Pochop, teraz nemôžem byť farizej!

„Ani by si neveril, s koľkými vecami súhlasím, ale pochop, teraz predsa nemôžem byť farizej,“ povedal a myslel to vážne. Asi mal aj strach. Zrejme mu ide o viac, než si dokážem predstaviť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Horšie sú však ich satelity. Prisluhovači na výplatnej páske kamarátov so známymi v hierarchii dostatočne vysoko, aby pustili žilou. Funguje to jednoducho. Najskôr priateľská výpomoc, potom drobná službička a zrazu sa cítiš zaviazaný. Často až existenčne odkázaný. Na rozbehnutý biznis, na lukratívnu prácu či priklepnutú dotáciu. Na čokoľvek. Optika je zrazu deformovaná a rozhodnutia podmienené. Hierarchia je natoľko rozvetvená, že najvyššie poschodia strácajú kontakt s realitou. A majú apetít. Svoju nenásytnosť kompenzujú poľavením v ostražitosti. Kopia však chyby, ktoré už nedokážu ututlať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takto zavraždili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. On písal. Ona bola asi len v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Nájomná vražda s politickým pozadím, čo potvrdil aj dozorujúci prokurátor. Absurdný čin, ktorý nemá v našich moderných dejinách obdobu. Je však svojou podstatou naozaj dostatočne odporný, aby spolu s primitívnym cynizmom vládnej koalície pri horko-ťažko vynútených zmenách v exekutíve rozťal komplikovanú hierarchiu prisluhovačov v kaliňákovej Dobe kešu?

Všeobecne sa istý morálny precedens očakával od Šebeja, Žitňanskej a Maďariča. Kým však prvý menovaný alibisticky odovzdal svoj poslanecký mandát strane, ktorá ho nominovala, zvyšní dvaja poslušne hlasovali tak, ako predtým. Nič prekvapivé, veď aj tlak verejnej mienky ustal výmenou za decentný kompromis a prísľub žiarivej budúcnosti. Ale poďme v hierarchii ešte nižšie. V práci Ti naznačia, že tvoja osobná mobilizácia nie je veľmi žiadúca a kamaráti, tí taktne mlčia, keď sa náhodou dotkneš miestneho tabu. Revolta tak končí selfinou z protestu a pokryteckým potľapkaním po ramene. A nepomôže ani vulgárne obnažená hierarchia elít, systematicky budovaná na individuálnom vazalstve občanov tejto krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

#allforjan

oliver vališ

oliver vališ

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

rise and rise again until lambs become lions Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu