Tri týždne charkovskej operácie

Od charkovskej ofenzívy bolo cez víkend tri týždne. Ako prebieha ďalej?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

1.           Charkovština

V piatok desiateho mája sa stalo to, čo sme akosi predpokladali a nepripúšťali: ruské jednotky znovu po dvoch rokoch vstúpili do charkovskej oblasti. priznám sa, že tak ako pred samotným začiatkom vojny som aj ja akosi neveril, že by Rusáci boli tak tupí, aby zaútočili tak neskutočne neobratne okato na miesto, kde na nich boli pripravení. Zasa som ruskú imbecilitu podcenil a ono sa to udialo. Treba si pripomenúť, že celé toto územie Zmrdi už raz vo svojich rukách mali a utiekli z neho počas prekvapivej jesennej ofenzívy v roku 2022. hranica okupovaného územia bolo od toho dnešného cca  25 km na západ, konkrétne v dedine Udy (centre hnutia ĽSNS). Poďme si pripomenúť, ako útoky prebiehali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ruské vojská vstúpili do oblasti Charkova na dvoch frontoch, západnom (smerom na Ruske Tyšky) a východnom (smer Vovčansk). Prvý deň na západnej časti boje prebiehali v katastri cca piatich obcí. Všetko to boli drobné osídlenia, ktorých obyvateľstvo bolo vo väčšine už asi dávno evakuované do závetria alebo emigrované do zahraničia. Na východe bol postup ešte biednejší, Rusom sa podarilo dobyť alebo aspoň vstúpiť do obcí Hatyšče a Pletenyvka. Za jediný deň bojov tak ani nie že dobyli, ale aspoň zvádzali boje na súhrnnom území cca 70 km2, teda asi poldruha katastra Brezovej (Brezová pod Bradlom sa teda v rámci ukrajinskej vojny dostala do sústavy SI, hneď popri hmotnostnej jednotke jedna Fábia alebo plošná miera jedného tenisového kurtu).

SkryťVypnúť reklamu

Druhý deň ofenzívy Ukrajinci zničili pomerne veľké množstvá tankov a BVP. Dokonca sa zjavili správy, že na ruskej strany niektoré jednotky odmietli nastúpiť na takto bránené pozície. Ukrajinci na miestach zatlačili na nepriateľa.

Dva dni od začiatku vojny Zmrdi obsadili súhrnne zhruba tri dediny na západe a dve na východe. Svet plakal, že Ukrajinci nezvládli budovanie opevnení, čomu pomáhali aj reči Rusákov a ich kolaborantov, že peniaze na opevnenie sa rozkradli. Ihneď sa Kyjeva zastali viacerí známejší komentátori, ktorí jednoduchou operáciou (otvorili si satelitné mapy) ukázali, že ZSU tam rozsiahle fortifikácie majú, akurát nekopírujú hranice Mordoru. Komentátori predpovedali, že okupačné sily dobyjú niekoľko kilometrov vnútrozemia, čo značí, že by mali dosiahnuť nižšie desiatky dediniek a snáď mesto Vovčansk. Kyjev evakuoval civilné obyvateľstvo hlbšie do krajiny (a ja im poveziem humanitárnu pomoc, nejaké peniaze na farbičky a písacie potreby už sa vyzbierali). Dezoláti tvrdili, že ZSU sa zrútia do niekoľkých dní a osloboditelia dobyjú samotný Charkov, druhé najväčšie mesto Ukrajiny. Ja som sa držal vlastných optimistických predpokladov, že Rusáci si vylámu zuby niekde do desať km od hraníc a keď sa upokoja, ZSU prejde do protiofenzívy. Otázkou bolo, kedy sa to stane a ako rýchlo dobyjú Rusi hlbšie oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže tri dni od začiatku bojov sa ruské sily priblížili k predmestiam Vovčansku. Obsadili fabriku na výrobu topánok, čo predpokladám väčšine Rusákov spôsobilo neuveriteľný nárast životnej úrovne a bojovej výbavy. Neskonalým úspechom Rusov bolo obsadenie dediny Zelene (predvojnová populácia 71 ľudí, teda niečo ako dobytie bratislavskej električky). Generál Syrskyj vyhlásil, že situácia na fronte sa rapídne zhoršuje, čo si veľa proruských diskutujúcich vysvetlilo podľa všetkého tak, že Kyjev do štyroch dní. Realita ale bola iná, takže 15. mája ani len ruská strana nevedela potvrdiť ruských blogerov, že Zmrdi dobyli ďalšie dediny. Ukrajina dodala delostrelcom kvantum streliva, takže na rozdiel od Avdijivky nemuseli miestni vojaci skrbliť. Bojovalo sa v severnom Vovčansku. Celkový postup bol minimálny. A to najhoršie ešte len malo prísť.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže ale postup za prakticky týždeň bol hanebne malý (za týždeň bolo dokázateľne v ruských rukách 80 + 60 km2, teda čosi cez tri katastre Brezovej), vystúpil sám geniálny stratég, Vladimír Vladimírovič Chujlo. Ako vždy v prípade nejakého neúspechu sa musí prísť s alternatívnym vysvetlením, niečo ako keď nestihnem dobehnúť na záchod, oseriem celú chodbu a ja sa vyhovorím na nové trendy v agrotechnike. Puťko celému svetu (rozumej ruským opiciam a našim kolaborantom) vysvetlil, že on nechce dobýjať ukrajinské územie, ale vybudovať nárazníkovú zónu, aby Kyjev neterorizoval ruské územie (rozumej územie spred roku 2014). Toto ma dosť intenzívne rozosmialo, až som takmer tie nové trendy v agrotechnike vyskúšal sám na svojej kancelárii. Vyhlásil to totiž v čase, keď Ukrajina prešla z výpadov Slobodných ruských légií na ruské územie (postup pár kilometrov) na bombardovanie ruských rafinérií a skladov kde kade po celej európskej a vlastne už aj ázijskej časti. Ak teda Putin chcel dobyť Vovčansk, aby Ukrajinci stiahli svoje sily z dosahu Uralu, tak holt, príde mi vcelku zbytočné, že nezaútočili trebárs na Odessu alebo Turje Remety pri Snine, keďže to je ekvivalent dostrelu ukrajinských dronov na Ural.

Ozaj, nechcete nič dobyť, ale aby ste vytvorili nárazníkové pásmo, dobyjete to. To mi nejako nevychádza... Od Putina ale logiku nečakajte. Hm, a prečo teda mala byť nárazníková zóna s Ruskom na fronte širokom 45 kilometrov a nie po celej dĺžke (950 km)? Tam tiež príliš logiku nehľadám, len kukám jak panna na Šutaja...

V každom prípade za sedem dní krutých bojov druhá armija mira postúpila o závratných 10 kilometrov, teda cca 1,3 km denne. To zhruba korešponduje so zápisom v Guinessovej knihe rekordov o maximálnom dostrele luku. Ak by ste teda mali pochybnosti o kvalite ruskej armády, tak si spomeňte na Agincourt.

Aby si Orkovia dodali odvahu a zvýšili sebavedomie, tak vyhlásili, že dobyli na ôsmy deň obec Staryca. Ako by človek od podčloveka čakal, dobyli len nejakú záhradu na predmestí dediny (predvojnová populácia 500 ľudí).

Devätnásteho mája sa medzi západným a východným frontom objavil tretí front, taký malý frontík zhruba o veľkosti mozočku Romany Tabak (žarty bokom, celé dobyté územie malo 0,81 km2. Áno, trištvrte kila. Také ostáva dodnes).

No a prejdime k pamätnému dvadsiatemu máju. V tento deň druhá armija mira vykonala svoj posledný merateľný postup na dobytie Charkovštiny. To už sa gross bojov prenieslo na sever Vovčansku, kde Zmrdi dobyli špitál, povraždili niekoľko invalidov a chválili sa, že dobyli prakticky celé 17-tisícové mesto. Dobyli hovno, pretože od špitálu na juh tečie riečka Vovča a tragédom sa ani len nepodarilo tento potok prekročiť.

Pre pobavenie, googlil som si polohu onoho špitálu (o ňom ešte bude reč) a mapy mi ukázali jeho pozíciu v ohybe rieky, s podtitulom „Dočasne zavřeno.“ Niekedy ma tie titulky vážne vedia napriek všetkej tragickosti pobaviť.

Čo urobí malý, zaostalý, zakomplexovaný ruský mužík, keď zistí, že má malého pipíka? Vybúri sa na civilistoch. Ani tentokrát pidarasi nesklamali a v rámci „úspešne budovanej nárazníkovej zóny“ ostreľovali Charkov kĺzavými bombami a raketami S-300. 23. mája prešlo ZSU do lokálnej protiofenzívy pri obci Lukjanci. Syrskyj potvrdil, že Rusáci v rámci všetko-podľa-plánu prešli do aktívnej obrany, čo je eufemizmus pre „dokokotili sme to, zahrabte sa do zákopu a modlite sa!“ Reálne Rusi tlačili na niektorých miestach, ale situácia nie je o tlačení ako skôr o získaní územia, a to sa zredukovalo na dva metre na ruského vojaka do hĺbky len 1,80 metra).

25. mája Rusáci zasiahli supermarket v Charkove. Napriek tomu, že sa hovorilo o potenciály až niekde k 200 mŕtvym, celkový počet obetí je týždeň po na úrovni 16 plus 43 ranených (je to síce smutné, ale vždy si vydýchnem, že chvalabohu nič až také strašné, ako sa hovorilo. Presne touto frázou sa ukájam aj pri Mariupole, kde sa hovorí o tridsiatich tisíckach mŕtvych civilistov; snáď si raz poviem, že chvalabohu len 3000).

Deň nato samotná Ukrajina uznala, že vytláča Rusákov na niektorých častiach frontu. Dvadsiateho ôsmeho ZSU vytlačilo okupantov z malého vetrolamu pri Lukjancoch. Rusi tu začali používať termobarické rakety Buratino.

K poslednému máju Rusi hlásili na ukrajinskej strane 4.775 mŕtvych vojakov, desiatky tankov a BVP, ba dokonca aj 25 raketometov a 5 systémov PVO. Keďže podľa ukrajinských oficiálnych zdrojov od začiatku vojny prišli o niekoľko desiatok tisíc mužov, beriem tento údaj ako výplod značného množstva vypitej vodky.

Na druhej strane, po troch týždňoch bojov sa zdá, že ruský dych vyhasol úplne. Rusáci museli zastaviť ofenzívne operácie na iných smeroch (nie úplne, ale prakticky nič nie je počuť zo zvyšku frontu) a súdiac podľa ukrajinských čísiel, v oblasti bude rásť okolo tridsaťtisíc nových slnečníc. A to boje ešte neskončili. Treba ale podotknúť, že tieto čísla, teda pravidelných +1000 nebožtíkov nie je len od Vovčansku.

 

 

2.           Zhrnutie

Rusi ako pri všetkom, aj pri tomto útoku sa príliš nevyznamenali. Po troch týždňoch ofenzívy majú v rukách cca 180 km2, teda štyri Brezové. Ich útok sa otupil tak extrémne, že tipujem  to na jeden z najhanebnejších atakov histórie, taký ekvivalent Tokmaku, Vuhledaru a menej úspešný Bachmut. Bachmut síce skončil pre Rusov postupom, ale vysekali si tam ešte viac vojakov ako tu a za dlhšie obdobie. Rusko nedobylo Charkov, dokonca nedobylo ani  Vovčansk – dokonca nedobylo ani 50% Vovčansku. Ukrajina prechádza do lokálnych protiofenzív. Akonáhle dostane Kyjev F-16 a povolenie o zasahovanie leteckých aj pozemných cieľov v Mordore (ako by sa stalo), tak všetko bude pre Zmrdov ešte ťažšie.

Správy hovoria o presune ďalších jednotiek k sumskej oblasti a do Bieloruska, takže vyzerá to tak, že labutia pieseň Latrinistanu bude o troch slohách z Charkova, Súm a niekde okolo Černihiva. Ešte zásadnejšia bodka za správami môže byť dodávka F-16 a presun Patriotov na front. Posledným výkrikom Rusov, nasadenie FABov, čoskoro skončí a tohtoročný február a marec, kedy strácali jedno lietadlo každé tri dni, bude mať repete.

A ak si pamätáte toho českého tragéda Jardu Dvořáka, ktorý zasvätene vedel, že Charkov čoskoro padne – nuž, zabudnite na neho. Takých expertov má Mordor plné úrady.

 

3.           Drobnosti zo sveta a frontu

Ešte dám prehľad správ zo sveta, Ukrajiny aj Mordoru. Najprv k logistike. Rusko má odstavený železničný segment mostu na Kerč. Doteraz som myslel, že most ako taký je opravený, ale nie, jedná sa len o automobilovú líniu. Navyše teraz je aj tá zavretá.

Takže ako vždy, Zmrdi síce most opravili, ale neopravili.

 

Pri logistike na Krym ešte zostaneme. Pri nedávnych útokoch na Kerč samotný dostali dva trajekty bum. Rusi ako vždy hovoria, že ukrajinské rakety boli poctivo zostrelené, ale ako vždy trosky zasiahli niečo na zemi. Akurát teda, že jedna z lodí je na dne a druhá poškodená. V tomto je to niečo iné ako ďalšia z lodí na chuj. Tieto trajekty totiž mali v sebe železničný segment, takže prepravovali z pevniny nákladné vlaky s vojenskými zásobami a asi aj posilami a front. A keďže nová trať na juhu Ukrajiny nie je plne dokončená, uvidíme...

 

Rusko plánovalo deficit rozpočtu 1,5 bilióna rubľov (takmer sto doláčov) za celý rok 2024. Rusko má ale na čele kombináciu Matoviča a Smerákov,  pretože za prvé štyri mesiace tohto roku už plán bol trošičku prešťaný. Trošičku. Totiž za tretinu roku dosiahol už takmer trojnásobok! Ak by sme to extrapolovali na celý rok 2024, tak deficit bude niekde na úrovni 13 – 14 biliónov. Takmer desaťnásobok plánu... Ale veď všetko podľa plánu.

Mimochodom, posledný predaj štátnych dlhopisov skončil fiaskom. Štát ho zastavil a namiesto dobrovoľného predaja dlhopisov Moskva zvyšuje dane krista-krížom celou krajinou. Také typické ruské. Na dobrovoľnom predaji, resp. nepredaji dlhopisov vidno, akú podporu má Putin, režim a jeho vojna. Takmer nulovú.

 

Ramzan Kadyrov chce dobyť do leta Charkov a Odessu. Idem si takisto šňupnúť.

 

Straty strategických ruských radarov pokračujú. Zaujímalo by ma, akou rýchlosťou dokážu Zmrdi niečo tak komplikované nahradzovať alebo aspoň opravovať.

 

Rusáci nasadili nový typ samohybných kanónov 2S-43 Malva.  Najprv ma to zaujalo, pretože na strane artilérie má Mordor ťažké straty a nezdá sa, že by (podobne ako tanky alebo BVP) Rusi vedeli väčšinu strát nahradiť novoprodukovanými strojmi, max. tak uloženkami. Tak som si Malvu vygooglil a rozosmial som sa.

Dostrel je menší ako väčšina západných strojov. Napríklad Malva má dostrel 24 km, Zuzana o dve tretiny väčší. Navyše to vyzerá, že opičáci vedia vyrobiť pár kusov ročne. Rusáci toto nasadili vraj niekde okolo Charkova. Ja osobne rátam, že jeden týždeń a Malva sa stane históriou podobne ako PAKFA a Armata.

 

Dnes som v BA a nemal som dôvod piť. Už mám, pretože 15.000 BVP. A 511.130 dobrých Rusov (pozor, včerajšie údaje, dnešné ešte nemám).

 

Na dnes z časových dôvodov končím. Ešte som nemal kafé.

https://buymeacoffee.com/johny1981aa
Ďakujem a na vaše zdravie!

Ján Valchár

Ján Valchár

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  378
  •  | 
  • Páči sa:  44 968x

Jedna veta: chcem písať blogy o vede, technike, prírode a ekonomike. Druhá veta: máte to tu príliš komplikované, Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu