1. Dve lode pošli nachuj (tak trochu)
Zdá sa, že do Vianoc nebude v Čiernom mori nič väčšie ako obézny nemecký otužilec. Rusi majú v sebe asi zakódovaný nejaký gén samovražednosti alebo nechápania súvislostí, pretože za pár mesiacov prišli o viac lodí ako ktokoľvek od čias Okinawy. Straty už presiahli takú mieru, že zúfalci v Moskve už presunuli plavidlá zo Sevastopolu do Novorossijsku a velenie na obežnú dráhu Zeme. Zjavne to nepomohlo a skúšajú svoju tézu, že raz tým Ukrajincom musí predsa tá munícia dôjsť, nie?
Ukrajinci ale zatiaľ držia a loď Pavel Deržavin chcela v rámci dobrej vôle predsa len nejakú tú ukrajinskú raketu ušetriť a nabehla na vlastnú mínu. Síce sa hovorí, že to bolo počas ukrajinského útoku, ale aj tak je to krásne gesto a samozrejme sme zaň Rusom vďační. Hneď nato Kyjev zaútočil na ponorku Alrosa, ktorá ale ukrajinským zbraniam utiekla a nezdá sa mi, že by to bolo na dno. Raketová korveta Bujan ale toľko šťastia nemala a dostala frčku. Podľa toho, že útok podnikli novým morským dronom Sea Baby, asi má v boku celkom krásnu dierku. Ja tipujem, že do konca roka nejaké ostreľovanie ukrajinských pozícií ruskými loďami bude minulosťou, ostatne ako zvyšok ruskej čiernomorskej flotily.
Inak aktualizácia je taká, že obe lode sú poškodené, ale nie fatálne. To ale na tom nič nemení, že bez suchého doku a náhradných dielov to bude dlhý proces.
2. Brutálne straty Rusákov. Len tak ďalej.
Podobne ako pri lodiach, aj na zemi Zmrdi nepochopili letopočet. Avdijivka je jedným z miest, kde sa od roku 2014 nedostali ani o kilometer ďalej. Doteraz nebola prioritným cieľom ako trebárs Lysyčansk alebo Bachmut, skôr mám pocit, že Rusáci skúšajú, kde sa niečo šuchne a oni to vyhlásia ako novú alfu a omegu.
V Avdijivke sa už dlho tlačia Rusáci zo severu aj juhu, ale nevyzerá to na Demjanský kotol. Prakticky sa okrem skutočne drobných pohybov sem a tam, ako ja keď v sobotu nad ránom stojím nad pisoárom, nepohol front o viac ako nejaké to pole. Lenže Rusi potrebovali buď nejaký úspech, alebo stiahnuť Ukrajincov od Tokmaku. Začali sa tlačiť takým typicky putinovským spôsobom – síce sme nič nedobyli, ale aspoň sme tam nechali vykrvácať celú divíziu, čiže nadarmo sme nevstávali.
K tým ruským stratám: v posledné dni, ak si pamätáte, Rusáci strácali denne len pár tankov a BVP, ale na druhej strane si ZSU posvietilo na delostrelectvo a logistiku. Teraz sa to obrátilo. Niežeby Ukrajinci našli inú prioritu, akurát podľa všetkého Sergej Šojgu dostal úlohu dobyť Donbas do konca roka (a vraj je to pravda). Ruské tankové zväzky teda zaútočili v oblasti Avdijivky, ale ruku na srdce, Ukrajina nie je blbá a o sústredení vojsk na tomto sektore musela vedieť od prvej hodiny. Výsledkom sú zdevastované šíky Rusov, ale nielen to, oni o tie tanky a BVP došli úplne hanebným spôsobom. Na jednom z videí je vidieť prepadnutie jedného o strojov do diery v poškodenej hrádzi, pričom tank spadol hore dnom, teda vežou do diery. Nevieme, čo sa stalo s posádkou, tipujem, že sa utopila. Na ďalších záberoch vidieť chaoticky útočiace ruské stroje, ktoré sa jeden druhému vyhýbajú, aby následne nabehli na míny a podobne. Proste typický ruský chaos.
Človek by povedal, že po denných prírastkoch slnečníc na úrovni okolo tisícky (to tu nebolo od čias Bachmutu) sa tento ľudský odpad poučí a vyvedie konzekvencie. No to by sme sa asi veľmi mýlili. Šíria sa správy o tom, ako ruským mobikom v tomto sektore nasadili bariérové jednotky – to svedčí o tom, že Šojgu befél z hora berie vážne a nemieni popustiť. To je presne to, čo by sme mali oceniť, pretože to značí ďalšie katastrofálne straty. Ako som písal v posledných týždňoch opakovane, Rusom už vážne dochádzajú tanky a artiléria, takže v tomto prípade ani tak neoceňujem počty padlých ako počty stratených vozidiel, najmä tankov. Ak by Moskva zavelila na ešte jednu ofenzívu, trebárs niekde na severe, a Rusi by tam takisto stratili rádovo vyššie desiatky tankov alebo dokonca tri cifry, značilo by to rapídne oslabenie ruských tankových vojsk na celom fronte. Rusi totiž v poslednej dobe nedopĺňali svoje stavy novými strojmi ako skôr rošádami medzi frontami. Kde zoberú ďalšie stovky strojov, keď im zlyhá ďalší Šojguov rozmar, nemám šajnu. O to jednoduchšie to bude mať Zalužnij v ďalších fázach vojny a o to staršie stroje Rusi budú nútení vyhrabať.
Mimochodom, kdesi okolo Donecka padol ďalší Suchoj 25. Myslím, že tretí tento týždeň. Zdá sa, že Rusáci tlačia na pílu aj v náletoch a ak stratia počas najbližších týždňov ešte niekoľko tuctov vrtuľníkov a stíhačiek, neviem si predstaviť, aké bariérové jednotky nasadia v letectve. Bude za frontom lietať nejaký stíhač a strieľať po svojich?
V každom prípade posledný týždeň musí robiť strašné vrásky na tvárach nižších dôstojníkov okolo východného frontu. bude nejaká vzbura, alebo sa tieto nesvojprávne opice nechajú posielať do zákopov až do posledného preživšieho?
3. Rubeľ stále krváca/ekonomika
Ruská centrálna banka intervenovala celý čas proti tomu, aby rubeľ príliš padal. On padal aj tak, ale aspoň to bolo pre Rusov drahé, takže dobre. Aktuálne je stále tesne pod trojcifernou hodnotou, takže vyzerá to tak, že centrálne banka už nemá ako pomôcť.
Problémom zostáva vysoká cena ropy v posledných dňoch. Izraelský konflikt trošku zamiešal kartami ako vždy, čo je jedným z dôvodov, prečo k nemu došlo (o tejto téme nabudúce v Izraeli II.). medzi Estónskom a Fínskom došlo k teroristickému útoku, viď nižšie, ktorý síce akosi nemá páchateľa, ale znovu situáciu neupokojí. Pozitívom je, že Ukrajina bude tento rok čerpať plyn len zo svojich zdrojov, čo uberie zo zisku Rusákom. Ja len dúfam, že ukrajinské zdroje budú v nasledujúcich rokoch hrať v Európe jedny z popredných husieľ a ruský Gazprom stratí ten svoj jedovatý dych.
A ešte malé pripomenutie: Rusko zakázalo export svojich produktov z ropy, teda nie samotnej ropy ako suroviny, ale skôr nafty a benzínu. Nechápem, kde je chyba, pretože teoreticky by mali Rusi mať dostatočné kapacity na výrobu dízla a benzínu, rovnako ako skladové kapacity. O tejto téme som písal viackrát. Lenže najprv na Kryme, neskôr na viacerých miestach Mordoru sa zjavili informácie o nedostatku. Na Kryme by to bolo logické, logistické trasy na poloostrov sú biedne a armáda zožerie veľa. Ukrajina zničila kvantum zásobníkov, takže OK, beriem, nedostatok je tam oprávnený. Prečo ale v Rusku samotnom je bieda, nechápem. Keďže v krajine sú desiatky rafinérií a relatívne plošne rozhádzané od západných hraníc až hlboko na Sibír, v normálnej krajine by mala byť produkcia zvýšená podľa potreby. Ale pre výrobcov sa oplatilo viac vyvážať ako nechávať to doma, takže krátkodobo lokálnemu nedostatku rozumiem. Prečo je problém doteraz, nechápem.
Taký malý postreh: ruské rafinérie sú závislé na dovoze komponentov zo Západu a Číny. Keďže špecializovaných firiem na ropnú a plynovú infraštruktúru nie ja na svete asi veľa a trh je iste dobre sledovaný, Rusom bude infraštruktúra extrémne zastarávať. Je to rovnaký problém ako napríklad pri lietadlách, o ktorých vieme, že už začali sadať (a to je sankcia na dovoz náhradných dielov zhruba rok a pol). Neviem presne, ktoré sú najkľúčovejšia a najrizikovejšie komponenty v rafinériách a ťažobných zariadeniach, Tomáš, ty by si možno vedel napísať (vcelku by som to ocenil). Ale znova ako vždy v takýchto prípadoch, raz za proste dostaneš do štádia, kedy nebude čo kanibalizovať a najprv príde k jednému nešťastiu, potom k druhému, nakoniec sa to stane pravidlom.
4. Niekoľko hovadín zo strany dementov
Ako som písal vyššie, medzi Estónskom a Fínskom vybuchol plynovod. Zatiaľ som sa nedozvedel, nakoľko zlé sú škody, predpokladám, že to opravia rýchlo. Zlé je to, že takéto –vody nie sú zakopané pod zemou, teda morským dnom, takže zničiť ich je relatívne ľahké. Z mňa je všetko jasné, zničenie tohto konkrétneho ukazuje na Rusákov. Nikto iný nemá záujem na ničení severskej stavby tohto typu tesne pred zimou, ako sa snažia dezolátski diskutéri unisono poukázať napríklad na Ukrajinu alebo USA.
Prezident Putin sa nepriamo k útoku priznal tým, že ju poprel. Potom, čo povedal, že on to nebol, ale dodal, že nemá šajn o takýchto sieťach. Aby toho nebolo málo, tak ešte doplnil, že za týmto poškodením mohlo byť zemetrasenie. Nuž, keby toto tupelo chodilo dom školy, zistilo by, že medzi Estónskom a Fínskom, teda v okolí jeho rodného mesta Petrohradu, je najhrubšia kontinentálna kôra v Európe a teda zemetrasenia sú tam dosť zriedkavé. Potrhanie –vodov rôznych typov môže byť niekde v Taliansku, Grécku alebo pri silnom zemetrasení trebárs aj u nás, ale dostatočne silné seizmické katastrofy sa v Škandinávii, Fenoškandii a baltických krajinách nejako extra nedejú. Keď som žil v Dánsku, v okolí Malmö sa udialo najsilnejšie zemetrasenie za dosť dlhú dobu. Malmö leží krížom cez Öresund od Kodane a tá sa triasla tiež. Ja som otrasy prespal, môj brat, ktorý s holkou boli u mňa na návšteve a spali na ambasáde zhruba dvesto metrov od Öresundu, to ráno chytil na záchode. Otrasy boli také, že v Taliansku by sa obrátili na druhý bok, ale v Škandinávii to urobilo vcelku palcové titulky. Inak sa jednalo o 4,2 Richtera. Trochu slabšie ako to u nás pred dvomi týždňami. Spadol tam tuším jeden starý, neobývaný dom, ale ropovody a plynovody to nepotrhalo. Putin ako vždy mimo.
Jedno sa mu ale musí nechať: po jeho slovách Británia vyslala až 20.000 svojich vojakov na východo/severné základne NATO. Vladimír Vladimírovič, ty tú medailu za najlepšieho agenta NATO predsa len vyhráš, uvidíš!
5. Ruská technika ešte raz
Rusi nasadili v posledných dňoch niekoľko pozoruhodných strojov. Najprv to je obrnený stroj BTR-50. Aby bolo jasné, Sovieti ho vyrábali pred takmer 70 rokmi, výroba skončila v roku 1970, t.j. 53 rokov dozadu. Matuzalem, ktorý na modernom bojisku nemá čo robiť a nejakým prínosom by mohol byť trebárs v regionálnych konfliktoch niekde v Čade alebo Jemene, kde by takisto mal namále.
Okrem toho Moskva nasadila aj stroj BTR 90. Po troche námahy sa mi podarilo vygoogliť, že za 19 rokov od spustenia výroby (2004) dodnes sa vyrobilo... dvanásť kusov. Rusko proste odmietlo vyrábať tento typ masovo, čomu rozumiem tak, že to je asi dobrý shit. Keď si to porovnáme s predchodcom, teda BTR 80, ktorých sa vyrobilo až 5.000 kusov, rozdiel nemôže byť markantnejší. Dokonca na to využívali dva závody, ten v Arzamase a ten v Nižnom Novgorode. Moskva sa spoliehala na export, takže zasa tomu rozumiem tak, že vrazili sme do toho prachy, svojim vojakom to nedáme, ale černosi nech sa s tým vraždia.
Ak teda Šojgu nasadí doslova prototyp nejakého stroja, teda niečo, čo bolo vyrobené v pár kusoch pred 20 rokmi a čo by podľa správnosti patrilo skôr do múzea, musí to byť zlé.
6. Pár bizarností zo sveta
Vyhnem sa Izraelu, o tom budem písať neskôr.
Severná Kórea dodáva Rusku tisícky ton munície. Celkom zaujímavú štúdiu na túto tému spravil často citovaný Vít Solnař, podľa ktorého množstvo dosahuje do pol milióna kusov delostreleckých granátov vyšších ráží (teda asi štandard 152 mm). To by podľa neho podľa jednotlivých scenárov mohlo vydržať do dvoch mesiacov paľby, ak by ZSU nezničili pri náletoch dronov ani jeden muničák (čo sa asi bude aj tak diať dosť často).
Ešte k tejto téme: prvýkrát od začiatku vojny delostrelecká paľba Ukrajina prevýšila tú ruskú (Rusi strieľali na začiatku vojny denne až 63.000 kusov snarjadov, teraz 7.000; ZSU malo kapacitu 4.000 a teraz 9.000. Ako sa to prejaví na počtoch mŕtvej zvere, neviem, asi ich to nepoteší. Mimochodom, čerstvé správy hovoria o znížení počtu zničených tankov a BVP, ale počty zdochnutých Rusov dosahujú stále takmer tisícku.
Rusi dobyli haldu hlušiny neďaleko Donecka. Stálo ich to hafo vojakov. Aby sa im nemálilo, hneď po triumfálnom oznámení zmeny na fronte ich Ukrajinci odtiaľ vytlačili. Predstavujem si tie titulky: „Dobyli sme haldu bordelu. Naše statočné jednotky aktuálne bojujú o jedno smetisko, dve hnojiská a trojicu kafilérii. Zatiaľ sme stratili len desaťtisíc vojakov a dvesto tankov, ale je to veľký úspech.“
Alexander Lukašenko má svoj vlastný Starlink. Teda aspoň to tvrdí. Na videu je obklopený dôstojníckym zborom a niečím, čo pripomína kabeláž môjho kopjúteru po dobrej chlastačke (kedysi sme zlomili stôl, gitaru a nejakým záhadným spôsobom sfúzovali dokopy klávesnicu a myšku, a to len preto, že kamarát po fľaši rumu dostal amok. Kabeláž kompu vyzerala zhruba ako keď skrížime ten bieloruský Starlink s ponorkou a nepoužijeme kondicionér). Lukašenko sa chváli tým, že Elona Muska to všetko stálo miliardy a oni to majú prakticky zadarmo. Čo ej síce pravda, na druhej strane tomu tupému teľaťu zabudli povedať, že k Starlinku treba družice a kabeláž musí byť taká, že sa na tom obsluha omylom neobesí. Lukašenko ale s kamennou tvárou tvrdí, že ono zariadenie, teda tona kábelov a druhá tona nejakých elektrosúčiastok dokopy, je prejavom bieloruskej geniality.
Skutočne by mu mohli pred nastúpením pred kameru aspoň vysvetliť, čo to ten Starlink akože je a ako funguje. „Pán prezident, teraz vám ukážeme náš nový vynález, bieloruský Starlink.“ „Ó, super. Kosí to jačmeň alebo vyoráva zemáky, há?“
Pri prevratných technológiách ešte zostaneme. Rusko plánuje dobyť – podržte sa – mesiace Jupitera! Krajina, ktorá dokázala dobyť Mesiac tým, že ho doslova dobila, má niekoľkonásobne vyššie ambície a chce dokázať to, čo sa zatiaľ nepodarilo žiadnej krajine vrátane USA s jej agentúrou NASA. Jupiter má podľa aktuálneho konsenzu až 95 mesiacov, ale len 4 z nich sú tie Galileovské, teda väčšie a hmatateľnejšie, všetky ostatné od piatej Amalthey až po bezmenné drobné kamienky sú citeľne menšie.
Rusku to ale nevadí a teda chce na mesiaci Io (pre znalcov: to je ten vulkanický) vytvoriť závody ťažkého priemyslu, na hlboko zmrazenej Europe sústavu agronomických a potravinárskych závodov, na Kalisto biotechnologický systém podnikov a navyše na Ganymedovi systém hostelov a cestovného ruchu. Nie, nie je to žart, oni spustili aj odpočítavanie a celé to má byť hotové do 25 rokov (to možno stihnú skôr ako dobyť Ukrajinu). A teraz vážne: dopraviť dnešnými technológiami po Jupiter sondu o hmotnosti Fábie je brutal výzvou a zvládne to dnes asi iba NASA, ESA a možno Peking. Vybudovať tam do štvrť storočia trebárs len niečo menšie, napríklad observatórium alebo základňu pre troch ľudí je zhruba rovnakým sci-fi ako trebárs zavedenie tečúcej vody aspoň do nadpolovičného počtu ruských domácností (ale nie, až tak zle na tom Mordor nie je. Zatiaľ.). Rozhodne by to stálo niekedy véééľmi dlho v budúcnosti za pokus a ja by som bol všetkými desiatimi za, ale áno, dnes je to sci-fi a pre rozvojovú zdegenerovanú krajinu ako Rusko je sci-fi už aj udržiavanie aktuálnej ISS na normálnej úrovni. Nejaké suroviny by sa z asteroidov či Luny zišli, ale ako na Europe pestovať plodiny... Už len tá myšlienka, že dovážate cez celú Slnečnú sústavu státisíce ton obilia... preboha.
Celé mi to príde ako príprava budúcich výhovoriek v prípade nejakého prúseru. „Rusko včera zbombardovalo nemocnicu na Ukrajine, zahynulo dvadsať detí a jedná sa o vážny vojnový zločin.“ „Nie, my sme len chceli doviezť linku na spracovanie salámu na Europu a koberce do hotelu na Ganymedes, rozhodne sa nejedná o vojnový zločin!“
Ukrajinci zničili cestný most neďaleko Donecku. Bol ruskými silami dosť preferovaný a po útoku práve v okamihu, keď po ňom išla kolóna vozidiel, zostal ležať na železnici pod ním, teda znefunkčnené sú obe tepny.
Pri útoku zhorelo pár kusov vozidiel, napríklad aj legendárny Achmat, teda čínske vozidlo pre čečenské sily, ktoré si údajne Rusáci požičali od Kadyrova. Ďalšie stroje na mieste: T-80, húfnica D-30 a nákladiak ťahajúci Rapiru, PT kanón. Zdroje ešte uvádzajú ďalšiu Rapiru a jeden obrnený transportér. Zničenie techniky síce poteší, ale na druhej strane je každá dopravná tepna oveľa väčšou škodou.
V piatok sa ZSU podaril ďalší kúsok s logistikou Zmrdov, konkrétne vyhodenie hlavnej železničnej trasy do Tokmaku. Áno, presne toto som si želal už dlho.
Aby to nebol skromný úspech, výbuch zničil vlak aj s muníciou a tá pri následnej explózii poničila okolo 150 metrov železnice – asi aj s násypom, teda samotnou bázou koľají. Nemyslím si, že obnovenie 150 metrov násypu a koľají je v mierových časoch tragédia, no keď si predstavím, že k „nehode“ došlo tak 20 km od frontu, v dosahu dronov, tak nechcel by som byť na mieste stavebného robotníka alebo žeriavnika.
Aha, a škoda munície, však?
V dedine Hroza, v ktorej pred pár dňami zahynulo už vyše 50 civilistov a pár vojakov, príbuzných nebohého veterána, navigoval Rusákov párik bratov z okolia. Bastardi v roku 2014 stavili na ruskú kartu a chvíľu im táto orientácia vychádzala; keď vlani na jeseň Ukrajinci začali Rusákov vytláčať, bolo jasné, že na svine by sa veľmi rýchlo uvarila voda. Chlapíci to teda stavili na absolútnu kolaboráciu s okupantmi, dokonca aj za cenu genocídy vlastných. Raketa dopadla na smútočný pochod a výsledok poznáme.
Nuž, týchto hajzlov by som ani nesúdil. Len ich vydajte pozostalým, oni si s nimi poradia efektívnejšie a bude z toho väčší zdvihnutý ukazovák.
Jediné, čomu nerozumiem, je to, ako títo dementi uvažovali. Vážne si mysleli, že keď navedú ruskú raketu na polovicu dediny, tak ich tam po vojne, nech už vyhrá jedna alebo druhá strana, budú vítať s otvorenou náručou? Alebo sa spoliehali nato, že im na to nikdy nikto nepríde? Vyzerá to tak, že svoloč je všade rovnaká, v hlave vyfúkaná.
Aktualizácia pondelok: podľa sme.sk ruská strana zmiernila nadržané reči o ofenzíve v oblasti Avdijivky. Značí to, že dostali vážne studenú sprchu. V každom prípade sa zdá, že menšie útoky v oblasti haldy Terrakon pokračujú (ten názov vo mne budí nepríjemné sci-fi zimomriavky, niečo ako votrelcovia alebo Starcraft). Bude film na túto tému?
Pre upresnenie: Rusi sa chválili, že dobyli onú haldu hlušiny. Nedobyli, podľa nových správ haldu dosiahol jediný (!) ruský vojak, aj toho na svahu vyvýšeniny zabili.
Ešte malá novinka: nejaká žena na ruských (!) sociálnych sieťach prosila ruskú verejnosť nie o lieky alebo oblečenie, ale o čierne vrecia!!! Rusi už nie že nemajú zbrane a ich vojaci sú často podvyživení, oni nedokážu dopraviť na miesto spackanej ofenzívy ani len jeden normálny náklad čiernych vriec na mŕtvoly...
V nedeľu padli ďalšie lietadlo a vrtuľník Mil-8. Ruské, jasné.
Aktualizácie čoskoro. A ak sa vám článok páčil a je vám hoden jednu kávu či dve, tu máte link. Vďaka za sponzoring, vďaka za milé slová.