„Som Európan“ je pre nás neznámy pojem?

Nedávne krajinné voľby v Nemecku potvrdili nesmierny význam politickej stratégie a potrebu väčšej zodpovednosti za politické vedenie. Príklad vhodný aj pre nás.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Ak je politik silnou osobnosťou, je pekné, ale v konečnom dôsledku politická sila nemeckej kancelárky Merkelovej jej v minulom období vyradila spoľahlivého koaličného partnera FDP. Posledný víkend sa oslavovalo ohromné víťazstvo ďalších politických osobností. Baden-Württemberský zelený politik Kretschmann síce zabodoval, ale stratil svojho „Wünsch“ koaličného partnera SPD. Dnes by sa mala s konečnou platnosťou potvrdiť nová koalícia zelení-čierni-zltí... V Poríni-Pfalzku nad očakávanie zvíťazila Dreyer z SPD, ale jej koaličný partner Zelení nedosiahol dostatočný počet hlasov na zostavenie vlády aj pre nové funkčné obdobie, takže v minulosti úspešný vládnuci pár zháňa nové riešenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reč ide o demokracii. Že k jej udržaniu je potrebná aj politická stratégia, potvrdzuje FDP, ktoré od 6.1.2016, teda od „Trojkráľového výročného zasadnutia“ strany (tradične sa konajúceho v Stuttgarte), vylepšilo svoj imidž. Ku skratke FDP pribudli slová: „Slobodní demokrati“. Tak sa novo pomenovávajú nemeckí liberáli a ich mladý predseda Lintner hovorí, že FDP je pripravená na kooperáciu na linke čierni-červení-žltí, čo znamená v rámci „demokratického frontu: “ kresťanskí demokrati – sociálni demokrati a už zmienení slobodní demokrati, ktorý je výrazom ochrany spoločných európskych cieľov a odozvou k „frontu národnému“.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešných nzz.ch (Neue Zürcher Zeitung) je zverejnený ďalší komentár k výsledku víkendových volieb v Nemecku. Po sérií úvah typu: „Tak vidíš, pani Merkelová, kam to svojou neústupčivosťou vedieš“, si autor kladie otázku: „Je tak ťažké identifikovať sa s Európou? Argument, že kontinent na základe integrácie je mierovejší ako nikdy predtým, zasiahne nanajvýš rozum a nie srdce.“

Chýba na pocite „My“. Tento pocit prebieha aj cez politické zmýšľanie, cez priradenie sa seba samého k politickej strane. Proces integrácie Európy sa už naštartoval a ide k svojmu cieľu. Či už s okľukami alebo nie, Európa speje k politickej únii a podmienkou jej vzniku je jasná stratégia vzájomnej politickej komunikácie každého jej člena. Veď aj americký prezident Obama chystajúci sa na aprílovú návštevu Veľkej Británie plánuje Britom odporučiť „Áno“ pre členstvo v EÚ. Slovensko je malá krajina, ktorá v konečnom dôsledku musí niekam zaradiť. Podľa rady známeho rakúskeho politika si nemôže dovoliť povedať „Nie“, ale „Nie, ale...“ Náhradný návrh riešenia je "Must" - musí byť, bez toho niet demokracie, niet ďalších riešení...

SkryťVypnúť reklamu

Takže do ďalších volieb máme my, tu doma, čo robiť, aby sme sprehľadnili domácu politickú scénu. Aby už nebolo voličov, ktorí zmätení volia politickú stranu,lepšie povedané, politických vodcov, ale volili pre politické presvedčenie vyvierajúce z pocitu pre demokraciu a z poznania volebného programu, ktorého formuláciu je schopný posúdiť aj sedliacky rozum. Ináč sa bude Európa pozerať na nás zmätene – s následkom vzájomného neporozumenia sa a neschopná nás pochopiť siahne po "biči a mede". Teda po politickom diktáte a ďalších balíčkov z eurofondov.

Rudolfa Vallová

Rudolfa Vallová

Bloger 
  • Počet článkov:  203
  •  | 
  • Páči sa:  314x

Dlhoročná odborníčka v oblasti cestovného ruchu otvára diskusiu o "Cestovnom ruchu v 21.storočí" a vyzýva k založeniu iniciatívy - clustra pre podporu kvalifikovaného spracovania Plánu obnovy pre cestovný ruch. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenácestovanie.smeekonomika.smesúkromnépolitika.sme

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu