Vraj veľké firmy (zhodou okolností i tie, ktoré pôsobia prostredníctvom svojich dcérskych spoločností na slovenskom trhu) v dôsledku „Iniciatívy 1:12" opustia Švajčiarsko, t.j. premiestnia svoje sídla do zahraničia.
Iniciatíva 1:12 je iniciatívou mladých socialistov, ktoré príde k slovu pravdepodobne v septembri. Kto pozná švajčiarsky systém priamej demokracie vie, že ide o referendum, v ktorom sa ľud vyjadrí pozitívne alebo negatívne k potrebe obmedziť výšku platu TOP manažérov akciových spoločností na 12-násobok najnižšej mzdy vyplácanej v danej spoločnosti.
V celej veci dôležité je, že ľud v referende dňa 3.3.2013 sa vyjadril pozitívne k tzv. Abzocker-Iniciative, ktorej cieľom bolo vytrhnúť akcionárov z letargie, pretože nielen niektoré politické strany ale aj väčšina občanov sa stavia kriticky k spôsobu hospodárenia akciových spoločností. V júni by spolková vláda mala oznámiť bližšie podrobnosti, ktoré budú pravdepodobne smerovať k úprave štatútov akciových spoločností... Iniciatíva 1:12 vznikla následne po zmienenom referende zo strany politických strán, ktorým výsledok referenda k Abzocker-Iniciatíve nepostačoval.
Otázka je, či má ľud právo pre podobné zásahy do ekonomiky voľného trhu. Podľa mňa áno, veď ide o ūčasť ľudu na moci štātu. Je to vždy lepšie, ak tak koná demokratickou cestou ako cestou násilia. Tu sa ukazuje výhoda priamej demokracie. V rámci tej marcovej Švajčiari a Švajčiarky prejavili svoj záujem o hodnotnejšie etické princípy platné pre spoločnosť ako takú a prejavili svoj postoj k morálke jednotlivcov.
Ako avizuje Neue Zuger Zeitung sa švajčiarske firmy podľa výsledkov štúdie spoločnosti zCapital Švajčiarsko opustiť nechystajú. Každý ekonóm, ktorý stojí za niečo, vie, že podmienky podnikania v danom štáte ovplyvňuje viacero faktorov.
Nie sú to len tlaky vo vnútri Švajčiarska, ale na podnikateľskú sféru rastú tlaky aj zo zahraničia. USA a Nemecko tlačia na bankový sektor nielen so žiadosťami o automatickú výmenu informácií pre potreby daňových úradov ale očakávajú aj zrušenie bankového tajomstva.
Pod tlakom nie je len Švajčiarsko, ale aj iné krajiny, na ktorých území sa nachádzajú daňové raje. V dôsledku súčasnej sociálnej situácie a pretrvávajúcej hospodárskej kríze týmto pozemským rajom čas odtikáva. Preto poteší správa: Švajčiarsko prehlásilo, že je pripravené vrátiť vklady kleptokracie tým štátom, z ktorých tieto peniaze boli prevedené na švajčiarske kontá.