Tri „rohové“ piliere dôchodkového systému

Pokiaľ sa spoločnosť bude vyvíjať tak ako doposiaľ, doterajší systém dôchodkového zabezpečenia bez prijatia účinných opatrení narazí na svoj vlastný strop. V rokoch 2010 až 2030 odchádzajú v Európe (poznačenej svetovými vojnami) do dôchodku silné ročníky a zároveň sa predĺžil a stále predlžuje vek súčasných dôchodcov. Existuje len jedno riešenie tejto situácie: reforma dôchodkového zabezpečenia. Vedú k nej dve cesty: politická, pozostávajúca z rady rôznych ústupkov alebo reálna rešpektujúca demografický vývoj spoločnosti  a zároveň všetky možné zdroje financovania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Z krajín EÚ najčerstvejšiu reformu „pečie" Francúzsko. Prezident a socialista F. Hollande stavia predovšetkým na odbúraní výnimiek skracujúcich dĺžku veku, po dosiahnutí ktorého občan môže nastúpiť do dôchodku. Tým samozrejme naráža na odpor. K odporcom patrí aj odborový zväz pracovníkov v kultúre, ktorí tvrdia, že 40 rokov je pre baletky (vek odchodu do dôchodku) najvyšší vek odísť zo zamestnania a založiť si rodinu. Odporujú aj ďalší - železničiari z SNCF, ktorí odchádzajú do dôchodku vo veku 54,5 roka, armáda, ktorí skladajú svoju uniformu vo veku 45,7 roka a dostávajú 75% svojho žoldu. Napokon - dôchodkový vek samotných poslancov a senátorov sa zvyšuje z 53 na 60 rokov, pričom naďalej postačuje, aby vo svojich funkciách pracovali 5alebo 7 rokov. Normálny občan pritom musí do pokladne prispievať 41,5 roka!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V piatok minulý týždeň predstavila spolková vláda švajčiarskemu parlamentu novú ideu dôchodkovej reformy 2020. Jej návrh by mal byť prejednávaný až koncom roka 2014 (mala by platiť od 2015). Jej predkladateľ, Allain Berset, socialista a minister vnútra a sociálnych vecí, predstavil svoj návrh dôchodkovej reformy novinárom už minulú stredu, a to pod mottom: lepšie pomaly k cieľu ako rýchle na dno. A. Berset myslel pritom na potrebu včas rozvíriť diskusiu, pričom následne zožal zo všetkých strán vlny kritiky. A. Berset si pre svoju reformu vybral totiž reálnu cestu, ktorá nemá cieľ jednoducho presunúť váhu medzi jednotlivými piliermi, ale pri rešpektovaní demografického vývoja spoločnosti nájsť finančné zdroje, ktoré by prekryli kritický čas rokov 2010-2030, počas ktorej krivka nárokov na krytie dôchodkových potrieb výrazne stúpa nahor. A. Berset tvrdí, že úsporné metódy neprinášajú z dlhodobého hľadiska žiadne pozitíva. Predkladá reálne riešenia a ambiciózne obhajuje jej východiská.

SkryťVypnúť reklamu

Čo pod tým známy švajčiarsky socialista myslí?

- Prvý (AHV) ale aj druhý pilier (Pensionskassen) prejdú spoločne reformou. V opačnom prípade dôchodkové zabezpečenie nesplní životné očakávanie budúcich švajčiarskych penzistov. Tretí pilier zostáva stále dobrovoľný, o podmienkach sporenia rozhoduje každý poistenec sám. 

- Výška dôchodku by mala dosiahnuť 60% z dosiahnutej mzdy.

- Minimálna prémia odvodu na dôchodkové zabezpečenie v druhom pilieri klesne zo súčasných 6,8% na 6%, t.j. kto si našetril 400 000 Frankov , pri 6,8% dostane 27 200 Frankov, pri 6% je to už len 24 000 Frankov. 6% platí len pre povinnú sumu. Pre sumy vyššie môže poisťovňa (je ich viac ako jedna) stanoviť percento sama.

SkryťVypnúť reklamu

- Odchod žien do dôchodku bude možné po dosiahnutí 65 rokov. Na rozdiel od dneška (dôchodkový vek žien je 64 rokov) budú ženy od roku 2020 musieť pracovať každý rok o 2 mesiace dlhšie, pokiaľ nadobudnú vek nárokovaný pre odchod do dôchodku (v roku 2017 budú musieť ženy odísť do dôchodku až po dovŕšení 65 roka veku). Reforma zároveň by mala zmeniť postavenie žien - vdov, ktoré v súčasnosti dostávajú plný dôchodok po zomrelom manželovi. V rámci reformy budú mať nárok len na časť dôchodku a na akú vysokú, rozhodne počet detí. Vdovy bez detí stratia nárok na dôchodok po manželovi a vdovský dôchodok žien, ktorých deti sú mimo domova, bude krátený.

SkryťVypnúť reklamu

- Skorší odchod do dôchodku bude možný len po dosiahnutí veku 62 rokov, t.j. pri odchode do dôchodku pred týmto vekom nebude viac nárok na dôchodok - výpočet dôchodku bude krátený z úrovne, ktorá by mohla byť dosiahnutá v čase odchodu do dôchodku vo veku 65 rokov.

- Penzijný vek bude stanovený od veku 62 do 70 rokov. Od 62 rokov bude dôchodca môcť vykonávať aj prácu na čiastočný úväzok (doposiaľ je súbeh dôchodku a práce veľmi komplikovaný, prakticky ťažko pre každého dôchodcu uplatniteľný).

- V rámci druhého pilieru sa predpokladá že ku kase bude volaný väčší počet platiteľov (dnes platí povinnosť pre každého zamestnanca, pričom zamestnávateľ sa podieľa na odvode 50%).

- Hlavný podiel na finančnom výpadku v dôchodkovom zabezpečení v období rokov 2020-2030 (hlavne v dôsledku „silných ročníkov" v dôchodkovom veku) by sa mal kryť zo zvýšenia DPH. Návrh reformy vychádza so zvýšenia DPH o 1% v roku 2020 a o ďalšie percento v roku 2027. Toto zvýšenie by malo priniesť 7 mld. Frankov, ktoré by plynuli do prvého piliera (AHV), pričom financovanie tohto piliera zo strany spolku by mal zároveň poklesnúť z 20 na 10%. Bez týchto finančných zdrojov hrozí prvému pilieru prepad vo výške 9 mld. Frankov ročne.

Medzi prvých kritikov návrhu reformy patria samozrejme ženy, a to dokonca z tábora SP (Sociálnej strany), ku ktorej patrí Allain Berset sám. Súhlasia s tým, aby ženy a muži šli do dôchodku v rovnakom veku, ale za podmienky platovej rovnoprávnosti - ženy musia dostať za rovnakú prácu rovnakú mzdu ako muži. Očakávajúc protinávrhy Berset hovorí, že spolková vláda musí dosiahnuť politickú zhodu. Dodáva, že bez väčšiny nie je žiadna reforma možná.

Vývoj situácie v dôchodkovej oblasti neovplyvňuje len vek obyvateľstva a silné ročníky, ale v rámci Európy aj voľný pohyb pracovných síl a azylová politika. Doterajšie prieskumy vo Švajčiarsku potvrdzujú, že prisťahovalectvo z ostatných častí Európy priaznivo vplýva na vývoj situácie. Medzi prisťahovalcami prevažujú „mladé ročníky", ktoré prispievajú na sociálne zabezpečenie, ale v najbližších rokoch svoje nároky ešte nečerpajú. Uvedené by malo byť zároveň impulzom nazerať na problémy dôchodkového zabezpečenia globálne a rovnako riešiť aj problémy, ktoré so sebou prinášajú ľudia uchádzajúci sa v Európe o azyl. Sociálna politika každého štátu dodnes sociálne sa tváriacej Európy potrebuje svoju „lupu"!

Rudolfa Vallová

Rudolfa Vallová

Bloger 
  • Počet článkov:  204
  •  | 
  • Páči sa:  317x

Dlhoročná odborníčka v oblasti cestovného ruchu otvára diskusiu o "Cestovnom ruchu v 21.storočí" a vyzýva k založeniu iniciatívy - clustra pre podporu kvalifikovaného spracovania Plánu obnovy pre cestovný ruch. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenácestovanie.smeekonomika.smesúkromnépolitika.sme

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu