Keď percento nestačí

Vláda hľadá zdroje príjmov pre štátny rozpočet a podnikateľ v cestovnom ruchu spôsob, ako prežiť. Keď ide o DPH, väčšina ľudí v odbore sa tvária ako „svätí za dedinou“. Každé jedno percento DPH navyše je pre nich, hlavne tých „malých“, povelom navonok sa postaviť k svojej profesii chrbtom a za účelom prežitia podnikať „na čierno“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pre služby v cestovnom ruchu je typická vysoká prácnosť a vysoký podiel nízko platenej živej práce, ktorá najmä v podnikoch s nepretržitou prevádzkou poriadne nabalí rozsah osobných nákladov, čím pohltí značnú časť z celkových príjmov. So znižujúcou sa návštevnosťou regiónu, nízkou obrátkovosťou stoličky, znižujúcou sa vyťaženosťou lôžkovej kapacity a stále sa zvyšujúcim rizikom podnikania v tejto oblasti, je zázrakom nepadnúť do červených čísiel.

Tržby mnohých podnikov zaťažujú vysoké odpisy v nedávnej minulosti realizovaných investícií. Okrem všetkým známeho hotela Kyjev v Bratislave sa všade dookola investovalo a rekonštruovalo. Vlastníci si zvyšovali hodnotu svojho majetku. V tých lepších prípadoch sa myslelo na investície znižujúce energetickú nákladovosť, menej do technológií. Technologicky slabo je vybavená aj domáca obchodná (odbytová) sféra, čo neprispieva k celkovému zvýšeniu produktivity práce v celom odbore. Domáci v tieni konkurenčne silnejšej odbytovej sieti v zahraničí strácajú možnosť dostať sa k nadhodnote, ktorej časť by sa mohla, ale nerealizuje sa, u nás doma.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nikoho neprekvapuje spomalenie návratnosti investícií, v dôsledku ktorej sa mnohí vlastníci dostali pod bankovú kontrolu. V snahe zachrániť svoj majetok, pre ťažko riešiteľné problémy buď sami zle spávajú, alebo zostrujú boj s manažmentom v odbore. Výsledkom je minimalizovanie prevádzkových vstupov, čo negatívne vplýva na kvalitu služieb. Niet peňazí na podporu predaja, ktorý ďalej padá smerom nadol. Pri znížených výkonoch sú vysoké ceny služieb zatiaľ zdá sa jedinou záchranou. Také riešenie vydrží „do zajtra“. Dnes ešte nemyslíme, nie je ešte tak zle, veď zajtra je tiež deň a snáď prinesie zmenu...

SkryťVypnúť reklamu

Cestovný ruch je o gastronómii a o voľno-časových aktivitách. Vo vyspelých ekonomikách má potenciál vytvárať nové pracovné miesta. U nás zatiaľ prispieva k zvyšovaniu nezamestnanosti. V odbore sa kumulujú funkcie a prepúšťa sa. Počet nezamestnaných zvyšujú absolventi z odboru, ktorí sa zatiaľ nevybrali za prácou do zahraničia. Zdá sa, akoby koleso osudu sa otáčalo smerom dole bez toho, aby nás provokovalo k hľadaniu riešení, ktoré pracujú.

O potrebe znížiť sadzbu DPH sa v odbore diskutuje už dávno. Prišiel čas, keď vláda prichádza s návrhom sadzbu DPH zvýšiť. Nechtiac mi prichádza na um dávna skúška z politickej ekonómie. Skúšajúca si chcela na mne pocvičiť Marxa a jeho teóriu vykorisťovania. Dostala som úlohu vypočítať nadhodnotu z obrovského množstva variabilného kapitálu k mizivému podielu konštantného. Dovolila som si poznámku, že v praxi taký príklad snáď ani neexistuje. Dostala som repete.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes by som povedala asi toto: nemám rada matematiku. Mám radšej fyziku, pretože tá podporuje logiku. Ak zabudneme na etiku, rozum mi navráva, že jeden percentuálny bod nepostačí.

Rudolfa Vallová

Rudolfa Vallová

Bloger 
  • Počet článkov:  143
  •  | 
  • Páči sa:  50x

Dlhoročná odborníčka v oblasti cestovného ruchu otvára diskusiu o "Cestovnom ruchu v 21.storočí" a vyzýva k založeniu iniciatívy - clustra pre podporu kvalifikovaného spracovania Plánu obnovy pre cestovný ruch. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenácestovanie.smeekonomika.smesúkromnépolitika.sme

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu