Biela Sobota: odvolajú starostu, lebo nechodí do správneho kostola?

Tak nám na Slovensku vypukla sezóna odvolávania starostov obecnými referendami. Dojč, Šoporňa, H to už majú za sebou. Určite ste už začali svoje veľkonočné rituály, podľa toho, či oslavujete Vzkriesenie alebo Sviatky jari. V námestovskej obci Babín im takýto výber nestačil a poslanci sa rozhodli tiež pridať novú - priekopnícky občiansku možnosť: nerozjímať dnes o utrpení Pána Ježiša Krista, ale v referende rozhodovať o odvolaní starostu obce.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

24.2.2012 siedmi miestni poslanci (z 9) obvinili starostu Mgr. Petra Laťáka z 12 skutkov: "ževraj starosta:

I. nespolupracuje s poslancami

II. nedodržal zmluvu s Úradom vlády v rámci projektu revitalizácia krajiny

III. zasiahol do práv základnej školy

IV. neoprávnene menil zápisy zo stretnutí s poslancami

V. nezverejnil zápis s uznesením

VI. kúpil počítač predražene

VII. cestoval súkromne do Stupavy a Krupiny

VIII. neinformoval o malej havárii auta

IX. porušil zákon pri zamestnávaní protipovodňových zamestnancov

X. obmedzil práva kontrolórky

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

XI. spôsobil poškodenie transformátora pri OcÚ

XII. Ževraj starosta šiel do kostola v Námestove".

Úctyhodne pôsobiaci zoznam dostáva prvú vážnu trhlinu v poslednom bode. Ako dlhoročná občianska aktivistka samospráve si nepamätám, žeby existoval právny predpis, prikazujúci starostovi navštevovať kostol. A už vôbec nie v obci jeho pôsobenia.

Na druhý pohľad už vystupujú aj ďalšie nezrovnalosti: poslanci mu vraj vyslovujú nedôveru podľa "§13, písmeno a )" zákona o obecnom zriadení 369 /1990, lebo "opakovane alebo hrubo zanedbáva povinnosti starostu, porušuje Ústavu SR, ústavné zákony, zákony a ostatné všeobecne záväzné právne predpisy".

Skryť Vypnúť reklamu

Bohužiaľ, ako dôkaz nepredložili ani rozhodnutie prokuratúry, súdu či Obvodného úradu, ktoré sú -na rozdiel od babínskych poslancov- naozaj kompetentné rozhodnúť o vine starostu.

Večer o 20,00 sa teda dozvieme, koľkí občania Babína sa odvážia takto obskúrne a vo sviatok rozhodnúť o svojom najvyššom správcovi obce. Som presvedčená, že táto kauza dnes neskončí a stane sa precedensom a motorom zmien v samospráve- už len kvôli neschopnosti prokuratúry a súdu rozhodnúť o predbežnom opatrení na odloženie pochybného referenda. Dočítania po Sviatkoch.

Verím, že aj ambiciózne ZOMOS dovtedy už stihne sformulovať svoje stanovisko k ne/konaniu referenda v Babíne.

Vanda Rybanská

Vanda Rybanská

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obyčajná 3D matka. Bola som šéfredaktorkou obecného spravodaja a protikorupčnou občianskou aktivistkou v samospráve. Nezávislou obecnou poslankyňou. Spoluzakladateľkou ZOMOS. Lobistkou v parlamente. Kandidátkou do parlamentu za OĽaNO v 2012. Asistentkou predsedu Igora Matoviča. Ako 47. kandidujem za OĽaNO zas. Zoznam autorových rubrík:  zdravotníctvoVláda občanovsamosprávaPolitičky, politici a politikaSpoločnosťNedeľné čítanieViera a RKCMédiávoľby NR SR 2O12

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu