Schválený zákon č. 91/2010 Z.z. o rozvoji cestovného ruchu bol Radičovou vládou pozastavený. V danej dobe bolo prioritou vyviesť krajinu z hospodárskej krízy vyvolanej prasknutím realitnej bubliny v USA.
Druhá Ficova vláda sa poučila zo svojho predchádzajúceho obdobia, prestala prehadzovať Sekciu cestovného ruchu z ministerstva (hospodárstva) na ministerstvo (kultúry). Ministerstvo dopravy už vzhľadom na definíciu cestovného ruchu: „ide o cestovanie/pobyt mimo miesta trvalého bydliska“, je totiž najvhodnejším ukotvením Sekcie cestového ruchu. Tým regionálny rozvoj cestovného ruchu (realizovaný samosprávou) dostáva podporu z hľadiska dostupnosti turistického regiónu. Bez dostupnosti lokálnych destinácií nedávajú „Dobrú noc“ turistom, ale líškam.
Vláda do čela Sekcie cestovného ruchu postavila dcéru Sutorisa, vynikajúceho odborníka, nestora v oblasti turizmu, ktorý v rámci Vládneho výboru pre cestovný ruch (za socializmu viedla známa účastníčka SNP Petronela Višňovcová) sa významne zaslúžil o rozvoj zimných stredísk. Svojou – ako aj jeho kolegov, vytrvalou a systematickou prácou podporenou pestovanými kontaktami v rakúskych zimných strediskách nielen v oblasti horských dopravných zariadení...
Mnohí, ktorí poznali situáciu v oblasti turizmu na Slovensku, pochybovali, že turizmus postaví opäť na nohy žena. Na Slovensku totiž pretrváva predstava „tvrdej ruky“. Takú, ako mala napr. aj Petronela, ktorá poniektorých chlapov za neprípustné správanie dokonca prinútila pokľaknúť na kolená! Lenže sekčná šéfka spolu s predsedom ZMOSu dokázali posunúť regionálny rozvoj cestovného ruchu ďalej. Získala podporu ekonomických univerzít, ktoré jej myšlienku – teda aj myšlienku stále nedokonalého zákona č. 91/2010 Z.z. podporili. Tým sa vytvorilo prostredie, ktoré aktivizovalo vznik nových združení cestovného ruchu, z ktorých napr. Liptov prehlasoval, že sa v krátkom čase stane svetovou destináciou...
Sekčnú šéfku vystriedali odborníci v oblasti hotelierstva a pokračovali ďalej v načatej práci. Je jedna vec byť dokonalým hotelierom (klobúk dole pred skúsenými - veľká vďaka, že máme aj takých) a druhá vec koordinovať vývoj v odvetví, ktoré presahuje do viacerých ekonomických, ba dokonca aj kultúrnych (šport je telesná kultúra) oblastí. Takže namieste je otázka, či ideme správnou cestou k cieľu, ktorým nie je len regionálny rozvoj cestovného ruchu, ale aj efektívny rozvoj v obchodnej oblasti, ktorou ukončujeme všetky vklady do odvetvia cestovného ruchu.
Počas druhej Ficovej vlády sa Sekcia cestovného ruchu rozhodla inšpirovať podľa nemeckého vzoru. Počas Matovičovej vlády sa cestovalo do Grécka a na Cyprus. Inšpirovať sa tamojšími vzormi riadenia! Hoci sme hornatá krajina bez mora. Hoci sme malá krajina geograficky porovnateľná s Rakúskom a Švajčiarskom. Hoci sme krajina, ktorá by mala inšpirovať osvedčenými vzormi, nie takými, ktoré sú v procese vývoja, ako napr. v Nemecku. Takto môžeme dôjsť len k omylom. Tie stoja čas a obrovské množstvo stratených financií!
Aký osud je skrytý za mojimi blogmi na sme.sk? Čo stojí za mojim myslením?
V máji 2009 s poslednými piatimi Eurami vo vrecku, sa mi podarilo získať „prácu v zahraničí“ nevyžadujúcu znalosti s PC, ale s vedením domácnosti. Prečo posledné päť Eur? Jeden z hotelierov poznamenal, že som ako „pingpongová loptička“ – niečo začnem a následne skončím. Ja som však skončila pre kyberkriminalitu. Aby som sa s osudom vyrovnala, rozhodla som sa venovať téme vzdelávania ako prípravy na budúce povolanie, ale aj pre vlastné celoživotné vzdelávanie. Počas práci v zahraničí som využila svoj PRESS poukaz a tak kontaktovala buď samotných zahraničných kolegov, ktorí mi pomohli s nadväzovaním odborných kontaktov, alebo som odborníkov v cestovnom ruchu oslovovala sama. Dokonca som mala príležitosť (v rámci voľných dní) zúčastniť sa na medzinárodných výstavách cestovného ruchu, pokiaľ boli blízko môjho pôsobenia. Prijala som rozhodnutie nevracať sa do miest môjho pôsobenia, takže som obišla značnú časť švajčiarskych kantónov i nemeckých spolkových krajín. Sledovala pritom ich vzdelávací systém, legislatívu v oblasti regionálneho riadenia vrátane systému tohto riadena vrátane financovania, prácu združení cestovného ruchu, systém duálneho vzdelávania, prácu jednotlivých zväzov (gastro, hotelov) atď. Témy, dôležité pre reagovanie na Slovensku, som zverejnila v mojich blogoch na blog.sme.sk, za čo som si vyslúžila sledovanie môjho pohybu v zahraničí.
Vedomosti, získané v tomto období, mi poskytli možnosť porovnávať náš systém riadenia cestovného ruchu – či už na makro úrovni alebo v turistických regiónoch i v oblasti podnikania. Doviedli ma k názoru, že Slovensko nepotrebuje nové ministerstvo cestovného ruchu. Potrebuje prehodnotiť svoje ciele ako aj systém ich dosahovania. Výsledkom by mal byť nový zákon o rozvoji cestovného ruchu, nová organizačná schéma v turistických regiónoch, nová organizácia práce samosprávy vyššieho stupňa, nový obsah štátnej a propagačnej agentúry, nový pohľad na marketingové značky v celej oblasti turizmu a ich legislatívnu ochranu atď.
Na čo by sme obzvlášť nemali zabudnúť, je dohoda o názorovej zhode na to, čo chceme a využitie IT technológií na vytvorenie integrovaného systému riadenia cestovného ruchu ako mnohosektorového odvetvia!
