Reformy sú o zmene. Aj nášho myslenia!

Politici si môžu pri realizácii reforiem vybrať z dvoch metód: evolučnej alebo revolučnej. V oboch prípadoch však ide aj o zmenu myslenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Plán obnovy a odolnosti SR a na neho naviazaný finančný balík EÚ, hovorí sám za seba: termín pre evolučnú metódu, charakterizovanú aj ako konzervatívnu, opatrnú, tradičnú a tým aj pomalú, ktorú presadzuje skôr opozícia, v tom aj Hlas a jeho vodca Peter Pellegrini, Slovensko už prešvihlo.

Súčasná situácia, poznamenaná Korona krízou, potrebuje naakumulované problémy riešiť radikálne, rýchle a bez kompromisov, t.j. revolučne. Nie je preto sa čomu čudovať, že takáto metóda realizácie reforiem naráža na odpor ľudí konzervatívne orientovaných.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V reforme totiž ide o prehodnocovanie hodnôt, založenom na dôkladnej analýze, ku ktorej by mali byť privolaní odborníci. Pretože hrozí potencionálne nebezpečenstvo, že politici, ktorí sú za realizáciu reforiem zodpovední, nebudú konať  racionálne alebo v čase realizácie reformy vstúpia jej vykonávateľom do cesty nepredvídané okolnosti, ktoré sa s odborníkmi riešia oveľa ľahšie.

Pokiaľ sa pri reformách nejedná zároveň aj o zmenu myslenia a následne aj konania, nejedná sa o reformu. Tá je pre Slovensko nevyhnutná, ináč riskuje, že pri riešení nových problémov, ktoré sa (určite) vyskytnú, nebude dostatočne odolné. Všetci vieme, čo to znamená, že riskujeme svoju vlastnú blahobytnú budúcnosť, budúcnosť vlastných rodín a vlastných detí.

Skryť Vypnúť reklamu

Bolo by dobré, aby si všetci politici a spolupracujúci odborníci uvedomili, že v oblasti reforiem verejnej správy sa v prvom rade jedná o občana, o služby, ktoré občan od štátu očakáva za plnenie svojich povinností voči štátu. Ten má (štát v spolupráci so samosprávou), v súvislosti s očistou spoločnosti, presadiť nový ideál moci. Je to nemysliteľné bez jasnej a otvorenej komunikácie s občanmi v oblasti „sociálnej spravodlivosti“, „ideálu kultúry a mravnosti“ , vrátane vo vzťahu k životnému prostrediu.

V čase Korona krízy začala opätovne rezonovať téma sociálnej spravodlivosti. Mohli sme si to všimnúť aj v čase parlamentných volieb v Nemecku, kde podľa výsledku volieb občanom viac záleží na rovnakej kultúrnej a hmotnej, sociálnej úrovni obyvateľstva, čo sa už prejavilo aj v avizovanej dohode o budúcnom zvýšení minimálnej mzdy. O novom systéme rovnomernejšieho rozdelenia statkov zvažuje aj americký prezident Biden pri úvahe o progresívnom zdaňovaní osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

V súvislosti s chystanými reformami v rámci „plánu obnovy“ by občania mali zo strany vlády (jej členov ako aj od predstaviteľov samosprávy) byť vtiahnutí do verejnej diskusie o rozhodujúcich hodnotových pojmoch, ktorých obsah sa v čase neustále mení, teda: rodina – z pohľadu modernej spoločnosti, ideál osobnosti  - slabá osobnosť je zriedkavo čestná, výchova detí a systém podpory rozvoja ich talentu – nielen v rodine, ale aj v spoločnosti vo vzťahu k šanciam detí a mládeže pre ich zaradenie sa do sociálneho života v čase ich dospievania, vzdelávanie  – celoživotné vzdelávanie počínajúc s počiatočným odborným vzdelávaním na základných školách atď.

Skryť Vypnúť reklamu

Na prichádzajúce zmeny pri príležitosti výročia založenia prvého československého štátu občanov upozornil aj český premiér Babiš. V rámci svojej „rozlúčky s nimi“ veľmi triezvo a výstižne konštatoval, že v budúcnosti budú musieť prevziať viac zodpovednosti za samých seba.

Politici by mali byť preto rovnako zodpovední a „národu“ zrozumiteľne vysvetliť potrebu zmien, pričom sa snažiť o zdravú syntézu medzi konzervativizmom a svojou radikálnou reformnou politikou. Slová typu „nestrašme ľudí“  strach pred reformami neodstráni, ale naopak, zväčší.

Rudolfa Vallová

Rudolfa Vallová

Bloger 
  • Počet článkov:  126
  •  | 
  • Páči sa:  37x

Dlhoročná odborníčka v oblasti cestovného ruchu otvára diskusiu o "Cestovnom ruchu v 21.storočí" a vyzýva k založeniu iniciatívy - clustra pre podporu kvalifikovaného spracovania Plánu obnovy pre cestovný ruch. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenácestovanie.smeekonomika.smesúkromnépolitika.sme

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu