O prázdnom Trumpovom štekaní a trápnom Šutaj-Eštokovom mlčaní

Koľkokrát povieš hovadinu, toľkokrát si Trumpom. Alebo Dankom. Alebo Tabak. Alebo...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

1.           Trump ako neprezident

Do skončenia volebného obdobia Joea Bidena zostáva ešte asi poldruha týždňa, ale Trump už múti vody. Priznám sa, že si nepamätám situáciu v USA, kedy by bolo počuť o budúcom prezidentovi viac ako o aktuálnom. Bidena som postrehol len v súvislosti, že je čerstvým pradedkom, ale tým to zhaslo. Trump na mňa vyskakuje aj z chladničky.

Čím sa ale americký ekvivalent Matoviča tak vyznamenáva? Najprv tým, že čím bližšie je jeho termín, tým viac odďaľuje lehotu, dokedy chce vybaviť mier na Ukrajine. pred voľbami to bolo dvadsať štyri hodín, teraz pol roka. Jeho pucfleci hneď narukovali s vysvetlením, že to nebude pol roka ale len tri mesiace, ale ja sa stavím sto ku jednej, že pokiaľ Ukrajinci nezlomia Rusákov nejakým zázrakom na fronte, Trumpeta pol roka od inaugurácie, teda niekedy uprostred prázdnin, nespraví nič zásadné. Pre chujlov Trumpovho, Putinovho, Matovičovho alebo Ficovho rangu je charakteristické to, že nemajú Boha pri sebe vyhlasovať kedykoľvek čokoľvek, aby to následne odvolali a prekrútili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže z jedného dňa je stoosemdesiat alebo deväťdesiat. Vyberte si.

Následne kanárik trepne do pléna, že chce, aby sa Kanada stala 51 štátom USA. Ja bez nejakého googlenia vylovím z pamäti, že Kanada je druhý najväčší štát planéty, kým USA až štvrtý. Je to ekvivalent toho, ako keby Fico vyhlásil, že Česká republika by sa mohla stať deviatym krajom Slovenska. Nie súčasťou Slovenska, ale priamo jedným z krajov.

Len pre info, rozdiel medzi veľkosťou Kanady a USA je zhruba veľkosť Nemecka. Plošne najväčším štátom USA je Aljaška s výmerou 1.700.000 km2 (to už som musel googliť). Dvaapol násobne menším je Texas, ktorý je aj podstatne zaľudnenejším a má o čosi viac ako celá Veľká Británia. Naopak, najväčšou provinciou Kanady (presnejšie teritóriom) je Nunavut. Ten má 2.100.000 km2. Nunavut je teda veľký zhruba ako Saudská Arábia, dvanásta najväčšia krajina planéty. Príde mi celkom vtipné, ako USA pripája krajinu, kde by len jedna jediná z viacerých provincií vedela byť dvanástym najväčším štátom planéty, k svojmu štátu ako jedinú provinciu. Trochu trapas, nie?

SkryťVypnúť reklamu

Podľa mňa len Trumpete niekto nepodal atlas sveta a dezolát z NY žije v predstave, že Kanada je niečo ako Nebraska alebo Wyoming.

Okrem toho sa Trump vyhráža Paname, že obsadí vojenskou silou prieplav. Prieplav bol dlho spravovaný Štátmi, ale už zhruba polstoročie patrí Paname (mimochodom, zmluvu o prevode stavby podpísal čerstvo zosnulý exprezident Jimmy Carter).

Aby toho nebolo dosť, tak budúci prezident a aktuálny kriminálnik Trump sa vyhráža aj Dánsku, že mu obsadí Grónsko – údajne z bezpečnostných dôvodov. Poďme sa na všetky tieto body pozrieť bližšie. Skúsim to skrátiť, pretože je to bizár.

SkryťVypnúť reklamu

Kanada je teda väčšia ako celé USA a je to hlúposť si ju predstavovať ako provinciu čohokoľvek. Kanada je síce populačne len o trochu väčšia ako najľudnatejší štát USA, Kalifornia, ale vymyslieť si 40-miliónový štát pod správou D.C. je proste bizár. Punktum.

Panama síce má strategicky dôležitý kanál, ale je tu niekoľko problémov. Podľa niektorých sa okolo stavby motajú Číňania, čo je samozrejme zlé znamenie. Ale to sa dá odstrániť ľahšie a zákonnejšie ako priamo intervenciou. Okrem toho má Panamský prieplav minimálne tri problémy. Prvým je nedostatočná kapacita. V čase, kedy ho budovali, to bol úctyhodná projekt, ale za sto roky sa kapacita zaoceánskych plavidiel mnohonásobne zvýšila. Cez prieplav teda môžu plávať len lode kategórie PANAMAX. To značí v praxi, že loď môže viezť maximálne 80.000 ton (deadweight tonnage, DWT). Prieplav síce prešiel modernizáciou a tonáž sa zvýšila o polovicu na 120.000 DWT (NEOPANAMAX), ale na 21. storočie to už nestačí. Lode plaviace sa okolo Južnej Afriky (Capesize) majú kapacitu 170.000 DWT, plavidlá nakladajúce kontajnery v čínskych prístavoch (Chinamax) do 400.000 DWT. Ropné tankery prepravujúce ropu cez Mallacký prieliv (ten nie je v okrese Malacky) 300.000 DWT a najväčšia trieda, ULCC, môže presiahnuť 500.000 DWT.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto rozmery moderných lodí ukazujú, že Panamský prieplav je dnes už nedostatočnou zložkou svetovej infraštruktúry. Ak by došlo k nejakému konfliktu, napríklad pokusu Číny prebrať Tajvan, USA nebudú môcť svoje flotily premiestniť z Atlantiku do Pacifiku v dostatočnom množstve, nerátajúc menšie plavidlá a ponorky.

Druhým problémom je nedostatok vody. Stredná časť kanálu je napájaná miestnymi riekami, ktoré v poslednej dobe trošku strádajú. Nemyslím si, že to je dlhodobý problém, ale aj Donald Trump so svojimi poradcami musia rátať aj s týmto faktom.

No posledným je to, že susedné krajiny v Strednej Amerike rátajú s niečím konkurujúcim. Prinajmenšom Nikaragua má v pláne vytvoriť (s pomocou Číňanov) nový kanál, samozrejme s väčšou kapacitou. Toto je pre svet nepríjemné, pretože diktátorský čínsky režim by v regióne dostal eso do rukáva. Nikaraguu vedie skorumpovaný a pedofilný diktátor Ortega, pod ktorého vedením je Nikaragua dlhodobým spojencom Putina a Macká Pú v každom hlasovaní v OSN a podobných organizáciách.

Pozitívom je, že samotná chudobná Nikaragua prachy na toto nemá, pričom Rusko, ktoré takisto bolo okolo projektu vidieť, je na tom ešte horšie. Čína má svoje problémy a po sérii skrachovaných projektov (Nová hodvábna cesta, miliónové no pusté mestá, krachujúce priemyselné parky, z ktorých sa investori stiahli, extrémne zadlžené rýchlovlaky) nebude mať prostriedky na projekt ani Peking. Stálo by to stovky miliárd a v stave neistoty si Čína nedovolí investovať tak vysoké investície do projektu USA pod nosom.

Kanál by bol skvelý, ale pod „normálnou“ správou, teda nie Pekingu, Moskvy ani Ortegu. V krajine existuje dokonca séria návrhov trás kanála, ale si nemyslím, že je to záležitosť prinajmenšom najbližších dvoch dekád.

Kolumbia navyše buduje železničný koridor, ktorým sa spoja atlantické a pacifické prístavy v krajine. Ak máte tovar, ktorému nevadí dĺžka prepravy dlhšia o jeden deň, bude to alternatíva. Niečo podobné má Mexiko na juhu krajiny.

Je možné, že Panamský kanál napokon prejde nejakou ďalšou modernizáciou a bude prehĺbený, rozšírený a vyrieši sa nedostatok vody v jazere. Toto by akiste viedlo k problémom s dopravou prinajmenšom po dobu budovania, čiže niekoľko rokov.

No a existuje ešte jedna potenciálna  alternatíva k Paname, a tá sa týka znova Donalda Trumpa: severozápadný priechod. Ten sa týka Kanady.

SZP je hypotetická pasáž medzi Pacifikom (a teda čínskym tovarom) a východným pobrežím USA a Kanady, resp. Európou (trhmi). Problémom je, že severné kanadské ostrovy sú väčšinu roka skryté pod ľadom a okrem špičkových ľadoborcov väčšina lodí je nahraných. V prípade globálneho oteplenia by sa ale ľad mohol roztopiť natoľko, že aspoň väčšiu časť roka by bežné nákladné lode a tankery prejsť mohli.

Lenže je tu niekoľko problémov. Kanadské arktické súostrovie tvorí zmeska pomerne veľkých ostrovov, ktoré majú dosť rozoklaný tvar. Tým pádom zo západného Beaufortovho mora smerom ku Grónsku musíte kľučkovať niekoľkými prielivmi, napríklad dva kilometre širokým prielivom Bellot medzi ostrovmi Somerset a polostrovom Boothia. Z juhu na sever navyše zasahuje polostrov Boothia, ktorý treba oboplávať dosť komplikovane, keďže jeho okolie je plné ostrovčekov a skalísk. Samozrejme, lodí v tomto smere by neplávali asi miliardy, čiže dalo by sa to zvládnuť, no ale v oblasti, kde vám plávajú ľadovce, je nejaké manévrovanie krajne nepraktické. Viď Titanic.

Otázkou ale je, nakoľko by táto pasáž pomohla svetovému obchodu. Možno by v úplne ideálnom prípade dokázala odľahčiť Suezu alebo africkému pobrežiu, ale reálne si nemyslím, že Folkestone, Barcelona alebo Gdaňsk by dostávali zásadnú časť svojho tovaru prvá tadiaľto. Trumpovi priaznivci s tým možno rátajú, ale Trump ako človek s jednou nohou v hrobe sa rozhodne niečoho takéhoto nedožije.

Navyše som zachytil, že okolie Trumpa sa odvoláva na obranu konvojov. Je to nonsens, pretože miestni Eskimáci na rozdiel od jemenských Hútíov nemajú tendenciu prepadávať plavidlá ani ich ostreľovať raketami. Možno ruské ponorky by v prípade nejakého veľkého konfliktu dokázali narušiť obchod v oblasti (z Murmansku to majú cobydup), ale stavu, že ruské ponorky budú ohrozovať americké alebo európske kontajnerové lode pri Baffinovom ostrove sú ešte menej pravdepodobné ako to, že Donald povie niečo múdre. Aj keby k tomu došlo, skúsenosti z WWII nám ukazujú, že brániť konvoje pred náletmi alebo útokmi ponoriek sa dá aj bez toho, aby ste ovládali danú oblasť. USA a Británia sa za druhej vojny vylodili na Islande a v istej miere ho okupovali – a Nemci s tým nemohli spraviť nič. Práve rozoklanosť pobrežia a množstvo ostrovov by značili, že USA a Kanada môžu hocikde za pomerne malých nákladov vybudovať letisko alebo prístav.

Takže tento argument odpadá.

Iným argumentom, prečo by Kanada mala držať chvost, je obchodný deficit. Ale obchodný deficit USA so severným susedom nie je problémom nejakej zlej nastavenej vzájomnej výmeny ako v prípade Číny, ale vďaka tomu, že USA z Alberty dováža značné množstvá ropy a plynu. Tvoria až štvrtinu amerického importu. Vozidlá sú na čosi viac ako tretine importu a stroje a reaktory až na treťom mieste so zhruba štvrtinou. Milí Amíci, veď sa vykašlite na kanadskú ropu a plyn a budete mať vyvážený obchodný vzťah s Ottawou! Lenže automaticky by to značilo nárast importu od niekoho iného, napríklad od Nigéria alebo Brazílie, prípadne od nevhodnej Venezuely. Vyberte si.

No a Grónsko: Trump sa vyhovára, že vlastníctvo Grónska, teda v istej miere dánskeho územia, je geostrategickým ťahom potrebným na bezpečie USA. Rovnaký nonsens ako ten jeho príčesok. Grónsko je obrovským ostrovom, ktorý má menej obyvateľov ako Trenčín a obývané sú len dve tenké línie na juhovýchode a juhozápade ostrova. Najväčšie mesto, Nuuk (Godthåb) je rovnako veľký ako Dolný Kubín.

A znova ako v prípade Kanady, aj tu sa dá u svojho spojenca v NATO vybaviť akákoľvek základňa. Netreba kvôli tomu obsadzovať územie ani meniť štatút ostrova. Mimochodom, základňa Thule, aktuálne premenovaná na Pituffik. Ak niečo dlhodobo funguje, nevidím dôvod, prečo by sa to malo meniť. Navyše ruská armáda v Arktíde je po rokoch šponovania svalov oslabená a vďaka štvordňovej operácii museli z okolia Murmansku a ďalších polárnych základní preveliť kvantum vojakov na hnojivo na Donbas. Rusko ešte stále je, ale už dlho nebude svetovou hrozbou.

Čo teda vedie Trumpa k takýmto nezmyselným návrhom? Poprvé: je to zjavná debilita. Tento človek je niekde na inteligenčnej úrovni medzi vymletou pičou a Romankou Tabak, čo je inak zhruba to isté. Podruhé: ako každý chujlo má problém zvládnuť svoje emócie. Kamarát a kolega mi kedysi povedal pre mňa pamätnú vetu, že charakter človeka sa nespozná (bol na rokovaní s potenciálnym obchodným partnerom) podľa toho, ako krásne komunikuje s dôležitou osobou, ale ako sa správa k bežným ľuďom (mimochodom, onen potenciálny obchodný partner na pracovnom obede sa správal k servírke ako k handre a Mišo – čas ukázal, že veľmi prezieravo – do spolupráce nešiel). Trump má potrebu ukázať svaly a je mu jedno, či tým niekoho naštve alebo nie, pretože zvyšky jeho kuracieho mozgu mu to umožňujú. Príčetný prezident ako Obama, hoci ho nemám rád, by si nasierať spojencov nedovolil. Trump tie zábrany nemá. A ešte je tu jeden dôvod na tieto výroky.

Kanada má na severe svojho šelfu, v spomínanom Beaufortovom mori, najväčšie dokázané ložiská zemného plynu. Neviem ako ropy (v tej je krajina na treťom mieste, ale gross ložísk je vo forme asfaltových pieskov v Alberte a Saskatchewane), pretože terén tu je nehostinný a pozemné vrty sú komplikované. Avšak priamo v mori sa nachádzajú tri z najväčších plynových polí planéty, Tagli, Lake Parson a Amauligak. Problémom je, že more, resp. výsostné vody, sú nevytýčené a USA ani Kanada nevedia, ktorý kus ložísk patrí komu. Toto sa dá samozrejme vyriešiť dohodou alebo medzinárodným súdom, no... Trump. Ak by D.C. dosiahol nejaký pokrok a časť Beaufortovho mora by pripadla Štátom, získali by gigantický podiel na svetových zásobách plynu. A ak by severozápadný priechod naozaj roztopil, do Európy je to bližšie ako z Kataru. Ak sa tu zistia porovnateľne veľké ložiská ropy, bude to znamenať, že USA pripadnú desiatky alebo dokonca stovky miliárd barelov.

Grónsko je na tom podobne. Mikrokontinent bol kedysi ďaleko viac na juhu a to značí, že na ostrove sa nachádzajú obrovské ložiská uhlia (ktoré asi dnes dôvodom na vojnu nebude), ale napríklad aj uránu, hliníka alebo koltánu. Prednedávnom tu geológovia našli značné ložisko kovov vzácnych zemín, ktoré by dokázalo konkurovať tým čínskym. Lenže...ložiská dnes patria buď Kodani, alebo Nuuku, ako sa to vezme.

A tu je podľa mňa kameň úrazu Trumpovho štekotu. Možno ani nie Donald samotný, ale biznismeni okolo neho si asi brúsia zuby na riedko obývané a teda prakticky bezbranné oblasti severnej kanady a Grónska/Dánska. Samotný Trump sa síce podľa všetkého rozkmotril s Elonom Muskom a jeho klikou, ale majiteľ Tesly, firmy umelo nafúknutej na prasknutie, by akiste rád dostal do vienka niečo, čo pre neho bude tutovkovo ziskové. Ťažba nerastov niekde, kde mu nehrozí stret s Čínou alebo Ruskom, by k tomu patrili – ale územie by muselo byť pod správou Washingtonu, nie Ottawy alebo Kodane. A tie si logicky nedajú zlaté sliepky vziať ani náhodou. Takže čo teda?

Vychádza mi z toho nejaké pohrozenie Rusku. Rusko si na Arktídu dlhodobo brúsilo zuby, jedna z ponoriek dokonca na dno šelfu položila ruskú vlajku. Šelf mal ale jasne stanovený status, že nepatrí nikomu, resp. každá krajina má dané svoje hranice. Ako vždy, Rusko nejaké medzinárodné zmluvy nedodržovalo a robilo si čo chcelo (vďaka Volodymyr Zelenskij zato, že už nebude). Nejakým slovným nárokom na Grónsko aj Kanadu dáva možno Trump bububu Putinovi (ale prečo, keď ruská armáda leží v ukrajinskej stepi?).

Takže to berme zatiaľ ako nevyriešenú otázku a prejav chorej mysle.

A fakt, že celosvetovo zaužívaný pojem Mexický záliv chce premenovať na Americký, je toho jasným dôkazom.

 

P.S. Celá kalkulácia ohľadom zisku na severe dáva zmysel len vtedy, ak sa polárny ľad naozaj roztopí dostatočne. No a tu je Achilova šľacha celej kalkulácie. K tomu dostatočnému roztopeniu totiž nikdy nemusí dôjsť.

 

2.           Novinky zo sveta

Kataster Slovenskej republiky sa dostal pod ransome ware útok. To sa stáva, ale srandou je, že neexistuje v úrade platenou z rozpočtu zálohovanie. Ak by niekto si trúfal povedať, že Šutaj-Eštok nie je kus jebnutého sedláckeho debila so schopnosťami na úrovni roztrhanej ponožky, tak nech navštívi psychiatriu. Ten vylízaný hyperkokot sa ešte obhajuje s tým, že čo on s tým má, že veď to nie je vecou Ministerstva vnútra (ktorého logo samozrejme stránka katastra nesie, že?). Dáva to logiku, ako keby vám vybuchol muničný sklad a vy sa zatvárite, že to je problém vojaka Švejka, nie Ministerstva obrany. Navyše gadžo z Budkoviec sa k téme vyjadril len tak, na vyzvanie novinármi? Predstavte si, že vám vážne niekde vybuchne muničák a máte tam mŕtvych, zranených a ekologické škody. Vy si dáte tlačovku, kde vymenujete úspech vášho ministerstva, lebo ste na vétriesky nakúpili nové celty a vykachličkovali hajzle na Sliači. „Jaj, aha, a máme dvadsať mŕtvych na Lešti. A aby som nezabudol, na leteckých dňoch bude aj cukrová vata a hotdogy!“

Ako sa hovorí, čím v tomto systéme horšie, tým lepšie, pretože aspoň trochu príčetná časť tupovoličov bude mať studenú sprchu do ďalších volieb.

Inak poznáte okrem Kuffu a Danka niekoho, kto má v ksichte tak hlboko zapísanú absolútnu a chronickú penisoidnosť? (© Ján Valchár)

 

Kľúčové čínske prístavy pozastavili ruskej tieňovej flotile vstup do svojich zariadení. Pre Rusákov a ich ekonomiku je to fľus jak prasa.

Aspoň dezolé vidia, ako strašne BRICS konkuruje západnému svetu.

 

ZSU rozbila palivové nádrže v bombardovacom letisku Engels. Pri následnom hasení a výbuchoch zahynuli dvaja požiarnici, ďalší su ranení. Požiar zúri už pár dní. Podstatné je, že zhoreli tisícky ton kerozínu, takže nálety na Ukrajinu sa nejaký čas neudejú.

 

Rusko podniklo v Kurskej oblasti protiútok. Hádajte, ako skončil?

 

V Kalifornii zúria dosť silné požiare, navyše v oblasti, kde sídli veľa hollywoodskych hviezd. To nie je v Kalifornii nič nezvyklé (o tom inokedy), ale MAGA dezoláti, odroda našich voličov Smeru a SNS, hovoria, že to je preto, pretože Kalifornia pred dvomi rokmi darovala nešpecifikovane veľkú zásielku starých hasičských áut Ukrajine.

Je to taký ekvivalent výroku „Za to môže Radičovej vláda“ niekedy v roku 2015.

 

Margarita Simonjan má manžela arménskeho pôvodu, Tigrana Keosajana. Mimoriadne agresívny výrokmi, ale podľa všetkého neškodný trpák Solovjevovho typu, dostal tretí infarkt a leží v kóme. Takže už je to len na Margarite a Solovkovi.

Ale aj za jeho infarkt môže Radičovej vláda.

 

Ruské veliteľstvo na Kurštine dostalo pozdrav k pravoslávnym Vianociam. Koľko dobrých Rusov po útoku na centrum ostalo, uvediem nabudúce.

 

Syn Joea Bidena spolupracoval s ukrajinskými mafiánmi a oligarchami! Koľkokrát som túto vetu počul, ale ani raz sa mi nepodarilo dopátrať (nehovorím, že by som dostal od dezolé nejaký dôkaz) akúkoľvek informáciu na túto tému.

No a americký súd poslal chlapíka, ktorý s infom prišiel, do basy. Celé si to totiž vymyslel a Rusáci a Trump s tým operovali celé roky.

Šutaj-Eštok, čo si robil predtým, ako si dostal ministerské kreslo (ktoré nezvládaš)?

 

Mesto Kurachove bolo dobyté. Tvrdí to aspoň ruská strana, a to už asi dva mesiace. Aktuálne sa vyskytla správa, že ZSU aj tak držia časť mesta plus elektráreň.

 

Fico šteká, že ak sa naserie, zruší Kyjevu akúkoľvek humanitárku. Nuž, tento prechľastaný úbožiak toho nakecal dosť a som presvedčený, že ak si Brusel následne dupne, Fico si naserie plnú hanojskú zlatú vaňu vlastných hovien.

Ale musím sa priznať, že sa mi páči jeho neustále hlbšie dno a prsenie sa.

 

O to viac, aby sme podporovali Ukrajincov my. Zajtra v Bratislave!

 

https://buymeacoffee.com/johny1981aa

 

Všetkým ďakujem: Rivimu, Štefanovi (ozvem sa!), Jozefovi, Arpimu, vibuchovi (máš tam preklep!), Antihamasovi, Mirovi, Nadi, Juliovi, Janovi, mkonopkovej a ďalším. Máme už tretinu nafty našetrenej vďaka vám!

 

 

Ján Valchár

Ján Valchár

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  372
  •  | 
  • Páči sa:  44 182x

Jedna veta: chcem písať blogy o vede, technike, prírode a ekonomike. Druhá veta: máte to tu príliš komplikované, Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INESS

INESS

106 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu