1. Daj niečo do Rusovi, pokašle to.
Možno poznáte ten vtip s blondínkou u kanibalov, kde jej dajú do rúk dve gule z nerez ocele a ona jednu stratí a druhú pokazí. Asi zmením koncept toho vtipu a namiesto blondíny tam vložím Rusa. Zažili sme to veľakrát, čerstvé správy presahujú všetky dimenzie blbosti. Čo sa na ukrajinskom bojisku stalo také neskutočné?
Ruský veliteľ si (ako inak) zmyslel porušiť viedenské konvencie a zaútočiť na ukrajinské jednotky na južnom fronte v ich vlastných uniformách. Cieľom bol vyvolať paniku, prípadne zmasakrovať celú rotu Ukrajincov bez toho, aby nejak vážne ohrozil vlastné jednotky. Plán to bol skvelý, to isté robili s veľkým úspechom Nemci napríklad v Ardenách a tuším aj Sovieti v Afganistane, pri prvotnom útoku na prezidentský palác.
Celé to mohlo dopadnúť dobre (teda v podstate zle, pre ZSU), nebyť jedného závažného problému: veliteľom bol proste Rus. ten síce zmanažoval dodať svojej jednotke ukrajinské uniformy, ale akosi mu netrklo, že bojisko bude monitorované vlastnými dronmi, ktoré logicky nerozoznajú z polkilometrovej výšky, či sa jedná o Chocholov alebo vlastné jednotky navlečené v uniformách ZSU. Takže operátor dronu zachytil celú skupinu bojovníkov s nepriateľskými farbami, súradnice dodal vlastnej artilérii, ktorá na útočiacu vlastnú jednotku spustila baráž jak pri Somme. Výsledkom bolo 32 (niekde som zachytil 35) slnečníc za doslova pár sekúnd. Útok samozrejme zlyhal ako rozvinutá veta Andreja Danka.
No dobre, poviete si, toto sa môže stať každému. Až také prevratné sa nič nestalo, podobných situácií sme zažili v histórii delostrelectva stovky. Áno, ale rozhodne by som to nerozpisoval na celý odstavec, pokiaľ by si Rusáci nezabili aspoň stovku mobikov. Ono to totiž malo pokračovanie! Ruský delostrelecký batalión svojou paľbou odhalil svoju pozíciu tomu ukrajinskému náprotivku – a odpoveď nenechala na seba dlho čakať. Ukrajinská baráž rozmlátila podľa dostupných zdrojov viacero ruských kanónov a pomlela až 19 ruských delostrelcov. Hlásia sa na oboch stranách mnohí ranení (pozor, nie na ukrajinskej a ruskej, tentokrát sú dvomi protivníkmi Rusi a Rusi), takže čísla olejnatých sadeničiek na ukrajinských poliach nám asi nasledujúce dni utešene narastú.
Ako zareagoval ruský veliteľ, ktorý dostal taký geniálny nápad, prepadnúť ukrajinské pozície bez ohlásenia svojej jednotky svojim delostrelcom? Dezertoval. Proste zdrhol a ruské velenie ho hľadá. Byť v jeho koži, rýchlejšia je guľka z vlastnej zbrane.
Na druhej strane napíšem Ježiskovi, že chcem viac takých uvedomelých ruských veliteľov. Aspoň jedného denne. Každý deň by som napísal ďakovný blog.
Predstavujem si to asi takto: „Ivan, zamínoval si tie polia pred nami?“
„Zamínoval Sergej. Neprejde ani myš bez toho, aby je neutrhlo nohu.“
„Charašó, ale my ideme útočiť. Kde ležia tie míny?“
„Čo ti ja poviem? Proste sme ich nacápali pred nás hlava-nehlava.“
„No počkaj, a ako máme prejsť do protiútoku?“
„Čo ja viem? Stúpajte tam, kde neležia míny. Ešte vodku, Serjóža?“
2. V Turecku vybuchlo silo. No a?
V tureckom prístave Derince (neďaleko Istanbulu) vybuchlo obilné silo. To by nebolo príliš zriedkavým javom, prach z obilia alebo múky je prekvapivo explozívnym materiálom. V Československu napríklad došlo takýmto spôsobom k jednému z najhorších priemyselných nešťastí, kedy si robotník zasvietil do vreca s múkou sviečkou a každé zrnko prachu pri správnej koncentrácii zafungovalo ako malá rozbuška (mimochodom, neviem sa dogoogliť po správnu udalosť, ak by si čitatelia vedeli spomenúť na podrobnosti, bude v komentoch vďačný). U nás vybuchol tesne pred revolúciou mlyn v Šuranoch – spôsobila ho prasknutá žiarovka a výsledkom je 7 mŕtvych. Ešte horšie nešťastia boli v zahraničí, napríklad po prvej vojne v americkom meste Cedar Rapids, kde umrelo pri doslova šialenom výbuchu 43 ľudí, alebo v tom istom roku výbuch v Austrálii, kde umrelo až 43 ľudí a explózia zničila dokonca celú loď pristavenú pri silách. V stredoveku bolo dokonca zakázané mlieť obilie v noci, pretože v tom čase sa logicky mlelo pri svetle sviečok, lojovíc alebo olejových kahancov, takže v prašnom prostredí to bolo také trochu...riskantné.
No a naspäť k Derince. Výbuch zranil trinásť prístavných robotníkov (značná časť tovaru v prístave bolo práve ruské a ukrajinské obilie) a zničil niekoľko síl naraz. Pre turecké zásobovanie to nie je až taká tragédia, celkový objem zničeného obilia je zlomkom ročnej spotreby krajiny. Na neskorších záberoch vidno haldy vysypaného, stále sa sypúceho zbožia pod poškodenými silami. Okamžite sa objavili správy, či to nemá na rováši ruská FSB. povedzme si na rovinu: nevieme, dôkazy k tomu chýbajú. Môžeme o tom len špekulovať. Na druhej strane to má rukopis práve FSB a načasovanie by dokonale sedelo – Turecko opakovane ponížilo Rusákov, ktorí sú beztak na smiech celému svetu. Donedávna rozvojová krajina si dovolila vyzvať na súboj dlhoročného regionálneho lídra – a darí sa jej to viac ako dobre. Samozrejme, pokiaľ nebude nejaký jasný dôkaz o teroristickej účasti FSB, Ankara nespraví nič riskantné. Tých „pár ton“ obilia za eskaláciu nestojí.
Ale predstavte si tú prču, že tam o týždeň nájdu na kamere zábery legendárne duo Pata a Mata z direktorátu GRU, konkrétne Anatolija Čepigu a Alexandra Myškina. Tí posrali všetko vrátane vyhodenia českej munície určenej pre Bulharsko (a ďalej na Ukrajinu) v roku 2014 (kauza Vrbětice) a otrávenia agenta Sergeja Skripala (pričom otrávili dvoch britských bezdomovcov; čo bolo brutal vtipné pre mňa ako fanúšika historickej architektúry, že obaja Motáci na kameru tvrdili, že v Salisbury, kde Skripal žil, dvakrát boli za turistickými účelmi, teda chceli vidieť miestnu ranogotickú katedrálu, lenže bola hmla a oni ju nenašli. Keby drbovia neboli Rusmi, najprv by si naštudovali, že veža katedrály je najvyššia na britských ostrovoch a 12. najvyššia na sever od Álp, vidno ju z celého grófstva Wiltshire).
Takže nie, netvrdím, že za tento výbuch môže Rusáci. Na druhej strane, ak by tam vážne kamerové záznamy ukázali nejaký hnusný ruský ksicht, neprekvapilo by ma to vóbec ale vóbec (akurát počúvam Horkýže Slíže).
3. Situácia na frontoch
Juh všetko stabilné. Podľa správ ani jedna strana neurobila nič podstatné, okrem zákerného, mimoriadne krvavého protiútoku Rusákov, o ktorom som písal v prvej kapitole tohto blogu a ktorý by si Rusi mohli pod taktovkou miestnej polície zopakovať v rámci rekonštrukcie prípadu. Na východe okolo Bachmutu vsjo stabilno, ale na druhej strane je pravdou, že ZSU sa stále tlačia na východ a Rusi tam nemajú ani len na stabilizáciu frontu. V mieste posledného ruského prelomu, teda okolo mesta Svatove, presnejšie medzi dedinami Karmazynivka a Novojehorivka, iniciálny ruský úspech sa vygumoval tak, že ZSU dokázala posunúť zónu kontaktu tak hlboko ako predtým (Rusi ešte ovládajú nejaké miestne polia a lesy). Mám z toho pocit, že ruská ofenzíva, ktorú Sergej Šojgu tak nadšene spomínal, dokázala na tri alebo štyri dni dobyť políčka veľkosti katastra Brezovej, čo nie je práve megalopola. Na druhú armádu sveta je to dosť komédia.
4. Keď sa cígán pomýli, aj pravdu povie (niekedy aj Rus)
Oľga Skabajeva sa preriekla vo svojom zlete čarodejníc a ruských nepríčetných drbov. Na šok celému svetu povedala úplne otvorene, že sa dohrabala k úmrtným oznámeniam o 284.000 mŕtvych ruských vojakov dokopy! Aby sme si pripomenuli, od Ukrajinou zverejnených čísiel 250.000 zdochlín mi ešte ani len nevyschla káva na klávesnici, a to už samotná fúria Skabajeva tvrdí, že to číslo je viac ako o desať percent vyššie.
Pristavme sa opätovne pri týchto číslach: Skabajeva tvrdí, že sa jedná o nekrológy zo sociálnych sieťach. Samozrejme, tieto nekrológy neštudovala sama, ale asi niekto z jej okolia si dáva tú námahu a zhromažďuje to. Lenže nie každý má profil na sociálnej siete, ak ste drevorubač a pastier sobov z Jakutska, tak ste rád, že namiesto zástrčky máte doma reklamný leták energetickej spoločnosti a to vám musí stačiť. Ak teda chcípnete niekde v zákope a nikto z vašich spolubojovníkov nie je v stave dať správu vyššie alebo domov, tak sociálna sieť za vás obituárium nenapíše. Druhou vecou je, že koľko mŕtvych sa reálne našlo a doručilo Rusákom do rúk, ale tí pozostatky skremovali niekde v pojazdnom krematóriu. Obyvatelia Doneckej oblasti hovoria o neustálom pachu a nonstop činnosti týchto zariadení (ktovie koľko ich vlastne je?), takže stavím svoju zlatú žilu voči dvom pivám, že aktuálne máme z histórie vymazaných niekoľko tisíc Silbannacov, ktorých pozostalým domáca armáda nechce platiť odškodné. Toto je dlhodobá ruská prax, ostatne aj v druhej vojne sa často stávalo, že vaša matka dostala oznámenie o mieste a dátume úmrtia, len keď ste vstúpili do strany.
Takže Skabajeva sa preriekla, nebolo to pekné číslo (teda, čo sa budeme klamať, potešilo nás to) a otázkou zostáva len to, či to bolo náhodné prerieknutie, alebo podobne ako pri plukovníkovi Chodarjonkovi z neskorej jari minulého roka zámerný scenár, ako podprahovo oznámiť tupej ruskej mase, že vojna je v genitáliách a cesta von povedie len cisárskym rezom (v tomto prípade cárskym rezom). Nepolemizoval by som ani o tom.
No a druhý preklep v priamom prenose sa podaril nikomu inému ako samotnému Dmitrijovi Peskovovi. Ten už asi tiež rezignoval, možno pod vplyvom vodky, nato, že by Rossija anektovala Ukrajinu ako takú. Pochopil dávno, že vojna je v pôvodných rozmeroch prehratá a že treba zachrániť čokoľvek, čo sa zachrániť dá. Keďže matička vlasť má tragické straty každým dňom a svetlo na konci tunela nevidno, snaží sa aspoň presvedčiť svet, že Moskva a Putin už má dosť. Lenže ako typický tupý Rus to dal na babrákov Čepigu a Myškina a vyvolal dokonale opačný efekt – on celému svetu chrstol do ksichtu, že Rusko skutočne len koristí iné územia, dokonca aj tie písomne garantované.
Áno, Peskov otvorene, celému svetu prezradil, že Rusku ide o územnú expanziu! Niežeby sme to my príčetnejší netušili, ale že to povie takto nahlas, to je vtipné. Peskov tvrdí, že Rusku tým pádom bude stačiť už len to ukradnuté, čo ukradli doteraz, viac vraj kradnúť nemusia. Super Dmitrij, za toto ti prvýkrát tlieskam!
Mimochodom, nie je to prvý brept tohto tupela. Už vlani cca v auguste trepol do éteru, že áno, máme skutočne strašné straty (Rusko priznávalo v tom čase cca 5.000 mŕtvych, čo bol údaj asi z prvého týždňa vojny, niekedy na samom konci februára). V čase, keď celá krajina a všetky organizácie sa snažia zakamuflovať vlastné straty tak nákladne a nešikovne, že aj akváriová rybička pri pohľade na rybie filé by to urobila uveriteľnejšie, tak Dmitrij len tak medzi rečou všetko zmetie zo stola a vyjde s farbou na povrch. Pripomína mi to takú tú urban legend (...kamarát mi hovoril, že jeho kamarát pozná týpka...), že rodičia sa pýtali teplého syna, kedy sa ožení. Odpoveď bola nenásilná ako v každom vtipe Zdenka Trošku: „Až sa priateľka nechá prerobiť na ženu.“
Aspoň že jemu neotvoria Windows.
Ale dobre, ešte jeden prebrept. „Voľby v Rusku nie sú demokratické a nemusia sa konať.“ Áno, milí dezoláti, toto vytrepol samotný Peskov. My sme to samozrejme vedeli, ale toto musí byť pre vaše tupé mozgy dosť studená sprcha.
5. Prekecnutia nielen na ruskej strane
Je nepísaným pravidlom, že „bojovníci proti nacizmu,“ teda sám veľký cár Putin a jeho svoloč, dlhodobo podporujú všetko, čo zaváňa komunizmom, fašizmom alebo terorizmom. Ako povedal ktorýsi klasik (ak viete jeho meno, sem s ním): „Sovietsky zväz oficiálne žiaden teroristický režim ani hnutie nepodporoval. Len je potom zaujímavé, že po rozpade Sovietskeho zväzu všetky teroristické skupiny do dvoch rokov zanikli.“ (veľmi parafrázujem). Denacifikácia Ukrajiny bola aj pre liliPutina hlavným cieľom, načo veľmi úspešne využíval služby svojich vojakov potetovaných hákovými krížami a hajlujúcimi na TikToku a Telegrame. No a teraz tu máme ďalší dôkaz o ruskej zberbe a jej reálnom mentálnom nastavení: uniknutá komunikácia AfD, krajne „pravicovej“ strane z Nemecka. Vladimir Sergijenko, propagandista platený Kremľom, pôsobil ako prostredník medzi samotným Putinom a nemeckými náckami. Z komunikácie vyplýva, že Rusi posielali AfD prachy napríklad na žaloby proti vlády (za podporu Ukrajine). AfD dokonca dostávala pokyny, nie požiadavky, rady alebo návody, ale doslova príkazy ako pudlík, nato, aby robila niektoré predpripravené scenáre proti pomoci Ukrajine. ja len dúfam, že 363 v Berlíne nepoznajú a celá centrála AfD až po upratovačku skončia v lochu, ideálne v Dachau.
Podobnosť s bilboardami Kotlebovcov, kde sa bez ostychu píše, že „zastavíme pomoc Ukrajine,“ náhodná, však? Tam by sa tiež tak pár rokov Terezíne zišlo (ideálne s pečiatkou M.U.K.L. Kto vie, ten vie.).
6. Ruská výroba, zásoby, Severná Kórea
O civilnej aj vojenskej výrobe v Mordore som písal miliónkrát a musím priznať, že dáta sa získavajú extrémne ťažko. Sám som hyperoptimisticky tvrdil, že ruská ekonomika narazí do konca minulého roku. Áno, narazila, len som nerátal s fondom na horšie časy, ktorý bol ako záchranný vankúš mimo moje prepočty (skôr odhady). Takisto rôzne sankcie sa zaviedli menej pohotovo ako by som si želal, čo ma neteší. V každom prípade bol fond vybrakovaný až takmer na dno a zábery starých tankov T-54 a 62, Scooby Doo-vanov a čojaviemčoho nám hovoria, že od krachu ekonomiky Rusko nebude predsa len ďaleko. Staré ľudové príslovie z čias Matúša Korvína hovorí, že keď chceš vedieť, ako na tom Rusko je zle, čítaj na internete príspevky trollov o tom, ako je Rusku dobre. Trollosféra sa teraz čoraz viac rojí a tvrdí, že Rusku už predsa podľa prognóz dávno mali dôjsť zbrane a munícia a hľa, predsa stále Ukrajincov masakrujú ako na bežiacom páse.
Včera ma vyzval môj obľúbený Vít Solnař, ktorého som niekoľkokrát vo svojich blogoch citoval, aby som zhrnul novinky o ruských rafinériách. OK, veľmi krátko to spravím, ale nedá mi to zneužiť jeho blog na Facebooku, kde veľmi zaujímavo zhŕňa dáta o výrobe ruských rakiet. Skúsim stručný výcuc: (v príspevku z konca júla) píšeme, že zásoby rakiet Ch101/555 sa posledným júlovým útokom vyčerpali úplne. Ruská produkcia by mala byť cca jedna raketa tohto typu denne (teda rátajme s okrúhlymi 30 ks/pm). Aktuálne však zaútočili po desiatich dňoch 20 raketami, takže buď ešte našli a opravili pár kusov zo starších zásob, alebo sa im podarilo v istej miere zvýšiť výrobu Cháčok.
Kindžalov použili štyri kusy. Pri predpokladanej produkcii 2 - 3 kusy mesačne (!!!) teda do začiatku školského roka môžeme očakávať posledné dva kusy. Nejaké zásoby akiste stále sú, ale asi ani Rusi nie sú tak fanatickí, aby vyčerpali nejaký pomyselný kotol úplne na dno, teda do stavu nula kusov nejakej rakety podobného typu.
A skvelý postreh Víta Solnařa: Cháčka sú odpaľované zo strategických bombardérov Tupolev 95 (Bear). Nosnosť jedného stroja je 6 kusov Ch-101. v poslednom nálete ich vzlietlo 14 kusov, takže kapacita odpalu by mala byt 14 * 6 t.j. 84 kusov. Reálne ich bolo vypustených len 20 kusov, teda ani nie štvrtina. Je jedno, čo dezoláti hovoria o prekvitajúcej ruskej priemyselnej produkcii, tieto čísla sú jasné.
A k tým ropným produktom: podľa vlogu Joe´s blog, Rusko má brutálny prepad produkcie vo svojich rafinéricách. Má ich viac ako tridsať a gross produkcie rafinovaných produktov smerovali pôvodne do Európy. Tá ale zabanovala po 24. februári import práve týchto produktov a Rusko sa snažilo presmerovať svoju produkciu do iných krajín. Lenže veľkými odberateľmi ropy sú Čína, ktorá má porovnateľné ak nie väčšie kapacity rafinérií, a India, v ktorej leží Jamnaghar, najväčšia rafinéria planéty. Ani jedna ani druhá krajina nechcú kupovať od Mordoru rafinované, teda drahé produkty, ale čistú ropu, ktorú si prerafinujú u seba. Načo podporovať ruských pracovníkov, keď môžem generovať profit u seba doma.
Dokonca sú aj čísla: krajiny EÚ doviezli z Indie a spol. produkty za 42 mld. dolárov v prvom roku od invázie. Trolli síce tvrdia, že sankcie na dovoz ropy sa obchádzajú, takisto to, že Rusko dovezie ropu do Indie a India s prirážkou k nám, ale celé je to nonsens, pretože India k nám privezie hotové produkty s pridanou hodnotou, ktorá nejde do Ruska. Ako som písal opakovane, niektoré sibírske ropné polia mali hranicu návratu investícií niekde na 35 – 45 USD/barel (to sa jednalo o predvojnové obdobie, kedy napríklad náhradné diely zo Západu mali voľnú cestu na miesto určenia; teraz je na ne ban). Ak teda vyťažíte ropu niekde pri Surgute alebo Toboľsku, nejako ju preveziete do prístavu (predpokladám, že Novorossijsk, hahaha) a odtiaľ do Indie, v Jamnaghare ju rafinujú na benzín alebo diesel, tak Rusi si zarobia horko-ťažko na náklady a predajom benzínu u nás zakeťasia akurát tak Indovia. A to je lepšie riešenie, hoci ešte lepším riešením by bolo zohnať v EÚ ropy z iných zdrojov a rafinovať si ju doma na domáci produkt. Podľa toho, čo som včera čítal na Wikipédii, veľa západných aj stredoeurópskych rafinérií po páde železnej opony bolo zavretých alebo boli konvertované na terminály. Bude treba porozmýšľať o tom, ako domáce kapacity navýšiť nanovo.
India má oproti minulému roku zvýšenú mieru importu ropy celkovo, a na tomto navýšení sa podieľa prakticky výlučne Rusko. Predtým boli dominantnými importérmi surovej ropy Irak a Saudi, teraz sú tieto krajiny zhruba jedna k jeden s Mordorom. Opakujem, prakticky celý zisk zostáva v rukách Indov, nie Putina, toho geniálneho stratéga.
Čína to má trochu iné, hoci produkcia jej pohonných hmôt rastie takisto. Čína vyťaží citeľne viac ropy na vlastnom území ako rovnako veľká India (4 milióny barelov versus zanedbateľných 600.000 barelov v Indii) a jej spotreba je ďaleko-ďaleko vyššia. Tým pádom síce aj ona vyváža deriváty, ale napríklad v januári z pre mňa neznámeho dôvodu nevyviezla ani bandasku týchto produktov (tipujem: zlé počasie?).
Len pre ilustráciu, vyhľadal som si relatívne nové dáta ohľadom produkcie a spotreby ropy pri kľúčových krajín. Zabudnime nato, že značná časť spotreby čínskej ropy končí vlastne aj tak u nás (ak si kúpite telefón s plastovou krytkou, ropa na jeho výrobu je dovezená do Číny, ale v skutočnosti ju spotrebujeme my).
USA: 12.000.000 barelov produkcie, 21 miliónov spotreba. Rozdiel 9M.
Čína: 4M versus 16M, rozdiel 12M.
India: 0,6M versus 4M, rozdiel 3,4M.
Rusko: produkcia 10M a spotreba 3,5M. Nadprodukcia 6,5M.
Ako je vidno, Spojené štáty síce drvia svojou vlastnou spotrebou tieto krajiny, ale reálne aj produkujú najviac ropy na vlastnom území (Texas ako samostatná krajina by vyprodukoval rovnako ropy ako piata najväčšia krajina sveta, teda Irak). Reálne dokážu pokryť nadpolovičnú potrebu, pričom zvyšok im stačí doviezť zo susednej Kanady. Čína je na tomto horšie, z domácich vrtov má len štvrtinu spotreby. India potrebuje oveľa menej ropy, ale z domu pokryje čosi vyše šestiny spotreby. Rusko naopak vyprodukuje oveľa viac ako potrebuje, z čoho čiastočne pokrýva spotrebu práve Číny a Indie.
7. Stručné správy zo sveta
USA pošlú Ukrajine Abramsy už do pár mesiacov. No konečne, blyať!
Čína znižuje import ruského obilia. No konečne, blyať!
Jazerá a štrkoviská okolo Moskvy sú extrémne preplnené a doslova je tam hlava na hlave (asi to bude horšie ako brezofské kúpalisko). A že sankcie nefungujú!
V Rusku furt niečo horí. Vyzerá to tak, že nedostatkom elektrikárov to už nebude a že za tým vážne budú buď partizánske oddiely alebo priamo ukrajinské tajné služby. Burn baby, burn!
Rôzne ropné spoločnosti objavili ropné a plynové ložiská v Rumunsku, mexickej časti Mexického zálivu, Guyane, pri Malajzii, Rakúsku aj v Nórsku, konkrétne ložisku Yggdrasil. Potešilo ma to všetko. Čoskoro budem rýľovať na Brezovej, snáď sa aj mne zadarí...
Mimochodom, podľa čerstvých geologických máp vyzerá hlavne to Rumunsko na celkom dobrý vklad do budúcnosti... zaniknuté more Paratethys – ktoré zalievalo aj väčšinu Slovenska – tu nechalo značné bohatstvá. Pre informáciu, to more zanechalo gross zásob palív v Perzskom zálive, Rumunsku, ale aj na Kaukaze. Predpokladám, že sme nenašli ani desatinu...
No a aktualizácia tri minúty po nahraní: ZSU významne pokročili pri oleškách smerom na sever. Vyzerá, že tam sa niečo ešte zomelie...