1. Kurz rubľa nanovo
Keďže posledný blog som rozpísal na začiatku týždňa, rubeľ sa medzitým pohol. „Fantastickou“ správou pre ruskú ekonomiku je to, že klesol až na úroveň 113 kusov za USD, prípadne nad 120 za Euro. Moskva zastavila obchodovanie s valutami do konca roka, čo je riešenie v skutku pozoruhodné, niečo, ako keby sme na mesiac zastavili hlásenia o psychiatrickom stave Igora Matoviča v snahe, že sa stane príčetným. Priznám sa, že ja som predpovedal pád rubľa už dávnejšie a tradične som bol príliš optimistickým, no nemal som šajnu o neschopnosti Západu vyhlásiť vážne tvrdé sankcie na Mordor a takisto som podcenil schopnosti Elviry Nabiulliny bojovať s kurzom. Na druhej strane práve týmto bojom s veternými mlynmi si Kremeľ vyčerpal gigantické prostriedky, takže je to vlastne prospešné pre nás a pre Ukrajinu. Aktuálne teda rubeľ trochu posilnil, ale podľa môjho názoru pod hranicu 100 kusov za bezcenný zelený papierik už neklesne.
No a zima začína, takže pri momentálnom akútnom nedostatku niektorých zložiek potravy, najmä zeleniny a tukov, bude jeho hodnota akiste ešte klesať. Ak sa dobre pamätám, začiatkom roka som dal tip, že na Silvestra bude na hodnote 200. Neviem nakoľko rozhodnutie centrálnej banky neobchodovať tento trend ovplyvní, strašne by ma ale potešilo, keby sa nejakým spôsobom zlatý dvojhlavý prepadol na dvojstovku.
Symbolika s pojmom dvestovka, teda mŕtvola na fronte, by bola geniálna!
A ako som spomenul vyššie, pád meny sa prejavil aj panikou medzi dodávateľmi zeleniny a ovocia, napríklad v Turecku. Je pre vás prd platné, že si dohodnete v jeden deň kontrakt na X ton rajčiakov v hodnote XYZ rubľov, keď na druhý týždeň máte o desať percent nižšiu maržu. Jesenný nedostatok potravín bude o to krutejší.
Ešte horšie to bude, ak sa podarí Ukrajincom vybombardovať ešte nejaké ruské rafinérie. Dovoz pohonných hmôt z Kazachstanu alebo Azerbajdžanu bude akiste v dolároch, takže ruský rozpočet v takomto prípade vykrváca ihneď. Otázkou je nedostatok tukov, pretože Mordor je asi jedinou krajinou histórie, kde je nedostatok potravín pred zimou, nie po nej.
2. Sýria sa melie
Baššár Assad je diktátorom so vším všudy. Jeho otec sa k moci dostal prevratom a ako správny despota prenechal žezlo svojmu neschopnému synáčikovi. Prečo neschopnému? Neznášam diktatúru v každom zmysle, ale podržať si trón aj vďaka tomu, že mnou povolaní žoldnieri AKA Rusáci mi vybombardujú pomerne rozvinutú krajinu na padrť a pritom vyvraždia desiatky či dokonca stovky tisíc civilistov, to chce vážne gule. Teda presnejšie, to chce gule nemať ani náhodou. Tata Háfiz inak mal dosť dlhý zoznam úspešných aj neúspešných prevratov, až sa mi zdá, že nič iné celý život nerobil. I keď tata mal nejaké svetlé chvíľky, predsa len zo tie takmer tri dekády zo Sýrie prosperujúci štát nevytvoril – na rozdiel od ďaleko menšieho a na zdroje chudobnejšieho Izraela.
Jeho synáčik Baššár však je ďaleko neschopnejší. Keď sa začiatkom minulej dekády prehnala severnou Afrikou, blízkym aj stredným východom Arabská jar, Sýria skončila asi najhoršie zo všetkých postihnutých krajín. Kým niekde sa jar prejavila pomerne zdržanlivo a bez dlhej a krvavej vojny, Irak, Líbya no najmä Sýria skončili zatopené krvou. Sýria a Irak mali ako šachovnice tak komplikovanú situáciu, že napriek mojej úpornej snahe som nepochopil sympatie a antipatie jednotlivých zúčastnených. Faktom je, že práve Sýria mala dostatočné sily rôznych frakcií nato, aby ISIL a jemu spriaznené teroristické jednotky vyhladila pomerne rýchlo a bezbolestne. Lenže génius Assad v snahe podržať si trón stavil na inú taktiku – povolal do Sýrie ruské vojská. Moskva už mala v krajine svoju jedinú zámorskú námornú základňu v Tartuse, takže nejaká spolupráca tam dlhodobo bola. Trápne ruské námorníctvo sa nezdržalo a pustilo sa do avantúry. Assad si síce trón podržal, ale bolo to vykúpené smrťou viac ako pol milióna ľudí, z toho polovicu tvorili civilné straty. Samozrejme, civilistov, najmä jezídov na severe, vraždili aj islamisti z ISIL, ale práve oni dostávali napríklad o jezídov a Kurdov ťažko na frak, a to aj vďaka letectvu NATO. Lenže koalícia rôznych frakcií zameraná proti ISIL-u dostávala na frak tam, kde letectvo NATO nelietalo – v oblasti, kde fungovali Rusi. Ruskí generáli v snahe podržať svojho chránenca zrovnávali so zemou celé štvrte plné civilistov a rovnako ako teraz na Ukrajine, existujú stovky zaznamenaných útokov na ruského letectva alebo artilérie na nemocnice alebo školy, bez ohľadu na dennú alebo nočnú hodinu. Proste Zmrdi v celej kráse...
No a zdalo sa, že pred pandémiou sa v Sýrii akosi situácia ustálila. Zrazu nebolo vidieť nejaké veľké ofenzívy ani krvavé masové popravy, takže hoci sa o mierovej a pokojnej krajine hovoriť nedalo, aspoň tu neprebiehal otvorený konflikt.
No a dnes je tomu koniec. A zdá sa, že konečne aj Assadovi, sýrskemu mäsiarovi. V prekvapivom blitzkriegu v tomto týždni sa povstalci krytí údajne Tureckom prebili nielen do okolia kľúčového mesta Aleppa, ale dokonca aj do neho samotného. To by v rámci blitzu nebolo prekvapivé, úvodné údery bývajú dosť často práve takto úspešné. Lenže prekvapivá bola reakcia Baššára a jeho regionálnej vlády – zdrhli. Diktátor utiekol do Moskvy, čo je vcelku vtipné, keďže liliPutin alebo jeho nejaký klon je práve v Kazachstane. Ak máte kľúčového spojenca v Astane a vy idete do Moskvy, tak to neznačí, že si idete prezrieť Leninovu zdochlinu – utiekli ste ako kedysi Tiso.
Čo ale v Moskve Assad akože dokáže? Nuž, Putin mu nemôže poskytnúť ani zicherku do padajúcich galôt. Žiadni vojaci, žiadna technika, žiadna munícia, žiadni poradcovia. Nenadarmo zúfalý Puťko žobral o vojenskú, resp. personálnu podporu samotného Baššára v Sýrii. Baššár poslal nejaké jednotky, ale ako to už v rusko-ukrajinskom konflikte býva, vojaci dorazili na front a už nikdy o nich nič nepočul. Inými slovami pohnojili ukrajinskú zem. Takže Putin vojakov nedá. Techniku už nemá. Baššár obíde naprázdno a rebeli podľa všetkého majú cestu voľnú. Od Aleppa do Tartúsu je to vzdušnou čiarou asi dvesto kilometrov, takže by ma neprekvapilo, keby čoskoro povstalci nabrali práve tento kurz a ruské lode, budovy a sklady zrovnali v rámci pomsty za krvavé vyčíňanie so zemou.
Správy hovoria o tom, že za Baššárom odišla aj jeho rodina. Členovia miestnych samospráv zdrhli ako potkany. Videá ukazujú povstalcov, ktorí zajali desiatky ruských vojakov. Podľa niektorých neoverených správ sa jedná o Specnaz (ale ako ja s radosťou už dva roky hovorím, v Rusku je dnes Specnaz čokoľvek, čo má dve topánky rovnakej veľkosti). Rebeli zajali viacero kusov techniky ruskej výroby, a to vrátane tankov. Pre Putina to musí byť strašný úder, pretože na Ukrajine sa mu jebe všetko vrátane oslobodzovania vlastnej Kurskej oblasti, ekonomika má trajektóriu spláchnutého hovna, centrálna banka je v koncoch a dokonca aj vlastní „spojenci“ sa mu otáčajú chrbtom (viď nižšie). K tomu všetkému sa mu začne srať nielen africký front, ale už aj Sýria. Jediná námorná základňa mimo výsostné vody Ruska, o ktorej toľko básnili dezoláti tak 10 rokov nazad, môže byť čoskoro zrovnaná so zemou ako aleppské nemocnice. Je ešte niečo, čo sa geniálnemu stratégovi v Kremli môže zosypať na jeho botulotoxínový ksicht?
3. Môže.
Putin stráca spojencov ako na bežiacom páse, či už politicky alebo ekonomicky. Venezuela je vo formálnom krachu a začínajúcom hladomore, Kuba detto, Irán dostal na frak od Izraela, členovia Hizballáhu a Hamasu, pokiaľ nie sú mŕtvi, si stále vyškriabavajú z pagerov vlastné vajíčka. Severná Kórea poslala vojakov, ktorí o vajíčka síce zatiaľ nedošli, ale majú ich preťažené neustálou masturbáciou na internetovým pornom. Čína akosi nie a nie prijať ruské pravidlá hry a India má Rusov len ako zdroj lacnej ropy a plynu. Nuž, čo tak aspoň osedlať si bývalých otrokov, teda stredoázijské republiky?
Ale prdlajz. Stredná Ázia je mimoriadne bohatá na ropu a plyn, akurát ich geografia nie je príliš vhodná na ich export. Kazachstan dodáva svoje zdroje cez ruské ropovody a plynovody smerom na západ, ale nejaké totálne nezávislé rúry do Stredozemného mora nikto nemá. Síce snaha o ich vybudovanie tu bola, ale skončila tak ako vždy, porušovaním ruských práv v Gruzínsku a následnou vojnou. Ešte že v Gruzínsku nemali židovského prezidenta, pretože aj tam by musela asi prísť denacifikácia.
No lenže Kazachstan pochopil, odkiaľ fúka vietor, a presúva svoj export na iné trasy. Cez ruské plynovody a ropovody teda bude prúdiť ďaleko menej kazašských zdrojov, čo bude pre Rusákov značiť slabšie páky na Astanu a menšie príjmy z tranzitu.
Kazašskí susedia, Turkménsko a Uzbekistan, súce majú menej ropy, na druhej strane jedny z najväčších zásob plynu. Dávne more Tethys, ktoré prechádzalo aj našim územím, tam na dne nechalo strašné množstvá organického materiálu, ktorým pomerne chudobné republiky disponujú a pri dobre nastavenom exporte by mohli vďaka nim prosperovať.
No a to je pre Mordor hrozbou. Jediným šťastím týchto republík je fakt, že ruské vojská vykrvácali na Ukrajine a teda Moskva nemá sily na „denacifikáciu,“ rozumej spacifikovanie samostatných stredoázijských krajín. Takže tak Taškent ako aj Ašgabat si dupli a ukázali Puťkovi fakera. Putin chcel akúsi plynovú úniu, kde by si podelili trh. Lenže ako som prednedávnom písal, aj v OPEC+ ropné štáty pochopili, že nie je nič lacnejšie ako ruský sľub a dohoda. Takže bývalí otroci sa na úniu, kde by hrali druhé husle, vysrali. A pre nás je to dobre. Export uzbeckého alebo turkménskeho plynu trebárs aj k nám by prospel neškodným a zaostalým republikám, lenže podrezal by ďalšiu ruskú šľachu.
Vcelku by ma pobavilo, keby si Moskva predsa len trúfla na susedný Kazachstan. Krajina má sotva 20 miliónov obyvateľov, čo je polovica Ukrajina, a jej rozsiahle stepi a polopúšte sú prakticky nebrániteľné pred pozemnou inváziou. Na druhej strane zu žije takmer štvrtina obyvateľstva ruského pôvodu, výsledok dlhodobej komunistickej kolonizácie. V Kazachstanu ušli údajne až státisíce Rusov pri oznámení prvej „čiastočnej“ mobilizácie pred dvomi rokmi, otázkou je, ako by sa k prípadnému konfliktu postavili oni. Kazaši podľa mne známych správ nie sú príliš proruskí a menšinu tu viac-menej len trpia. Na druhej strane Rusáci asi tvoria pomerne značné HDP krajiny. To by ale nebol problém, keby Astana začala vyvážať svoje ropné a plynové bohatstvo na Západ – tam by naopak zo zaostalej zeme vznikol najväčší emirát planéty (Kazachstan je deviatou najväčšou krajinou planéty).
No a ako by dezorientované a často moslimské jednotky ruskej armády skončili v tejto vyprahnutej stepi, to si netrúfam ani len tipovať...
4. Novinky zo sveta
Straty Rusákov vo štvrtok prvýkrát prekonali numero 2.000. Konkrétne to ešte o dvacku presrali. Nech mi nikto netvrdí, že Putin jasne nevidí, že končí a celý tento nárast je len kvôli jeho zúfalej snahe do januára (Trumpovej inaugurácie) niečo dosiahnuť. Prinajmenšom Pokrovsk. Ale ako aj naposledy, teraz tiež v tomto smere nepostúpili.
Október bol celkovo najkrajším mesiacom od začiatku štvordňovej operácie čo sa týka strát. Priemerná životnosť ruského mobika klesla pod mesiac, hovorí sa dokonca o dvoch týždňoch. Za ten čas sa človek nedokáže naučiť ovládať ani Tamagoči, nieto zbraň.
Ukrajina v posledných dvoch dňoch pritlačila na krymskú obranu. Zničila minimálne štvoricu PVO systémov, každý v hodnote desiatok miliónov. Dolárov, vy teľce! Podľa názorov sa pripravujú na použitie Scalpov alebo čohokoľvek na Kerčský most alebo nejaké kľúčové zariadenia na polostrove. Bude bumbác s mostom?
Rusko začalo systematicky vymazávať údaje z videí a fotografií s Putinom. Tým pádom ani divá sviňa nevie, či tá osoba na zábere je Puťko himself alebo niečo archívne. Podľa mňa toto je presne ten typ informácie, ktorý dokazuje, že Chujlo len ťažko chorý a nespoľahlivý. Ešte keby nám Dmitrij Peskov povedal, že jeho veličenstvo je OK, tak to by som bral ako pozvánku na skorý pohreb.
Podľa neoverených zdrojov Mordor previedol druhý štart rakety Orešnik zo strediska neďaleko Astrachane (asi Kapustin Jar, jeden z kozmodrómov). Ako ste si dobre tipli, raketa je rozhádzaná niekde v stepi okolo Volgy.
Asi aj to je dôvodom, prečo Rusko oficiálne odvolalo svoj vesmírny program na dopravu človeka na Mesiac. Niežeby sme mali o ruských schopnostiach nejaké prehnané očakávania, ale povedzme si na rovinu, Mesiac je pre nich nedosiahnuteľný. Hoci zlé jazyky hovoria, že sa tam už nachádza až niekoľko desiatok ruských tankistov aj so svojimi vežami.
Rusáci za posledný cca týždeň a pol nespravili prakticky žiaden postup. Naopak, ZSU sa pochlapili a oslobodili mesto Kupjansk. To síce nebolo dobyté celé, ale Ukrajinci tam Zmrdov vytlačili. Na Deepstatemap rozsah postupu neviem identifikovať.
Čerstvé správy: Turecko presunulo svoje komplexy S-400 od Ruska k sýrskym hraniciam. Podľa zdrojov ich navyše využívajú na ostreľovanie sýrskych A ruských lietadiel. Vtipné na tom je to, že veľký humbug, ktorý nákup člena NATO od Ruska svojho času spustil (USA kvôli nemu zablokovali predaj F-35 Ankare), viedol pravdepodobne k reverznému preskúmaniu ruského „špičkového“ kompletu americkými inžiniermi. Tým pádom ak aj bola S-400 svojho času špičková a niečím extra, tak už nie je.
V Tbilisi to vrie. Podľa nových info demonštranti dobyli centrálu vládnej strany Gruzínsky sen. Medzi demonštrantov prišla ako podpora gruzínska prezidentka Salome Zurabišvili medzi demonštrujúcich. Ak vám to príde normálne, tak vedzte, že je to prezidentka, ktorá má gule. Pellegrini, ty bezpohlavná vykastrovaná hnida, vidíš čo je to mať gule? Ber si príklad, ty handra!
Ruskí vojaci podľa všetkého dostali príkaz nebrať ukrajinských zajatcov. Podľa môjho názoru ďalší čiastočný dôkaz toho, že ruské vojsko kolabuje a je pred krachom.
Pomerne veľká oblasť na západe Ukrajiny je bez prúdu. Mali sme na toto téma diskusiu a zhodli sme sa, že Ukrajina túto zimu prežije, pokiaľ dokáže spracovať ešte asi jeden či dva nájazdy tohto rangu zo strany Latrinistanu. Veľká časť ukrajinskej produkcie je decentralizovaná a niektoré krajské mestá sú napojené na mobilné plynové turbíny. Ukrajina má teraz dostatočnú produkciu zemného plynu a práve tieto pojazdné elektrárne, hoci ani zďaleka nie také výkonné ako normálne zdroje, odľahčia sieti.
Neznáme lietadlo zostrelili sýrski rebeli neďaleko Aleppa. Podľa mňa to bola PAKFA, lebo som ho na videu nevidel.
V Moskve sa spustila vlna zatýkania a násilného odvodu mladých mužov. Myslím si, že Puťko už riskuje aj to posledné.
Rubeľ čerstvých 112/USD.
V Mordore je taký nedostatok zamestnancov ministra vnútra AKA policajného personálu, že po novom aj ľudia so zápisom v registri trestov budú môcť dostať v pozícii políciu v polícii pozíciu. Dôvodom nedostatku je extrémne nízka mzda, niekde okolo 400 Eur za mesiac a nadčasy. To, že aj kriminálnici dostanú takéhoto fleka, budí nádej v poslancoch Smeru-SD. Na staré kolená sa im predsa len ujde nejaké to miestečko.
Najseverozápadnejšia sýrska provincia Idlíb padla. Takto vyzerá blitzkrieg, do psej matere, nie bojovať dvaaol roka o Nju Jork a potom sa dostať 3,5 km do role!
Zlé jazyky hovoria, že Ukrajinci notoricky nebudujú sekundárnu alebo terciárnu líniu obrany, čo podľa niektorých viedlo k rýchlemu postupu okolo Avdijivky/Pokrovska. Ja síce tvrdím, že pád Avdijivky bol spôsobený nedostatkom munície začiatkom roka a Pokrovsk stále slúži pre ZSU ako pasca na Orkov, ale v pohode.
Na druhej strane: hovno. Teraz sme boli v Pokrovsku, ešte aj desiatky kilometrov na sever, smerom na Kramatork, sú nielen staré línie zákopov, ale aj pred našimi očami budované protitankové okopy v celých kilometroch, plus čerstvo osádzané dračie zuby.
V Mariupole sa začala obnova zničeného, Rusákmi vybombardovaného divadla. Pripomínam fakt, že to je presne to divadlo, kde na samotnom začiatku vojny rozmiestnili v krytoch pod budovou skryté matky okolo nápis z handier DETI!, aby následne nato ruskí podľudia na stavbu zhodili letecké pumy. Zhruba pol roka nato, ako podľa odhadov 500 – 600 žien a detí v bunkroch zahynulo, dostala miestna stavebná firma zákazku na vyčistenie sutín. Keďže bolo leto, z narušeného bunkru sa rinul taký puch, že firma rezignovala a za získané prachy len nahnala na rumovisko desiatky domiešavačov s betónom, aby rozkladajúce telá zakonzervovala. Som zvedavý (až sa toho desím), čo sa nájde po vyhnaní Orkov z mesta.
V pondelok prevádzame tranžu na Ukrajinu. Prostriedky idú na pokrovskú brigádu (potrebujú remont dvoch áut. Asi zajtra alebo pozajtra bude ďakovné video (vopred!). potrebujú cca dvadsať tisíc hrivien, teda asi 450 – 500 Eur. Ak môžete, pomôžte.
Okrem toho posielame orientačne 700 Eur Andrejovi Bučikovi na opravu mašiny. Evakuuje civilistov z oblasti Kurachového a niektoré videá mi zvierali ritku, ako keby som bol na oficiálnej návšteve prezidentského paláca.
Zvyšok ide Serjóžovi Halahanovi. Všetko na tomto linku.
https://donio.sk/podpora-pre-28-brigadu-pri-torecku-a-40-pri-pokrovsku
Ak sa vám blogy páčili, môžete aj mne na kafé. Tentokrát prostriedky neminiem na naftu na Ukrajinu ja ale zvyšom teamu (ja idem až v januári, oni pred Vianocami).
https://buymeacoffee.com/johny1981aa
Všetkým spoločne ďakujeme!