Automobilka Land Rover zvažuje príchod na Slovensko, pričom by dala prácu 8000 ľuďom. Vraj faktom je, že by ich v okrese Nitra zamestnať nedokázala. Nielen ona, ale s vysokou pravdepodobnosťou žiadna iná. Pretože Slovák zostane radšej sedieť „doma na zadku“ a poberať sociálne dávky.
Takže nadýchnime sa a pozrime sa, ako vyzerá podnikanie zahraničných firiem v euroskeptickom Švajčiarsku. V minulom roku tam (podľa NZZ.ch) zahraničné firmy vytvorili 1082 miest, čo je o 40% viac ako v roku 2014. Napriek tomu podporcovia hospodárstva vyhodnocujú rámcové podmienky pre zahraničné firmy ako neatraktívne, medzi iným pre silný frank a pre odpor voči masovému prisťahovalectvu.
Položme si teda otázku, čo stojí za motiváciu za investíciu automobilky Land Rover na Slovensku? Je to úspech automobilky Kia dosiahnutý v Žiline (kam mimochodom za prácou cestovali ľudia zo širokého okolia) alebo potenciál pre strojárenstvo dostatočne pripravených zamestnancov alebo z hľadiska distribučných kanálov centrálne lokalizovaný výrobný závod?
Nitriansky kraj mi odjakživa „zvoní v ušiach“ ako agropriemyselné centrum Slovenska. Je teda prirodzené – ak už máme hovoriť o strojárenstve, že kraj a jeho obyvateľov by možno motivovala skôr výroba malotraktorov pre malé a stredné podnikanie v poľnohospodárstve ako výroba Land Rover. Čo na to obyvatelia nitrianskeho kraja?
Cez „Masseneinwanderungsiniciative“ si Švajčiari chránia pracovné príležitosti pre seba samých. Sú teda proti podnikaniu zahraničných firiem vo vlastnom štáte? Alebo proti tomu, že tieto „otvoria dvere“ pre zamestnancov zo zahraničia? Ako je to vlastne s naším motívom, ktorý nás pohýna k vlastnej práci a zodpovednosti voči sebe samému a ku kraju/krajine, kde žijeme?