Veľmi dobrý pomer, hoci si samozrejme viem predstaviť aj 100:1. Vít Solnař dal dokopy čísla rôznych fáz vojen a vyšli zaujímavé čísla, o ktoré sa musím podeliť.

Niektoré bitky tejto vojny mali pomery 1:5,5 až 7. Pripomínam, že Ukrajina má 3,5-násobne menej obyvateľov, takže toto je vcelku dobré. Samozrejme, že na oboch stranách bojujú aj zahraniční žoldnieri, ale to sa vynuluje a nemusíme to rátať.

Prvá vojna v Zálive: 1:55 až 1:550. Vidím, že aj Irak mal geniálneho cára.

Druhá vojna v Zálive: 1:10.

Vietnam: 1:3,5. Kórea ale 1.1,4.

Zaujímavé porovnanie vojny v Pacifiku: na začiatku bola podvyživená americká armáda dosť slabá a neskúsená. Straty mala nižšie ako Japonci, ale nie výrazne nižšie. Pomer neustále rástol až po silne opevnené pevnosti Ivodžima a Okinawa, kde pomer klesol.

 

Iwo-Jima 1:2,65

Okinawa: 1:7,5

Boje o Filipíny 1:21 (!)

Mariány a Palau 1:8,2

Saipan 1:8

Guam 1:10

Peleliu 1:6

Guadalcanal 1:2,7

Ja dopĺňam bitku o Midway: 10:1 v neprospech Japoncov, to však bola jednohubka, nie rozsiahlejšie ťaženie na zemi.

 

Ako bojovali naši osloboditelia?

Bitka o Berlín: 1,18 ku 1.

Obliehanie Budapešti: cca 1:1

Operácia Bagration: cca 1:1,06

Kursk (tu sú čísla neúplné, takže takto):  cca 4:1 v úvodnej fáze a 1,6 : 1 priamo v bitke o Prochorovku. Podľa mňa to je ale malé číslo.

Stalingrad - cca 2:1. Tu zapracovala zima, nie ani tak ruské skúsenosti a zbrane.

Boj o Moskvu - cca 3,7 : 1. Takisto mráz.

Operácia Barbarossa: cca 4,5 : 1. Hrozné straty pre ZSSR. Okrem toho veľa zajatých.

Poľská kampaň 1939: 1 : 3,9 (tu už bola poľská armáda rozbitá).

Väčšina bitiek druhej svetovej vojny sa hýbala niekde medzi 1:1 do 1:1,5.

 

Hlbšie v minulosti: Mahdího povstanie  na sklonku 19. storočia v Sudáne: v závere kampane 1:42. Takisto v Afrike o tom čase povstanie Zuluov 1:100.

 

Teraz doplním staroveké bitky alebo kampane: povstanie kráľovnej Boudiky v Británii: približne 200 mŕtvych Keltov na jedného legionára. Zhruba toľko aj zabitých civilistov.

Maratón: 30:1 v prospech Grékov.

Gaugamela: cca 35 až 70:1 v prospech Alexandra Macedónskeho.

Bitka pri Kannách: (jedna z najhorších porážok Rimanov) 1:5 až 1:10.

Odplata pri Zame: cca 8:1, tentokrát v neprospech Kartága.

Karrhy: Rimania prehrali v pomere minimálne 20:1.

Teutoburgský les: jedna z legendárnych a tragických rímskych porážok bol pomer strát medzi Germánmi a Rimanmi niekde na cca 3 až 4:1.

V mojom obľúbenom stredoveku napríklad prvá bitka o Tours: 12:1 v prospech kresťanov a neprospech ťavojebov.

Agincourt: najťažšia porážka Francúzov v storočnej vojne - 10:1.

Armada (pre neznalých: španielska flotila určená na vylodenie v Anglicku): možno 100:1 alebo dokonca aj viac; na anglickej strane ale zomrelo množstvo vojakov na choroby. Samotný stret však skončil v takomto pomere.

Keď si prezrieme vojny 19. storočia, pomery strát boli zhruba 1:1 alebo do 3.1. Je to príklad Severu proti Juhu alebo Napoleonových vojen. Jednou výnimkou je Little Big Horn, kde podľa mňa dosť neschopný a ambiciózny Custer dosiahol 10:1.

Bitka o Cušimu (písal som o nej pred dvomi rokmi) 50:1. Prehrali Rusáci.

 

Ak si toto premietneme do dnešnej ukrajinskej vojny, tak až na výnimky (Mahdí, Boudica, Gaugamela, Maratón a pár ďalších, kde boli straty v pomeroch viac ako 10:1 či dokonca až 100:1) sa väčšina kampaní skončila fiaskom pre jednu stranu, pokiaľ boli straty už niekde na 3:1 alebo viac. Relatívne symetrické konflikty, trebárs prvá alebo druhá svetová vojna, sa skončili porážkou jednej z mocností, pokiaľ väčšina veľkých bitiek bola zhruba vyrovnaná. Nemci síce mali počas druhej svetovej citeľne menšie straty ako všetci Spojenci, ale pozor, v ich prospech nahráva fakt, že veľa kampaní viedli proti malým a zle vyzbrojeným krajinám (Juhoslávia, Dánsko), prípadne vyhrali v prvých dňoch (Francúzsko a Benelux, úvodné mesiace Barbarossy).

 

Zhrnutie: Rusi majú podľa všetkého vyššie straty ako mali mocnosti vo väčšine prípadov. Dokonca by som to definoval ako násobne vyššie straty. Ich výhodou je vedenie vojny proti citeľne menšej krajine, ale dlhodobo je to aj tak tragické.

Len toľko som týmto chcel povedať.

 

5.           Drobnosti zo sveta

Svetové inštitúcie držali minútu ticha a vlajku na pol žrde za iránskeho prezidenta. Či toto robili aj v 45. za Hitlera a Mussoliniho, sa mi vypátrať nepodarilo.

 

Ruský profesionálny dement a alkoholik Vladimír Solovjov sa strápnil viac ako Ivan Gašparovič v novoročnom prejave. Vo Francúzsku niekto vymyslel hoax, resp. asi len internetovú paródiu, že za zničením vrtuľníka prezidenta Raisího je francúzsky agent Eli Copter. Keďže helikoptéra je po rusky vertoľet, blbeček si pred kamerou neuvedomil, o čo ide, tak sa posťažoval pred 140-miliónovým Ruskom, že za spadnutie helikoptéra môže helikoptéra.

Ešte by mohol vymyslieť, že Ivetu Bartošovú zabil Samo Vražda alebo Vaša Patejdla odstránil Pán Kreas. Na druhej strane Solovjovovi raz budú vo Wikipédii uvádzať, že ho zničil agent ukrajinského GUR, plukovník Cyril Rhóza.

 

Niektorý z Putinov vo februári letel propagandisticky na palube strategického bombardéra Tupolev 160. o dva týždne neskôr ten istý stroj zhorel. Ak som dobre pochopil, Zmrdi nemajú dostatok náhradných motorov a stroje uzemnili.

 

Orkovia skladujú v Novorossijsku svoje ponorky pod hladinou. Nie, nemyslím tie, ktoré navštívili Ukrajinci. Práveže tie, ktoré ešte navštíviť nestihli.

 

Vtipný názov tanku T-90 Proryv („prebitie“) sa v praxi potvrdil ako zaslúžený. Prebili ho totiž ukrajinské drony za tisíc Eur. Tank stojí 4,5 milióna doláčov.

Ďalšie modely by sa mohli volať Gril, Barbekjú, Sosiska (po ukrajinsky klobása) alebo napríklad také Marianum.

 

Ruské systémy PVO netrafili pomerne staré americké strely. Tu vidno brutálny nepomer medzi vychválenými ruskými supermodernými zbraňami a 40-ročnými americkými šunkami...

 

Celý svet hlási zvýšený pohyb ruských záškodníkov. O tomto som chcel napísať blog cca pred mesiacom (keď sa Rusákom nedarí, budú kopať v Európe), ale napokon som riešil iné témy. Chcel som sa opýtať, že ako by sa podobné útoky riešili po právnej stránke a či EÚ alebo NATO náhodou nebude riešiť posilnenie bezpečnosti, resp. zákonov.

Stavím sa, že až keď bude po funuse. Ako vždy.

 

Trošku sa miešajú  karty aj v Čečensku. Generál Suchrab Achmedov bol odvolaný zo svojho postu, ale nevie sa prečo. Velil 20. armáde.

Magomed Daudov, Kadyrovov spolupracovník, takisto zmizol z postu. Jednalo sa o potenciálneho nástupníka Ramzana Kozojeba. Vyzerá to tak, že Putin (viditeľne chorý) a Ramzan (chorý geneticky a viditeľne) si čistia najbližšie okolie.

Inak Ramzan to s tým dokazovaním svojho zdravia preháňa a jeho videá, kde akože zdvíha obrovský kameň, sú vážne kontraproduktívne.

 

Okolo Súm sa stále zhromažďujú ruské vojská. Ďalší Charkov? Snáď...

 

Nórsko zastavilo vstup Rusákov k sebe na územie, až na výnimky.

 

Slovensko bez hráčov KHL skončilo tragicky. Teda lepšie ako doteraz. Osobne by som káhaelákom dal doživotný dištanc. Z princípu.

 

Na uliciach sa pýtali ľudí, že čo Rusko dokáže nahradiť zo sankciovaného a nedostatkového zbožia. Všeobecný konsenzus znel, že nič. Hlavne že sankcie nefungujú...

 

 

Stále dávame dokopy peniaze na cestu do Buče. Kto chce prispieť, tak tu.

https://buymeacoffee.com/johny1981aa

všetkým samozrejme ďakujem. P.S. pôjde sa až o týždeň, keďže kolega vybavuje prepadnutý pas a paleontológ Serhij, ku ktorému cestujeme, bude týždeň mimo barak.

 

 

Ešte jedno malé P.S.: Keďže som kvôli defragmentovaniu harddisku došiel o prístupové heslá na sme.sk a preto meškám so Štvrtým Aljošom, tento týždeň bude viac blogov. Plus dávam dokopy pár poviedok, ktoré by takisto mohli byť už tento týždeň. Tešte sa.

 Spomínaný update. dnes znova 1150 nebožtíkov. Takisto málo tankov a BVP, vysoké čísla na vozidlách.

A ďalší update: ďalší protiraketový radar padol za vlasť, tentokrát ten v Orsku. Ak sa vážne Orský aj Armavirský radarodpíšu, strata bude niekde na úrovni pol až jednej miliardy dolárov a nulovej šance ich dobudovať. Podľa správ je to 1.800 km, čiže ZSU spravila rekord v zasahovaní ruských cieľov svojimi vrtuľovými lietadielkami. Snáď sa rekord prekoná ešte párkrát.

Inak na Lacrimae Mundi súhlasia, že Kyjev začína na zlosť Medvedeva ničiť aj eso v ruskom rukáve, jadro.

A ešte správa: podľa toho istého účtu došlo k zaujímavej ruskej taktike. Rusi posielajú remízkami pechotu a popri remízkach civilné, červeno natreté motocykle (snáď ich Rusáci neukradli Ukrajincom). Samozrejme, že motorkári dostali okamžite guľku. Dávalo by to zmysel, keby ten stroj natreli kamuflážou, ale takto je to Samo Vražda a prejav zúfalosti.

Ján Valchár

Ján Valchár

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  378
  •  | 
  • Páči sa:  45 076x

Jedna veta: chcem písať blogy o vede, technike, prírode a ekonomike. Druhá veta: máte to tu príliš komplikované, Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu