Veľká kopa ťahá oči

Ako je to s daňami vo Švajčiarsku. „Bohatí obyvatelia švajčiarskeho kantónu Graubünden platia bohato. Dane."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

„Bohatí obyvatelia švajčiarskeho kantónu Graubünden platia bohato", informuje v druhú adventnú nedeľu Die Südostschweiz am Sonntag. Ich podiel na odvedených daniach činí 34%. Ďalších 20 mil. Frankov zinkasuje kantón cez paušálne dane od zahraničných osôb (v kantóne ich dnes žije asi 290). Bol by tento alpský región bez tých 5% bohatých chudobnejší?

Horské regióny majú všade na svete veľa spoločného. Ich obyvatelia žijú zväčša z pôdohospodárstva, cestovného ruchu a na nich nadväzujúceho priemyslu. Napriek tomu majú hory z hľadiska ochrany životného prostredia úžasnú hodnotu pre všetkých, hlavne tých, ktorí v uponáhľanom mestskom živote (nechcem povedať že aj v honbe za majetkom, pretože veľká kopa pýta viac) si pre svoj život nárokujú na viac ako na dva a pol zemegule.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hory majú svoju nezameniteľnú hodnotu a v rámci toho sa azda aj Graubünden zachoval správne, keď v porovnaní s Zürichom zachoval paušálne zdanenie cudzincov. Aj keď niektorí odišli, druhí došli a tak v „milionárskej hitparáde" (podľa údajov hospodárskeho magazínu Bilanz, Zürich) za kantón Graubünden vedie šéfka pivovarského koncernu Charlene de Carvalho-Heineken s majetkom 6-7 miliárd Frankov. Graubüdenu ukázala svoj chrbát v regióne Engadin vychovaná Athina Onassis. Prišli však dediči legendárneho gréckeho Reeders - rodina Stavrosa Niarchosa s majetkom 2-3 miliardy Franov, ktorá v kantóne vlastní luxusný hotel. Nedávno sa do Graubündenu presťahoval aj Jürgen Friedrich, podnikateľ v módnom priemysle, ktorý prišiel - z Zürichu a podľa odhadov vlastní 100 až 200 miliónov Frankov. Prišla aj rodina Theler, ktorá podnikaním v oblasti nehnuteľností a poistenia vlastní 200 až 300 miliónov Frankov. Z 300 najbohatších Švajčiarov ich v Graubündene žije okolo 30.

SkryťVypnúť reklamu

Oveľa väčšiu kopu tvoria tí, ktorí v kantóne Graubünden majú svoje druhé bývanie (byt, dom). Zdaňovanie tohto bývania je stále otvorenou otázkou, ktorá spadá do pôsobnosti jednotlivých obcí. Keďže časť vlastníkov „druhého bývania" sú samotní obyvatelia Grubündenu, obyvatelia by radi videli kantonálnu daňovú úpravu, ktorá by vytvorila záväzný daňový rámec pre obce. Posledne sa zvažuje o prevzatí amerického spôsobu (informácia z dennej tlače), od ktorej sa očakáva, že by konečne zakončila večné diskusie. Druhé bývanie je totiž často obsadené osobami, ktoré nemajú k vlastníkovi priamy rodinný vzťah. Skrátka turistami, od ktorých región stráca možnosť inkasovať bežné poplatky.

SkryťVypnúť reklamu

11. december je Svetovým dňom hôr! Slávi sa už 10 rokov a tohto roku pripadá na utorok. Pre tých, ktorí žijú v horách, mal by tento deň byť veľkým dňom, v ktorom by si každý mal zhodnotiť svoje šance. Aj na svoj vlastný podiel na zemeguli.

Rudolfa Vallová

Rudolfa Vallová

Bloger 
  • Počet článkov:  205
  •  | 
  • Páči sa:  326x

Dlhoročná odborníčka v oblasti cestovného ruchu otvára diskusiu o "Cestovnom ruchu v 21.storočí" a vyzýva k založeniu iniciatívy - clustra pre podporu kvalifikovaného spracovania Plánu obnovy pre cestovný ruch. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenácestovanie.smeekonomika.smesúkromnépolitika.sme

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu