Článok číslo 362 ( o článku číslo 5)

Vypočul som si niekoľko podcastov a dozvedel som sa zaujímavé noviny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

1.           Článok 5 a USA

Priznám sa, že som sa príliš nezaujímal o články NATO ako o tému. Ako asi väčšina čitateľov interesujúcich sa o ukrajinskú vojnu som zachytil iba článok 5, ktorý hovorí o spoločnej reakcii na zaútočenie na kohokoľvek z členov. Niečo ako Dumasovské Jeden za všetkých, všetci za jedného. Práve toto tvorí z organizácie jednu z najlepšie tvorených aliancií v histórii, kde každý jeden z členov má dokonalú mieru ochrany bez ohľadu na absolútnu výšku príspevku do svojho a spoločného obranného rozpočtu. Predstavte si aliancie minulosti, kde počas rímskej doby boli Rimania a foederati, v podstate podradní členovia s podstatne menším slovom. Alebo druhú svetovú vojnu a Slovenský štát, kedy my a naši ne-nemeckí spojenci sme nemali vlastné slovo a vlastnú sebestačnú vojenskú politiku. Alebo Varšavská zmluva, kde bol Sovietsky zväz a nie seberovní spojenci, ale Moskva a otroci bez vlastného slova (viď Budapešť 1956 a Československo 1968).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

NATO funguje na inom princípe a nejaké 5-miliónové Slovensko má v podstate porovnateľné slovo ako 330-miliónové USA alebo 85-miliónové Nemecko. Je logické, že malé a podobne chudobné krajiny (v Európe napríklad Albánsko, pobaltské štáty a Bulharsko) si nemôžu dovoliť rozsiahle a plne funkčné armády (predstavte si albánske námorníctvo, ako ovláda svoj námorný priestor s vlastným námorníctvom alebo dokonca ponorkami). Práve NATO tvorí úžasnú formu, kedy celkové náklady rozrátate na viacero účastníkov. Včera som písal o uhorskom kráľovi Belovi IV., ktorý v 40. rokoch 13. storočia takmer prehral kráľovstvo, rodinu aj život len kvôli tomu, že odmietol investovať do pohraničných pevností. Predstavte si hypotetickú a trochu absurdnú situáciu, kedy by jeho rovesníci, francúzsky kráľ Ľudovít IX. Svätý alebo anglický kráľ Eduard I. Longshanks, by mu vedeli niektoré zo svojich stoviek hradov poslať ako NATO tanky a lietadlá – Mongoli by nemali najmenšiu šancu Uhorsko vyplieniť. Preto je pre krajiny sveta, tie civilizované, kľúčovou alternatívou vstup do organizácie a spoliehanie sa nato/NATO, že niekto nám v prípade potrieb pomôže (a ja pomôžem v mojich obmedzených dimenziách v prípade ich ohrozenia).

SkryťVypnúť reklamu

No a naspäť k článku 5. Za tých 75 rokov existencie Severoatlantickej aliancie bol článok aktivovaný iba jeden jediný krát. NATO je príliš veľkou organizáciou a vojenskou silou, aby si niekto vrátane ZSSR na celé spojenectvo trúfol. A teraz fanfáry:

Článok 5 sa aktivoval na žiadosť USA v roku 2001, po páde Dvojičiek.

Opakujem: za 75 rokov existencie NATO výlučne USA si vyžiadali aktiváciu článku 5! Presne tie USA, ktoré dnes sa zdráhajú povedať jasne, že by prišli akémukoľvek spojencovi z organizácie na pomoc v prípade potreby! Al Kájda a spadnuté dvojičky, sieť teroristických útokov po Spojených štátoch? Trhnite si nohou, to je váš problém!

SkryťVypnúť reklamu

Kým v roku 2001 do pár mesiacov spojenci, v podstate špeciálne jednotky, bojovali bok po boku v Afganistane, kde do pár týždňov de facto padol Taliban, Trump sa teraz jasne vyjadril, že on má tento záväzok na háku a gentlemanskú dohodu rešpektovať nebude.

 

2.           A čo s tým?

Moje okolie trochu zachvátila panika. Ja som naopak s týmto v pohode. A znova sa vrátim k dnešnému podcastu a Petrosovi Michopoulosovi a Jardovi Pečínkovi. „Vy nedávate na zbrojenie a obranu rovnako ako USA!“

„No nedávame. My na rozdiel od vás nemáme ako Únia/európski spojenci NATO veľmocenské ambície a nemáme základne a námorné bázy po celom svete!“

SkryťVypnúť reklamu

Nuž, áno, toto je regulárny argument v tejto diskusii. Je to podobné, ako keď žiadate od zamestnanca, že ste sa ako firma zaviazali plošne znížiť spotrebu pohonných hmôt. On ale nikdy firemné auto nešoféroval, takže z nuly znížiť logicky nemôže. Ak teda Európa zbrojí málo (a s tým samozrejme súhlasím), tak ju treba donútiť, aby rozpočet na obranu zvýšila (a hlavne, aby prachy boli míňané efektívne). Lenže ja ako svetová veľmoc, ktorej zariadenia sú všade vrátane (asi) aj Antarktídy, má nukleárnu flotilu lietadlových lodí a ponoriek, celé batérie satelitov a tisícky nosičov nukleárnych hlavíc, musím mať samozrejme citeľne vyššie rozpočty každým rokom na každý aspekt mojej armády.

„Nemáte blue ocean navy, teda lietadlové lode s reaktorom, nukleárne ponorky, jadrové zbrane a ich nosiče? Nuž, tak aby ste sa ako Slovensko vyrovnali USA v prachoch na armádu, tak si dokúpte ešte 50 stíhačiek piatej generácie!“

Samozrejme, je to neskutočná blbosť. Nikdy to takto nebude fungovať. Nikto príčetný to od ne-US členov NATO nemôže požadovať. Predstava, že Bulharsko, Albánsko alebo trebárs aj Slovensko bude investovať pri svojich problémoch (nedostatočná infraštruktúra) do špičkovej a rozsiahlej armády, je vážne divná.

Takže nie. Európa a Kanada by mala Trumpovi jasne povedať, že my NEBUDEME ekvivalentní s rozpočtom USA NIKDY! Ale treba voličom Trumpa (pri ňom samotnom a jeho rohožkách je to zbytočné) povedať, že my máme jedného nepriateľa.

Tým nepriateľom je katastrofálne otrasené Rusko.

USA má nepriateľov násobne viac. Čína je Nr. 1 a my s ňou nemáme nič. Irán je číslo 2 a takisto je mimo našich životných záujmov (okrem ropy a plynu v Katare). Venezuela, Kuba, Severná Kórea s Európou ani Kanadou nesusedia. Ak sa niečo zomelie medzi Kimom a Trumpom, jeho raketové nosiče nebudú namierené na Hriňovú ani Český Krumlov, rovnako ako nie na Glasgow alebo Zakopane. Budú namierené na Soul, kľúčového spojenca USA v tomto regióne, alebo na západné pobrežie USA. Ak sa niečo zomelie s Iránom, na konflikt síce doplatí aj EÚ a spojenci (prudká cena ropy a plynu, recesia), ale rakety budú lietať na Izrael a americké lode v Perzskom zálive. Ako by prípadné umiestnenie ruských raketových nosičov na Kube ohrozilo Európu (ak by teda tie patetické, 50 rokov staré raketky ohrozili niekoho okrem vlastnej obsluhy)? Prednostne budú namierené na Floridu alebo Texas, nie na Rumunsko alebo Berlín.

Takže milí Yankees, dobre si rozmyslite, s kým ťaháte a komu idete podkopávať nohy. Veľmi ľahko sa vám môže stať, že do pár rokov máte krízu okolo Tajvanu. A Tajvan takisto neleží práve blízko k Parížu alebo Bratislave...

 

3.           Len rýchle zhrnutie vývoja

Ukrajina zapálila nielen včerajšiu rafinériu v Ufe, ale údajne aj ďalšiu rafinériu v Rostove na Donu (tá je Ukrajine veľmi blízko a horela niekoľkokrát). Okrem toho dostala pozdrav rafinérka v Novošachtinsku – tá takisto už ožarovala okolie.

No a ZSU pohladkala terminál a potrubia vedúce do kľúčového ropného terminálu v Novorossijsku. Cez ten prúdia strašné objemy do Ázie aj Európy, takže každý deň odstávky ruskú ekonomiky, diplomaticky povedané, naserú ako Erika Kaliňáka pohľad na mozog.

 

V Tvere, teda ruskej oblasti, miestni partizáni spálili systém PVO.

 

V Perme vybuchla fabrika na pušný prach zásobujúca celú armádu.

 

V Dagestane údajne rastie etnické napätie. Toto som písal už dávnejšie, lenže správy sú tak strohé, že nemám detaily. Ale teraz sa to začalo ozývať častejšie. Inak práve táto oblasť je jednou z najťažšie postihnutých z pohľadu pomeru strát na životoch.

 

Kanada v reakcii na debilitu Trumpa chce pozastaviť dodávku elektriky z Ontaria, Britskej Kolumbie a Manitoby do priľahlých štátov USA. Severovýchod Spojených štátov bol v minulosti niekoľkokrát postihnutý obrovskými výpadkami elektriky, pretože množstvo US a kanadských štátov sú zosieťované. Stačí vyšší odber napríklad kvôli mrazu a jedna chybná poistka, a desiatky miliónov ľudí v dvoch krajinách ú bez prúdu.

Lenže plošne obrovská Kanada je len riedko obývaná a teda má prebytok energie, kým možno dvesto miliónov obyvateľov v SV USA jej potrebuje kvantum.

No veď ako hovorím, len začnite dráždiť hada bosou nohou...

 

Mexiko sa tiež nedalo zahanbiť a miestna prezidentka poslala Amíkov nachuj. „Ak sa vám nepáčime, môžeme ľahko odignorovať Ford a Chrysler a prejsť na Toyotu, Subaru a BMW. Ak si 7 miliárd svetových spotrebiteľov prestane kupovať vaše výrobky, pocítite to.“

K tomuto nemám čo dodať, len že to treba vytesať do fasády Bieleho domu.

 

V Torecku naši z dvadsať osmičky obkľučujú ruské sily. Ak sa to podarí na sto percent, bude to pre Rusákov katastrofa. Podľa správ dokonca Moskva ani odrezané sily neposilňuje – no skrátka nemá čím. ja mám tip, že znovudobytím Torecka sa celý front okolo Torecka a Nju Jorku skolabuje a v Latrinistane budú padať hlavy.

Na druhej strane, ak Putin prevelí jednotky od Pokrovska na posilnenie Torecka, bude to katastrofa pre najväčší výbežok frontu...

 

USA čerstvo prestali podporovať Kyjev. Stále som sa nedozvedel, že nakoľko a v akej forme, pretože môže prestať dodávať zbrane, muníciu alebo prachy, ale z rečí sa mi zdá (nebudem sa kvôli tomu stavovať), že USA len krátkodobo tlačia na Zelenského a robia bububu. A treba zdôrazniť, že gross strát dnes spôsobujú drony a artiléria. A práve v tejto oblasti si nemyslím, že USA tvoria zásadnú mieru dodávok.

 

Republikánsky kongresman Brian Fitzpatrick sa ale nechal počuť, že vypracovali novú dohodu (piatu?) o ukrajinskom podloží, ktorá vracia vlak vyjednávania naspäť na koľaje. Nuž, ja sa len pýtam, že koľkokrát potrebujú Republikáni od Zelenského poníženie, aby si uvedomili, že s ich excesmi príliš nerátajú...? Masochisti!

 

Musk sa opúšťa každým dňom čoraz viac. Najnovšiu haluz, ktorú táto sfetovaná myseľ dokázala vyprodukovať, je že Zelenskij je nelegitímnym prezidentom a mal by odísť do prakticky vyhnanstva. Plánujem ďalšie kapitoly Štvrtého Aljošu, takže toho dealera by som chcel spoznať aj ja. Elon, dáš číslo?

 

4.           Niečo k stratám

Tak keď nedá číslo Elon, tak ich dám ja. Číslom dňa je 879.410. Denne je samozrejme tisíc plus, takže tipujem tak zhruba dva týždne a prekročíme ďalšiu čarovnú métu 900.000 mŕtvych, teda dobrých Rusov. Dáme do konca jari milión?

 

Tankov je 10.255 a nemyslím si, že zásadne numero narastie. 11.000 ale asi budeme oslavovať, akurát to bude niekedy o mesiace neskôr.

 

BVP 21.298. Čoskoro to dáme na 22.000.

 

Artiléria včera prekonala pekných 24.000 (dnes o 64 viac).

 

Raketomety takisto prešvihli 1300 (1306).

 

PVO nemajú za sebou dobré obdobie, 1094.

 

Nákladiaky a tankery sa držia dlhodobo nad 100 denne, často dokonca okolo dvoch stoviek, len je otázkou, či sa do toho rátajú až Žiguláky a oslíky. 39.428 a pri tomto tempe si s vami s radosťou cez víkend pripijem na 40.000 kusov šrotu aj s posádkami.

 

Lietadlá, vrtuľníky a lode mi moju dušičku nejaký ten týždeň neovlažili. Keďže ale ZSU predstavili pred časom nový morský dron, voľačo neveselé cítim vo svojich stareckých kostiach (rakovinu kostnej drene?).

Ja viem, blbý fór. Ale v čase blbca v Bielom dome aj tak treba...

 

https://donio.sk/tri-rusicky-a-vesty

Ste skvelí, pár Eur a máme štrnástku (Boris Kollár spozornel).

 

https://buymeacoffee.com/johny1981aa

Dnes mám do večera klientov a začínam sťahovať kancel na Brezke, trošku kofeínu mi vážne dobre padne. Pozdravuje vás Serhij Halahan a paleontológ Serhij Fiňko (má štyridsiatky horúčky, čo v jeho veku 61 rokov neni sranda).

A samozrejme aj ja a slavjansky team!

 

Ján Valchár

Ján Valchár

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  372
  •  | 
  • Páči sa:  44 199x

Jedna veta: chcem písať blogy o vede, technike, prírode a ekonomike. Druhá veta: máte to tu príliš komplikované, Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

309 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

213 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu