Banánová revolúcia: vymieňajme si jablká za hrušky!

čierne na bielom: "Nemám koho voliť!". Ako to? Kandiduje 26 strán! Spolu ponúkajú takmer 3.700 kandidátov každej farby, veku, charakteru, stupňa akčnosti a nezávislosti! Tipujem, že je to európsky rekord. Kto si nevie vybrať? Navyše teraz v akcii s megaťahákom ako je Gorila?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Novembrová revolúcia v 1989 ma zastihla v najlepšom veku - na vysokej škole v študentskom centre v Mlynskej doline. Vychutnala som si ju plnými dúškami: od vášnivých debát v krúžku, peších hadích pochodov do centra na SNP, štrngania v mraze, nočného vylepovania geniálnych plagátov, cez členstvo vo fakultnom študentskom parlamente, lobovanie za Havla u poslankyne FZ, po chytrákov študentov a prekabátených pedagógov ...

Pred týždňom na prvej Gorile som opäť zacítila chuť novembrovej človečiny, uvedomelého vzdoru a nástojčivej túžby opraviť skazenú spoločnosť. Zas som sa sentimentálne kochala v ľudovej tvorivosti na transparentoch, kostýmoch a artefaktoch. Bolo úžasné vidieť rozžiarené oči mojej skandujúcej dcéry z novej generácie revolucionárov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A potom facka: "Žiadame posunutie volieb na september!" zaznelo direktívne čiesi prianie z pódia. Komu to prospeje? Aby odvolané gorily stihli ešte pár nových miliónových tendrov podľa vzoru Pentiarik? Aby gorilie partaje stihli upratať svoje stopy?

A vzápätí na transparente čierne na bielom: "Nemám koho voliť!". Ako to? Kandiduje 26 strán! Spolu ponúkajú takmer 3.700 kandidátov každej farby, veku, charakteru, stupňa akčnosti a nezávislosti! Tipujem, že je to európsky rekord. Kto si nevie vybrať? Navyše teraz v akcii s megaťahákom ako je Gorila? Ak ste takí nároční, pane, mali ste ísť s kožou na trh a kandidovať sám. Alebo preto chcete posunutie volieb, aby ste stihli priskočiť do rozbehnutého vlaku kandidátov, ktorí sa odhodlali meniť spoločnosť už vlani?

Skryť Vypnúť reklamu

"CHceme vládu ľudu!" - ako neskôr vysvitlo - jednoduchým spôsobom: verejní funkcionári sa majú žrebovať! ALe prečo si potom naši revolucionári nedokážu už teraz v marci vyžrebovať jeden z 26 volebných lístkov a na ňom 4 krúžky? Veď jedným dychom tvrdia, že všetci kandidáti sú rovnako skorumpovaní a skorumpovateľní.

Vraj: "Chceme účasť verejnosti na tvorbe zákonov!" A vy sa nezúčastňujete, páni organizátori? Veď už za premiéra Fica bol spustený portál právnych predpisov, kde si môže každý záujemca pohodlne sledovať, čo na nás zas chystajú, môže návrhy pripomienkovať. Naozaj ste ešte nepodporili žiadnu zo stoviek hromadných pripomienok prostredníctvom siete CHANGEnet.sk alebo Ekofóra, či Antikoru? Preto zrejme netušíte, že desiatky takýchto skúsených a úspešných občianskych aktivistov sú na viacerých kandidátkach už od decembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale aby som nezabudla na to ovocie: vo štvrtkovaj Lampe ma dojala predstava organizátorky o období po úspešnej revolúcii: budeme si každý robiť to, čo máme radi a budeme si pestovať svoje jablká a hrušky a budeme si ich medzi sebou bartrovo vymieňať! Čo dodať? Je to skutočne Nobelovský spôsob ako vyriešiť agóniu eura!

Bohužiaľ, masy v rukách tejto stelesnenej naivity (tak sa to eufemicky hovorí?) dopadnú ešte horšie ako v zamatovej revolúcii :( Darmo sa osamelý "pedagogický dozor" Tom Nicholson snažil odvrátiť bojkot volieb, darmo vyzýval k účasti v marcových voľbách. Na druhom proteste boli výzvy nevoliť ešte silnejšie. Kam nás to vlastne chcú organizátori doviesť? Kto ich už nainfikoval morbídnym vírusom, že najlepší trest pre Gorily bude vzdať sa nášho volebného hlasu a nechať Gorily, nech sa zvolia samé? Gorily totiž voliť určite pôjdu! Naozaj ich necháte zas vyhrať?

Skryť Vypnúť reklamu

Volím, teda som ;)

A VY?

Venujem Mirom, ktorí boli v 89. pri tom.

Vanda Rybanská

Vanda Rybanská

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obyčajná 3D matka. Bola som šéfredaktorkou obecného spravodaja a protikorupčnou občianskou aktivistkou v samospráve. Nezávislou obecnou poslankyňou. Spoluzakladateľkou ZOMOS. Lobistkou v parlamente. Kandidátkou do parlamentu za OĽaNO v 2012. Asistentkou predsedu Igora Matoviča. Ako 47. kandidujem za OĽaNO zas. Zoznam autorových rubrík:  zdravotníctvoVláda občanovsamosprávaPolitičky, politici a politikaSpoločnosťNedeľné čítanieViera a RKCMédiávoľby NR SR 2O12

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu