Ak nebudeš poslúchať, príde zlý čert a zoberie ťa do pekla...

Túto vetu počul určite každý z nás. Mnohí ju aj naďalej úspešne či menej úspešne používajú ďalej, dúfajúc , že svojej neposednej ratolesti aspoň na chvíľu naženú strach a nebude vymýšľať. Je to skutočne tak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Spomínam si na všetkých tých Mikulášov a čertov, čo som kedy stretla. Myslím na večerné besiedky mojich detí. Postupom času však prestávam vidieť v očiach detí radosť z očakávania, že príde dobrý Mikuláš, pochváli ich akí boli dobrí, akú krásnu básničku si pre neho vymysleli. V očiach detí čím ďalej tým viac vidno strach. Hovorím o tých maličkých, ktorí ešte netušia, že ten zlý čert je prezlečený sused a Mikuláš jeho kamarát, s ktorým po obehaní niekoľkých domácností a k tomu patriacemu oldomášu, skočí ešte na jedno. Deti sa prestávajú tešiť na Mikuláša, dobrého deduška, láskavého , milého, s úsmevom popod fúzy, na Mikuláša , ktorý ich obdaruje, lebo sú dobré deti, milé, nádherné ... aj keď občas možno trošku neposlušné. Mikuláš by im to predsa mal odpustiť, lebo vie, že sa polepšia ... Deti ale nemyslia na Mikuláša, pretože ich desí čert, ktorý si svoju rolu neraz užíva viac ako je to potrebné. V deťoch začne blikať kontrolka... Čo ak ten rodič mal predsalen pravdu a čert si ma zoberie? Čo ak nie som dosť dobrý, poslušný , "skrotený"? 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mikuláš predstavuje dobro a čert zlo, jing a jang. Dualita je prítomná úplne vo všetkom, čo je okolo nás. Bez zla by dobro proste nemohlo existovať. Preto Mikuláš potrebuje pri sebe čerta. Ale je správne, aby sme sa toho zla už od útleho detstva desili? Strach nás sprevádza na každom kroku, predstaveným tohto sveta sa akosi zapáčilo strašiť nás kdekoľvek, čímkoľvek a hlavne stále. Všade na nás číha nebezpečenstvo . Všetkého sa treba báť, lebo čo ak... Pozor, nikdy nie ste dosť v bezpečí! - kričí na nás televízia, upozorňuje internet. Je jasné prečo to robia... vystrašený občan je najľahšia korisť a rýchlo sa stane "poslušným". Presne ako si to želá ten čert...

SkryťVypnúť reklamu

Chceme toto ale učiť naše deti už odmalička? Chceme, aby pred zlom vystrašene cúvali, báli sa ho? Nie, čert nás do žiadneho pekla nezoberie, ak budeme dostatočne silní a pripravení čeliť mu. Neberme deťom odvahu nahaňaním strachu. Práve naopak! Postavme sa svojim čertom a prestaňme sa ich báť!

Stojme pevne pri svojich deťoch a s láskou a istotou im sľúbme, že žiaden čert ich brať do pekla nebude, že to proste nedovolíme a že kým sme tu, tak spravíme všetko preto, aby tých zlých čertov bolo na svete čo najmenej. 

Sylvia Valová

Sylvia Valová

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kto som? Túto otázku si niekedy kladiem aj ja, pretože často mám pocit, že som už hádam takmer všetko. Mamina 4 detí, trénerka malých kajakárov, taxikárka svojich detí, kuchárka, servírka, upratovačka, maliarka, záhradníčka, učiteľka, psycholog, opatrovateľka psov a "mužské" práce všeho druhu nie sú pre mňa žiadnou neznámou. Takže často som práve to, čo treba :-). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu