Predvolebný výpredaj pozemkov v Bratislave

Ivo Nesrovnal predkladá mesiac pred voľbami do zastupiteľstva materiál, ktorý obsahuje 55 zmien a doplnkov územného plánu. K takému postupu máme niekoľko závažných výhrady:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
 • Nesrovnal prichádza s veľkými zmenami tesne pred voľbami, ktoré pripomínajú predvolebný výpredaj.

 • Zmeny umožnia novú výstavbu bez toho, aby mesto poznalo dopady na infraštruktúru, dopravu a demografiu lokalít.

 • Nedbá sa dostatočne o verejný záujem.

Ivo Nesrovnal hovorí, že sa pri každom developerskom projekte pozerá v provom rade na to, čo z toho majú Bratislavčania. Zmena územného plánu 04, ktorú predložil na najbližšie zastupiteľstvo obsahuje 55 zmien a doplnkov územného plánu a z toho 17 je určených priamo na biznis. Znamená to, že v 17tich prípadoch sa orná pôda, športovisko, zeleň alebo stabilizované územie mení na územie, kde je povolený rozvoj a ďalšia zástavba. Pri každej z týchto zmien, porastie cena pozemkov desať a viac násobne. Ide o veľké množstvo peňazí, ktoré majitelia pozemkov zarobia.​

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to v Bratislave veľmi známa praktika. Lacno kúpiť, presadiť si zmenu územného plánu na stavebné pozemky a následne s obrovským ziskom predať. Taký osud mala aj továreň Gumonky, ktorej pozemky vlastnil Lexa a Mikuš. Po zmene územného plánu 02 sa zmenili pozemky na stavebné, aby ich predali J&T, ktorá tam dnes plánuje výstavbu mrakodrapu Klingerka. ​

Zmeny a doplnky, ktoré chce presadiť Ivo Nesrovnal obsahujú 17 takýchto lokalít, kde dôjde k obrovskému nárastu cien pozemkov. Kladiem preto takto verejne primátorovi dve otázky: Čo získa mesto alebo Bratislavčania z týchto konkrétnych 17tich zmien? Prečo predkladá tak závažné zmeny, ktoré sa dotknú rozvoja mesta na úplne posledné zastupiteľstvo? 

SkryťVypnúť reklamu

My v Plána Bratislava pre takéto prípady navrhujeme spoplatniť zmeny územného plánu. Znamená to, že keď niekto zmenou územného plánu príde k tomu, že sa jeho pozemok zmení z ornej pôdy na stavebné pozemky a zo dňa na deň tak obrovsky narastie jeho hodnota, zaplatí časť tejto sumy do mestskej kasy. Tieto obrovské zisky nemajú zostať developerom alebo pozemkovým špekulantom. Je to logické, lebo nová zástavba na týchto pozemkoch viac zaťaží infraštruktúru mesta, vyžaduje si budovať sociálnu vybavenosť, škôlky, parky a to sú náklady na ktorých sa developer nepodieľa a musí ich hradiť mesto. Ak by mesto získalo peniaze zo zmeny územného plánu, môže hneď začať s výstavbou škôlok a infraštruktúry v lokalitách, kde sa plánuje nová výstavba.​

SkryťVypnúť reklamu

Nepáči sa nám tiež, že o zmenách územného plánu sa má hlasovať na poslednom zastupiteľstve tesne pred voľbami. Takéto závažné zmeny základného dokumentu mesta sa nemajú robiť formou predvolebného výpredaja. Chcem preto vyzvať primátora, aby tento bod programu stiahol. Našim riešením je, aby sa o zmenách územného plánu nehlasovalo vo forme hromadných balíkov, pri ktorých sa jedným hlasovaním rozhodne o zmene na desiatkách území. V Pláne Bratislava navrhujeme, aby zastupiteľstvo priebežne rokovalo o každej zmene a doplnku územného plánu osobitne. Len tak sa zabezpečí skutočné sledovanie verejného záujmu.​

SkryťVypnúť reklamu

Tretím závažným problémom navrhovanej zmeny je, že materiálu chýba celá povinná časť B, ktorá by mala obsahovať analýzu vplyvu zmien na infraštruktúru, dopravu, demografiu a mesto ako také. Opäť raz je tu záujem povoliť nové výstavby bez toho, aby mesto poznalo ako ho to zaťaží. Príkladom je kontroverzná zástavba letiska vo Vajnoroch. Myslím si, že o takejto zástavbe, ktorá štvornásobne zvýši počet obyvateľom Vajnôr, by sa nemala hlasovať bez toho, aby boli známe vplyvy na infraštruktúru a celé okolie lokality. Materiál by mal byť preto stiahnutý zo zastupiteľstva.​

Príklady lokalít, kde chce návrh povoliť ďalšiu výstavbu:

 • Podunajské Biskupice - územie južne od Vodného zdroja pri ulici Odeská - mení sa zo zelene na rozvojové územie.

 • Podunajské Biskupice - areál Hydrostav - Helios a areál firmy GEOS - dochádza k zmene územia na viacpodlažnú zástavbu a rozvoj.

 • Nové Mesto - lokalita, kde boli bývalé mlyny a pekárne na Račianskej ulici sa mení na rozvojové územie s najnižšou mierou regulácie M, čo umožňuje výškovú zástavbu.

 • Nové Mesto - Towercom, neďaleko križovatky Rožňavskej a Vajnorskej - mení sa z stabilizovaného územia na územie na rozvojové územie obchodu a služieb.

 • Vajnory - Vajnorské letisko - mení sa územie vedené za rekreačným účelom na rozvojové územie so zástavbou

 • Mlynské nivy - dochádza v západnej časti k zmene územia na rozvojové s reguláciou M, čo znamená aj možnosť na výstavbu ďalších výškových budov v tejto lokalite.

 • Dúbravka - Veľká lúka pri Technickom skle - sa mení na rozvojové územie

 • Záhorská Bystrica - lokalita Pod cintorínom a Františkov majer, taktiež sa znížuje miera regulácie a menia sa na rozvojové územia.

 • Petržalka - Janíkovské pole - ďalšie rozširovanie Slnečníc, mení sa územie s funkciou šport a telovýchova na rozvojové územie vhodné pre výstavbu.

 • Čunovo - ďalšie 3 lokality, ktoré sa menia na lokality s možnou zástavbou, určené k rozvoju. Lokalita Dlhá ulica - Záhrady, lokalita CO skladu a areál poľnohospodárskeho družstva.

Matúš Vallo

Matúš Vallo

Bloger 
 • Počet článkov:  9
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Matúš Vallo je primátor Bratislavy, architekt a odborník na mesto. Je autorom najkomplexnejšej publikácie o riešeniach pre Bratislavu - Plán Bratislava. K písaniu tejto knihy spojil 76 najlepších expertov na mesto z rôznych oblastí. Je zároveň uznávaným architektom a spolumajiteľom architektonického štúdia Vallo Sadovsky Architects. Študoval v Ríme a pôsobil v Londýne. Je tiež držiteľom Fulbrightovho štipendia na Kolumbijskej Univerzite v New Yorku. Dvakrát získal pozvanie na najprestížnejšiu medzinárodnú konferenciu o urbanizme CityLab, organizovanú Bloomberg Philanthropies. Napriek medzinárodným možnostiam svoju energiu naplno venoval Bratislave. Stojí za občianskym združením My sme mesto, Alianciou Stará Tržnica a Alianciou 500 bytov. Zakladal aj projekt Mestské zásahy, ktorý od roku 2008 vygeneroval viac ako 900 projektov na vylepšenie verejného priestoru v 20tich mestách. V komunálnych voľbách 2018 bol zvolený za primátora Bratislavy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu