1. Putin v Istanbule, teda nie
Vladimír Putin sa dostal do skvelej pasce tým, že vyhlásil, ako plánuje ísť do Turecka jednať o skončení vojny alebo prímerí. Pravdepodobne to bolo posolstvo voči svojej retardovanej populácii a takisto voči chcimírom a samotnému Trumpovi. Ten ako typický poloretardovaný populista Matovičovho rangu je opiteľný rožkom, takže pre Putina stačí neškodná fráza, aby oranžutan z Bieleho domu sa chytil ako Kollár na pätnástku z detského domova.
Lenže teraz sa Puťko prerátal. Namiesto Trumpa sa na toto vyhlásenie chytil Volodymyr Zelenskij. Zelenskij, ako vieme, bol nielen dobrým komikom a scenáristom, ale navyše predtým doštudoval pomerne dobrú právnickú školu a mal manažérske skúsenosti. Okamžite po Putinovom vyhlásení oznámil svetu, že sa s ním stretne v Istanbule. Osobne. A osobne aj Chujlo. Žiadni vyjednávači, zástupcovia, tajomníci, presne ako v stredoveku niekde na bojovom poli. A Putin zrazu pochopil, do akej pasce sa sám chytil.
Asi dva dni som komunikoval s viacerými známymi doma aj na Ukrajine. Príde Putin alebo nepríde? Príjme takúto chlapskú výzvu alebo zbabelo ucukne. Stávky boli zhruba 50 na 50.
Čo som tvrdil ja? Putin je posraný. Nikam mimo Moskvu a svoj bunker sa nevyberie. Putin je ako Fico, bejbyKaliňák alebo kamenický. Môžu bláboliť svoje drísty kde chcú a koľko chcú, ale akonáhle dostanú pred kameru trebárs Sulíka, Mikloša alebo Hamrana, okamžite sú zahnaní do kúta a ich klamstvá, polopravdy a prekrútené fakty sú in time konfrontované na ich hanbu („Všetci to tvrdia!“ „Pán Kaliňák, to je divný argument.“).
No a v utorok to bolo oficiálne. Putin sa do Istanbulu nevyberie! Nemohol som sa dorehotať, akurát som netrpezlivo čakal, aká výhovorka z kategórie Alenka sa dostane na svetlo sveta. A áno, bola to výhovorka z kategórie Alenka. „Zelenskij nie je legitímnym vodcom Ukrajiny, takže ruský prezident s ním nemôže vyjednávať.“ No ty vole. Práve preto, že Zelenskij vo vašom ponímaní nie je legitímnym prezidentom, by som sa s ním v dueli stretol, nie? Veď čo iné by Putinovi prinieslo nesmrteľnosť ako to, že ukončil vojnu presvedčením ne-prezidenta, aby sa vzdal ukrajinského trónu a krajinu nechal ukončiť obranu?
Lenže toto je Putin a toto je Rusko. Tam logiku nehľadajte.
A kde sa nenašla logika, našla sa nesmierna hanba. Ruské médiá sa údajne predbiehajú v tom, akú bizarnejšiu výhovorku a alibi predvedú verejnosti. Fraška na úrovni Ruska. A brutálny politický bod pre Zelenského, ktorý je údajne už na ukrajinskej ambasáde v Istanbule, čaká na pätnásty máj a pod fúzami sa smeje. A ja s ním. Ďalší bod pre obyčajného komedianta, ďalšia prehra pre nášho 4D šachistu a najlepšieho vojvodu sveta!
2. Putin je už asi hodne zúfalý
Jedným z najhorúcejších bojísk Ukrajiny je pre mňa známy Časiv Jar. V júni minulého roku, počas prvej návštevy na Donbase, som bol s partiou doslova na úpätí mesta okolo Moločarky a Novodmytrivky. Obe dediny sú na jednej strane údolíčka, kým samotné mesto Časiv Jar leží na planine naproti, niekoľko kilometrov. Pádom mesta by sa Rusáci dostali na okraj údolia, odkiaľ by mali Kramatorsk, Družkivku, Kostantynivku a Slavjansk ako na dlani. O mesto sa bojuje už asi rok a pol a aj Zmrdi ako aj ZSU posielajú na miesto ďalšie a ďalšie jednotky preto, aby sa k ostreľovaniu súmestia dostali, resp. sa mu vyhli. Výsledkom je jedna z najdlhších bitiek vojny a desiatky a desiatky tisíc mŕtvych a zranených.
Lenže deviaty máj a iksté Putinovo ultimátum (dobytie hraníc Dnepropetrovskej oblasti do Dňa víťazstva) ako vždy nevyšlo, takže cár je zúfalý. Do Časiv Jaru presúva svoje tzv. prezidentské gardové jednotky FSB. Tie, ako je známe, majú skôr ceremoniálne a výstavné funkcie ako aj dohľad nad Kremľom a priľahlými budovami.
Zhrniem to: prezidentské gardy FSB vedia HOVNO o boji, a to dokonca o boji v takom bojisku, akým je Časiv Jar a jeho ruiny. Je to ako slovenská prezidentská garda – minimálna výška 1,80 metra, normálny výzor, žiaden vytetovaný nápis na ksichte na štýl Roberta Rosenberga, žiaden hrb, kratšia noha, postava Huliaka alebo tiky v očiach, štyridsať piercingov v chrápe. „Kdyby Fuehrer vědel, jak jsou jeho modrooký a blonďavý bohové v boji neschopní...“ Zhruba toto je poslanie Putinových gárd. Partia manekýnov, nie bojovníkov.
No a dôvod, prečo práve jednotky s bojovými schopnosťami na úrovni inteligencie Romanky Tabak prezident presúva do Časiv Jaru? Nuž, sú dve možnosti. Chce z toho vysekať nejaké PR. Presunie tam tisícku metrosexuálnych modelov, týždeň si zastrieľajú na štýl Kadyrovovcov, teda od boku niekam smerom do vrbiny, následne ich so stratami stiahne a natočí o tom motivačné video, ako obetoval vlastnú gardu v prospech národa. Jednotka bude mať 50% straty ešte predtým, ako vôbec uvidí ruiny mesta (vodka, ruská ruleta, nezaistené zbrane, prípadne aj nejaké ukrajinské drony), Putinovi tupovoliči zabudnú dýchať nadšením. Voloďa následne vyznamená preživších metálmi a niekto skomponuje trojakordovú ruskú pop music o heroickom gardistovi, ktorý si zabudol v preplnenom KAMAZ-e zaistiť Kalašnikov a teda hrdinsky padol za vlasť, Natašu a splachovací záchod pre rodičov na Urale.
Druhou hypotézou je, že Putin je už skutočne zúfalý a do boja pošle čokoľvek, čo má ruky a nohy, má nad 18 rokov a menej ako desať promile (hm, ťažké kritériá).
. Podľa ukrajinskej tajnej služby je garda FSB posilnená 98. výsadkovou divíziou. To by teda značilo, že efesbáci nebudú nasadení len ako hollywoodski štatisti, ale že sa dočkajú reálnych bojov o mesto, kde elitné bojové jednotky vykrvácali počas roka a pol. Som na to zvedavý a musím povedať, že by ma nič nepotešilo viac, ako keď by sa o mesiac do Kremľa na prehliadku vrátilo z tisíca gardistov len deväťsto, no len osemsto nôh.
Len pre info, nepodarilo sa mi dopátrať presné číslo vojakov v regimente. Podľa niektorých zdrojov by mal mať 2.000 vojakov, ale to si nie som istý. Čo som ale dopátral naisto, že pred pár rokmi Kremeľ vytvoril aj jazdeckú jednotku, ktorej úlohou je každú nedeľu od jari do jesene pózovať na Červenom námestí. V budúcom živote sa chcem horšie učiť a byť v Kremli jazdcom raz za týždeň. Teda len aby ma na tom koni neposlali do Časiv Jaru.
3. Niečo z piva
Stretol som sa niekoľkými českými dobrovoľníkmi na pifku. Niektorí z nich sú tu tri roky ako vojaci, iní pomerne krátko ako droneri, ďalší len ako humanitárni pracovníci. Vcelku skvelá partia, ale nemali sme až tak veľa času na rozhovor, čo ma neskutočne štve. Skúsim ale pretlmočiť aspoň niekoľko postrehov z tých dvoch hodín.
Prímerie počas Veľkej noci. „Mali sme skutočne takmer úplný kľud. Hneď po utíchnutí zbraní sme na dronoch videli, ako Orkovia vliezli do zóny nikoho. Jeden niesol na pleciach dieťa zabalené v igelite, druhý tlačil kočiarik. Kukali sme na seba. „Čo tu robia títo?“
Potom sme na to došli. V nulke zóne niekoľko týždňov nemohli zberať mŕtvoly, takže padlí vojaci sa tam dlho rozkladali. Akonáhle teda prestala streľba, poslali mobikov, aby zberali mŕtvych. Tí už stratili veľkú časť hmotnosti, takže ich buď hádzali do kočiarikov alebo fúrikov, alebo si ich zabalili do igelitu a prehodili cez plece.“
(Moja otázka na najmladšieho člena, 22-ročného, ktorý bojuje už tri roky a ulieval mi so strašne špinavými rukami pivo) „Čo si prstoval černošku?“
„Né ty vole, to je od dezinfekcie. Mali sme prísť siedmi, ale jednému z nás dron urval nohu a ja som mu ju turniketoval a dezinfikoval.“
Prečítajte si tú vetu pritom, ako ulievate pivo a aj zvoľte taký tón.
„Jeden z nás mal sakra smolu. Najprv ho zranili a medikovia ho evakuovali do špitálu v Dnipre. V noci špitál dostal ruskú raketu. Zobudíme sa na jeho hovor, hele, kluci, nemocnice nám hoří, vedlejší blok, vidíte? Netrefili mě, hajzlové!“
„Bojujeme neďaleko Lymane. Je tam taká dedinka, zostalo tam pár ľudí. Chlapík ráno vytiahol staručký traktor, začal si orať sad. Zrazu salva Gradov (rakiet z klasických raketometov dopadla o pozíciu pár sto metrov ďalej. Dedo oral ďalej, ani nespomalil. Jeho syn krátko nato sadol do Jeepu a išiel do Slavjansku do roboty.
Okrem toho nemajú už dlho elektriku. (moja domnienka, že syn nabíja cez deň v práci EcoFlowy). Večer opekajú na dvore šašlyk, smejú sa, deti sa hrajú s mačkami.“
4. Drobnosti zo sveta
V Číne sa začína nanovo rúcať situácia s nehnuteľnosťami. O tejto téme som už párkrát písal, no nejako záhadne sa téme vytratila, až by človek získal pocit, že je všetko nejako OK. Lenže podľa niektorých komentátorov v US-Čínskej obchodnej vojne ťahá za kratší povraz Amerika, kým podľa iných zasa Čína. V Spojených štátoch sa vyprázdňujú police s čínskym tovarom, čo onedlho doštartuje ďalšie kolo inflácie (kvôli ktorej sa čiastočne Trump dostal k žezlu), no je otázkou, ako sú natavené toky prachov a materiálu v Číne.
Ak by sa nedajbože (skôr dajbože) u Macka Pú znovu rozbehla realitná kríza, mohlo by to už vážne viesť k definitívnemu pádu čínskej ekonomiky...
Na Sibíri si pripomenuli Deň víťazstva takisto ako v Moskve. Plagáty padlých hrdinov, ale pozor, nie z druhej svetovej ale z Kurskej oblasti, zaplavili ulice. Nebolo by na tom nič extra divné, keby na viacerých z nich nedomontoval do fotky s uniformou tvár zosnulého amerického gay pornoherca. To hodne pobavilo internety. Ako vravím, ruskí grafici sú dnes asi najaktívnejšími ruskými partizánmi proti Putinovi.
No a aby toho nebolo málo, v Dzeržinsku na panelák nalepili obrovský plagát hrdinu Ruskej federácie. Plagát stál milióny rubľov a vyzerá tak motivačne, akčne, sexi.
Akurát sa prevalilo, že to je z fotografie vojaka ukrajinského Azova.
Rusko znížilo svoje delostrelecké ostreľovanie ZSU o zhruba polovicu. Značí to, že Rusákom už dochádzajú hlavne a delostrelecké granáty?
Husté video zo závetria ruského frontu: dvaja vojaci odmietli nastúpiť na šturm. Veliteľ ich zavrel do jamy a povedal im, že ten, kto prežije vzájomný súboj na život a na smrť, nebude popravený. Obaja sa skutočne pobili a jeden druhému buď zlomil väz alebo uškrtil.
Video je vcelku husté, neodporúčam.
Citujem Víta Solnařa, ktorý zasa cituje ruský vojenský zdroj: pri dobývaní Vuhledaru, Avdijivky, Mariupolu a spol. sme stratili milión mŕtvych.
Ešte jeden citát od Víta (presnejšie od Girkina): „Ukrajina si počas obrany pripravila silné zálohy.“ Vít dodáva: doteraz mi chýbala polovica jednotiek ZSU...
A posledné parafrázovanie Víta Solnařa. „Predstavte si, že vládnete desiatkam miliónov Z-patriotov, ktorí chcú vidieť Ukrajinu na kolenách, Európu tiež a ruské hordy tiahnuce ako víťazov kontinentom. Okrem toho vládnete desiatkam miliónov ľudí, ktorým to je jedno, hlavne že majú do žalúdka a čo piť. A potom tu je ďalšia, pravdepodobne rastúca časť populácie, ktorá nechce vraždiť na Ukrajine ani svoj život zredukovať na prácu a vodku.
Prvé dve „tretiny“ som doteraz živil viac alebo menej úspešnými konfliktami kde kade, plus lacnou vodkou a žrádlom. Lenže teraz to skončilo. Zo Sýrie sme utiekli, na Ukrajine sme sa zasekli, stratili sme Čierne more a ekonomiku.
A teraz niekoľko alternatív, čo urobí Putin. Prvá: Je to silný vládca a všetko ide podľa plánu. Potom ale prečo Putin tancuje okolo prímeria a žobre o zrušenie sankcií?
Druhá možnosť: Putin je bábka nafédrovaná práškami, ktorej denne doručujú informácie o úspechoch na fronte aj v politickej oblasti. Putinov starecký mozog nedokáže rozoznať realitu od báchoriek a prášky ho držia pasívneho.
Tretia: došlo mi, že prehrávam. Tým pádom som pod obrovským tlakom, beriem prášky na spanie ako Adolf pred 80 rokmi. Ale musím sa hrať na víťaza a zároveň na človeka, ktorý vojnu de facto nechce a ktorému v mieri bráni len Zelenskij.
No a posledná alternatíva: nie som na práškoch, hlavu mám čistú a jasne chápem, že toto je katastrofa. Jediným ťahom na fronte je nechať sa armádu zakopať sa a brániť sa.
Vít hovorí o tom, že najviac pasuje variant číslo tri. Putin je na práškoch, pod tlakom okolia, raz musí kľučkovať tak, že je Cézarom, raz je chcimírom a nič iné okrem mieru nechce. Mne to vychádza tiež tak. Cár je zmätený, niektoré jeho výroky (ak to bol on a nie dvojník) ako aj jeho pózy pred televíziou svedčia o tom, že nie je v poriadku.
Z toho vychádza tiež niekoľko alternatív pre koniec vojny:
a) Putin ešte môže so zakopanou armádou niekde na Ukrajine bojovať celé dekády až do jeho smrti. Lenže všetko hrá proti nemu: stav armády, stav populácie, ekonomika, svetová politika, posledné „úspechy“ ruskej armády...
b) Obsadiť nejaké oblasti Ukrajiny a predať to ako úspech a originálny cieľ. Nemožné, nemá na to. Vyžiadalo by si to ďalšie státisíce mŕtvych a ešte zhoršenú ekonomiku.
c) Putin ukončí vojnu okamžite. Lenže sankcie pretrvajú, domáce trenie takisto. Nič nedokázal, len zdevastovať celú Federáciu za cenu nulového zisku. To si Putin nemôže dovoliť. Oligarchovia by ho vyhodili z okna. Neprišli o majetky kvôli pár dedinkám.
d) Najpravdepodobnejšia varianta. Putin sa bude snažiť do smrti vydržať pri koryte, hrať zákulisné hry a tlačiť na zrušenie sankcií. Lenže ako dodáva Vít, Donald Trump je tak extrémne slabý, že aj ako spojenec skrachovaného Mordoru je sračkou. Budem teda kopať na oslabenie NATO a EÚ, na nasadzovanie tragédov typu Fico a Orbán kde kade po svetových krajinách a organizáciách. A budem živiť trollov a náckov po celej Európe, MAGA voličov v USA, teroristické organizácie po blízkom východe.
Takto to zhruba vychádza aj mne. Podľa mňa je to naozaj skrachovaný starec naládovaný pilulkami, ktorý už stratil pojem o vojenstve 21. storočia. Jedinou jeho záchranou je kopať, podplácať a snažiť sa nájsť každú medzeru vo vzťahoch na Západe a Ukrajine.
5. A straty dňa:
969.370 je číslom dňa. Niekedy na konci mája praskám šampáň.
10.804 tankov. Denný prírastok tradične nízky. 22.501 BVP. 27.827 delostreleckých systémov, 1.382 raketometov, tri kusy naviac pri PVO celkovo 1165.
48.382 kusov nákladiakov a tankerov. Denné prírastky vysoké, podľa mňa o cca týždeň až dva budeme mať 50.000 kusov.
https://buymeacoffee.com/johny1981aa
Dnes odkupujeme prostriedky pre Serjóžu Halahana a jeho jednotku (idú na Záporižie) a pre jednotku z „Kurskej“ oblasti (vrátili sa z hranice na totálne rozmlátenom aute). Potrebujeme im preposlať súhrnne dve tisícky, takže nákup áut pre humcentrum v Slavjansku musíme dočasne odložiť. Čo je nemilé. Ak ale viete linky prezdieľať na sieťach, možno by sme „stratuô vedeli priebehu týždňa doplniť.
My aj chalani ďakujeme, v priebehu dneška alebo zajtrajška do blogu doplním ich videá.