Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?

Ako tiká naša zemeguľa? Báť sa, či nebáť? Zbrojiť či nezbrojiť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Keď listujem v knihách o svetových dejinách, nachádzam aj letáky nemeckých politikov oslovujúcich ľudí v čase pred II. svetovou vojnou. Dnes poskytujú  informácie o vtedajšej inflácii ako aj nespokojnosti obyvateľstva. Vyzývajú nás zamyslieť sa, či inflácia sa dá riešiť vojnami – svetovou, či obchodnou...

Pozrime sa tento krát na vojny cez hviezdy. Zistíme, že I. a II. svetová vojna sa navzájom od seba veľmi líšia. Vyvolali ich totiž rôzne príčiny.

I. svetová vojna

Písal sa deň 28.6.1914. V Sarajeve zavraždili Rakúsko-Uhorského následníka trónu Františka Fernanda. Práve v čase, keď planéta Pluto vstúpila do znamenia Raka (Pluto vplýva na hlboké psychologické problémy a znamenie Raka je v zásade o rodine a vlasti). Národy volali po slobode (Urán, ktorý mení a nič nestabilizuje bol v znamení liberalizujúceho Vodnára – potrebu slobody posilňovala aj konjunkcia Uránu s Jupiterom). V Rakúsko-Uhorsku ich bolo viac ako dosť... vrátane Čechov a Slovákov...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Písal sa rok 1918. Nemecko stratilo 1/8 svojho územia (73 485 km2). Rakúsko-Uhorsko sa rozbilo na kúsky. Planéta Jupiter v tom čase vstúpilo do znamenia Raka – túžba po národnej samostatnosti sa naplnila. Vojna sa skončila. Urán opustil znamenie Vodnára v januári 2020. Uzatváranie mierových zmlúv trvalo totiž dlhšie, až do roku 1920.

Obrázok blogu

II. svetová vojna

Bola iná. A predsa mala niečo spoločné s dneškom – tak ako kedysi, aj v súčasnosti planéta Urán – blázon, čo všetko mení a nič nestabilizuje, tranzitovala cez znamenie Býka a inflačná krivka stúpala.

Písal sa deň 29.9.1938. Konala sa Mníchovská konferencia. Mala zabrániť svetovej vojne. Urán pokračoval v destabilizácii financií, nespokojnosť obyvateľstva rástla a zničujúci Pluto práve vstúpil do znamenia Leva – kráľa zvierat! Jeho pozíciu posilňoval bojový Mars (v Levovi).  Svetoví vládcovia potrebovali stabilizovať situáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Písal sa deň 1.9.1939. Hovorí sa, ak sa nevieš rozhodnúť, vyčkaj mesiac, rok. A tak sa stalo. Do roka po Mníchovskej konferencii  vpádom do Poľska začala II. svetová vojna – rozdeleného medzi dve strany podľa dohody... Urán v Býkovi naďalej destabilizoval situáciu, hoci na pomoc (vstupom do znamenia Býka) mu prišiel so svojim „stabilizujúcim“ účinkom konzervatívny Saturn – v podpornom vzťahu s bojovým Marsom (tranzitujúcim cez znamenie Kozorožca, ktorému panuje sám Saturn). Všetko nasvedčovalo na správne rozhodnutie. To, čo spočiatku vyzeralo na zvládnutie boja s infláciou, teda materiálnym bohatstvom, sa menilo na ťažké duševné i fyzické utrpenie (planéta Pluto v kráľovskom znamení Leva, ale mesačné uzly vypovedajúce o osudovom smerovaní sa nachádzali v znamení Škorpióna, ktorého vládca je sám Pluto!). 22.6.1941 napadla Nemecká ríša Sovietsky zväz.

SkryťVypnúť reklamu

Písal sa júl 1942. Oslobodzujúci (liberalizujúci) Jupiter vkročil do znamenia Raka a potvrdil obsah sovietskeho pomenovania vedenia „Veľkej vlasteneckej vojny“ (šlo o obranu vlasti), ktorá začala prinášať úspechy Červenej armáde. Dňa 8.11.1942 aliancia pod vedením generála Eisenhowera sa vylodila vo francúzskej časti severnej Afriky. Obrat vo vojne zaiste podporili aj hviezdy – planéta Urán opustila znamenie Býka a v lete 1942 prešla do znamenia Blížencov a neistoty pri dosahovaní cieľov boli potlačené. Do popredia sa dostala nádej!

Písal sa deň 6.6.1944. Aliancia sa vylodila na pobreží západnej Európy, čo podporilo ďalšiu ofenzívu Červenej armády upriamenej na samotný Berlín. Následne 20.7.1944 bol vykonaný pokus o atentát na Hitlera. Ak sa pozrieme na postavenie planét v tomto období, zistíme významné zmeny pohybu mesačných uzlov a samotného Saturna, ktorí začiatkom júla vstúpili do znamenia Raka, významného pre rodinu a samotnú vlasť! Predpovedali koniec vojny, čo zaiste cítili všetky znepriatelené strany, teda aj Nemci. Hitler tvrdo zakročil voči atentátnikom - do vezenia sa dostalo 7000 ľudí, ktorí patrili do času spáchania atentátu k jeho okoliu, z nich bolo 5000 popravených. Potvrdzuje to fakt, že Hitler v tom čase už nezastával záujmy nemeckého ľudu, ale pohyboval sa už v odtrhnutej skupine (sekte) a svoju moc udržiaval násilím a rozosievaním strachu. Je možné len predpokladať, čo by sa stalo, keby atentát na Hitlera bol úspešný – nakoniec mu aj tak nezostalo nič iné ako samovražda. Ba dokonca aj uvažovať, čo by sa stalo, keby SNP dosiahlo úspešne svoje ciele... Dnes môžeme byť radi, že sme neboli klasifikovaní ako porazená krajina... vďaka povstalcom zo SNP!

SkryťVypnúť reklamu

Písali sa dni 7. a 8.5.1945. Nemecký Wermacht kapituloval. Vojna však ešte pokračovala na iných miestach sveta. V dňoch 6. a 9.8.1945 bola zhodená atómová bomba na Hirošimu (86 000 mŕtvych, 61 000 zranených) a Nagasaki (36 000 mŕtvych a 40 000 zranených).  Je to len zlomok ľudských obetí a utrpenia, ktoré táto vojna priniesla so sebou...

Písal sa deň 24.10.1944 kapituloval posledný z porazených - Japonsko.

Obrázok blogu

II. svetová vojna je pre nás poučením, že infláciu vojny nevyriešia. „Každá kríza predstavuje aj nový začiatok“, pripomenul nám v pondelkovom rozhovore (7.4.2025) s Annou Vargovou skúsený diplomat Miroslav Lajčák. Treba preto vytvoriť prostredie pre nové začiatky, čo nie je možné bez analýzy toho, čo Európa v minulosti prežila, či ako sme sa dostali do situácie, ktorá dnes ohromuje naše hospodárstvo. Moje posledné blogy sú pokusom ukázať východiská pre nové riešenia, a to aj pomocou pohľadu na hviezdy. Želám si, aby sme boli pri hľadaní nových začiatkov invenční, dôslední a trpezliví. Je veľmi pravdepodobné, že august 2025 prinesie zásadný obrat pre Európu a možno aj pre ďalšie oblasti sveta, vrátane Ukrajiny.

Na otázku zbrojiť či nezbrojiť je zatiaľ jediná odpoveď. Pokiaľ na tomto svete sú „mocnosti“, ktoré vojnu považujú za prostriedok riešenia svojich problémov, Európa zbrojiť musí. Avšak bez toho, aby Európania chápali a lepšie vnímali v vzájomnej zhode podstatu európskeho i národného vlastenectva, je každý boj vopred prehratý!

Rudolfa Vallová

Rudolfa Vallová

Bloger 
  • Počet článkov:  205
  •  | 
  • Páči sa:  326x

Dlhoročná odborníčka v oblasti cestovného ruchu otvára diskusiu o "Cestovnom ruchu v 21.storočí" a vyzýva k založeniu iniciatívy - clustra pre podporu kvalifikovaného spracovania Plánu obnovy pre cestovný ruch. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenácestovanie.smeekonomika.smesúkromnépolitika.sme

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,071 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 24x
  • Prečítané: 1 610x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 149x
  • Prečítané: 4 760x
  • 5
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 514x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 20x
  • Prečítané: 1 161x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 465x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 108x
  • Prečítané: 2 298x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Akoby Ukrajina už prehrala vojnu, ale s USA, hovorí o minerálnej dohode expert
Fíni ukázali nové zábery z atentátu na Fica. Prešiel čas, hovorí riaditeľka televízie
Slafkovský od radosti spieval s fanúšikmi. Veľmi som chcel vyhrať a preto som zabral, hovoril
Na operáciu pruhu dostal pacient termín v roku 2035. Zdravotná poisťovňa hovorí o diskriminácii
reklama
SkryťZatvoriť reklamu