Ako svätý za dedinou

Prítomnosť poslancov s neofašistickými prvkami v slovenskom parlamente má svoje príčiny, ktoré siahajú hlbšie, ako si myslíme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Je to chyba vedenia predvolebných kampaní a povrchnosti spoločností realizujúcich prieskum predbežných volebných výsledkov? Čo je príčinou toho, že nás vydesil úspech Kotlebovej strany?

Odpoveď znie: Je to výsledok spôsobu komunikácie vlád a parlamentu s verejnosťou vo veciach týkajúcich sa každodenného života, ktorý siaha hlbšie do minulosti.

Táto odpoveď prišla ku mne celkom náhodne. Písal sa začiatok roka 2015, keď ruský prezident Putin konštatoval, že v Európe v poslednej dobe neuveriteľne rýchle rastie neonacizmus. Keďže som sa s jeho prejavmi stretla sama pri svojich cestách po našom kontinente, siahla som po zobraných spisoch Ladislava Novomestského (básnik, novinár), ktorý o fašizme toho veľa vedel. Stretol sa s ním už vo Španielsku, kde v roku 1936 Gen. Franco obrátil armádu proti ľudu, aby presadil fašistickú diktatúru. Časť španielskych politikov požiadala o medzinárodnú pomoc v boji proti Francovmu režimu, ale prišli len Rusi. Spolu s nimi odišli aj niektorí komunisticky zmýšľajúci Slovania, medzi nimi i Laco Novomestský. Franco sa nakoniec v roku 1939 úspešne presadil, pretože boj „barikádnikov“ nemohol byť úspešný. Pre Hitlera Francovo víťazstvo bolo potvrdením, že tak, ako v Španielsku, to môže ísť aj inde.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odkaz Novomestského pre dnešok je však z neskoršej doby, keď nepochopený komunistickou spoločnosťou, pre ktorú neúnavne pracoval a tvoril, napísal báseň „Svätý za dedinou“. Ten vidí všetko, počuje všetko, len o tom mlčí a veci sa dejú. S nikým nekomunikuje. Ako keby mu bolo jedno, čo robia a ako myslia ľudia, ktorí idú okolo. Ľudia v dedine mu nerozumejú. Jedni ho prehliadajú a druhí sa na neho pozerajú tak, ako už celé tisícročie. Ako na svätého.

... báseň bola zverejnená a nič sa nezmenilo. Komunisti s verejnosťou nekomunikovali. Ďalej diktovali, prikazovali a ďalej sami plánovali. Vzájomná výmena názorov zostala „za dverami“. Len Novomestskému prischlo pomenovanie: „Ty svätý za dedinou!“ (často vyslovené v záhoráčtine, v reči rodiska L.N., ale typicky slovenské. Výsmech je vďakou.)

SkryťVypnúť reklamu

Sociologický prieskum je o tom, že sú do neho zahrnuté všetky zložky spoločnosti. „Chránime Slovensko“ je militarizačné a rezonuje s pozdravom „Na stráž“. Neúmerné zvyšovanie počtu policajtov, aj keď dobre mienené (každá minca má 2 strany), znamená aj posilňovanie policajného štátu, čo jednoznačne vyvoláva v každom človeku paniku.

 Minulosť je poučná. Pre šťastie Slovenska je dnes dôležité, aby politici zodpovední za vedenie štátu – jedno či ľavicoví alebo pravicoví, či vládni alebo parlamentní ďalej pokračovali v konaní typu „svätého za dedinou“. Samozrejme, že niektoré štátne veci sú „tajné“, dokonca „prísne tajné“, ale hrozba potenciálneho rastu neonacizmu na Slovensku je téma, ktorá mala byť u nás doma otvorená v diskusii už pred parlamentnými voľbami. Komunikovať s občanmi raz za 4 roky? To nestačí.

SkryťVypnúť reklamu

Je tu otázka aj pre mediálnu sféru - čo ďalej. Pretože my, novinári, by sme mali mať v oku cenu mieru. Rovnako pre samotnú spoločnosť je veľkou škodou, že mladí ľudia (zrejme inteligentní, bojovného vodcovského typu a určite aj vytrvalí pri presadzovaní svojich cieľov) nerealizujú svoju energiu iným, pre seba a spoločnosť užitočným smerom.

Rudolfa Vallová

Rudolfa Vallová

Bloger 
  • Počet článkov:  204
  •  | 
  • Páči sa:  317x

Dlhoročná odborníčka v oblasti cestovného ruchu otvára diskusiu o "Cestovnom ruchu v 21.storočí" a vyzýva k založeniu iniciatívy - clustra pre podporu kvalifikovaného spracovania Plánu obnovy pre cestovný ruch. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenácestovanie.smeekonomika.smesúkromnépolitika.sme

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu