Ale to ešte nie je koniec: šťastný developer nelenil a rozhodol sa tam stavať. A tak zas prišiel za láskavým starostom a poslancami a zas ich poprosil o pomoc. A oni mu obratom preklasifikovali kúpenú ornú pôdu na stavebné pozemky. Developer ich od samého šťastia začal predávať za 26-násobok ceny, ktorú zaplatil obci za ornú pôdu. A dnes už je na pozemkoch 5 rozostavaných domov. Viem, že aj toto ste zažili skoro v každej slovenskej samosprávnej obci, ale ešte to nie je koniec!
Od roku 2009, kedy sa prípad skutočne stal, vývoj pokračoval: nahnevaný reštituent podal žalobu, takže niektoré domy zaplombovali a majitelia ich nemohli ani využívať, ani dokončiť, ani predať, kým sa prípad neuzavrie. A ten rozprávkový čas prišiel: zástupca štátu obžaloval starostu i 5 poslancov, že pozemky predali dvojnásobne nezákonne: jednak neboli obecné a druhak ich dali pod cenu. Vlani v septembri sa konalo prvé súdne pojednávanie. A potom ďalšie. Napriek silným a priehľadným obštrukciám obžalovaných a snahe o odročovanie bolo práve ukončené už tretie konanie a v utorok bol vynesený rozsudok nad poslancami: 3 roky s podmienečným odkladom 5 rokov.
Je to veľa? Je to málo? Je to hlavne trochu ďaleko. Prípad sa totiž odohral u našich susedov. Ale ak rozsudok nadobudne právoplatnosť, bude to revolučný signál, v ktorý sme ako protikorupční aktivisti dúfali už roky. Bude to koniec falošného mýtu o „kolektívnej ne/zodpovednosti“ poslancov pri hlasovaniach v obecných parlamentoch! Infozákon nám aktivistom síce dávnejšie otvoril cestičky ako sa dostať k informáciám a hlasovaniam jednotlivých poslancov - avšak bez reálnej možnosti napraviť škody celoslovensky bezstarostne páchané na obecných a mestských majetkoch a vyvodiť za ne osobnú zodpovednosť. Každým dňom netrpezlivo očakávame úplné znenie rozsudku, aby sme si mohli presne overiť, či aj v slovenskom právnom systéme, ktorý je stále v mnohých oblastiach rovnaký ako český, by sa dali využiť rovnaké argumenty. Verím, že tento prípad odsúdených poslancov sa stane aj na Slovensku účinnou prevenciou pred poslancami, ktorí vedome, či z nedbanlivosti svojím hlasovaním poškodia majetok, či záujmy obce, ktorú im občania v komunálnych voľbách s dôverou zverili. Verím, že pod hrozbou osobnej zodpovednosti aj za kolektívne hlasovanie už nebudú kandidovať takí, ktorí si od poslaneckej funkcie sľubovali beztrestné presadenie vlastných záujmov, alebo neoficiálne príjmy. Teším sa na jarnú očistu v samospráve.
Naša spoločnosť má však aj iné levely pre kolektívne rozhodovanie: "vyšetrovanie potvrdzuje, že k privatizácii paroplynového cyklu došlo nezákonným spôsobom a výrazne pod cenu,“ povedal na tlačovej besede minister Lipšic. Nemenovaná privatizačná komisia kolektívne v r. 2004 predala údajne15-miliardový biznis za 2 miliardy korún. Bude mať aj tento megapríbeh český koniec? Rozhodnete svojím hlasom už v sobotu...
Za bezbariérovú spoluprácu pri zbere materiálov srdečne ďakujem partnerskej českej protikorupčnej organizácii Oživení.cz
-------
Vzhľadom na to, že s číslom 37 kandidujem ako nezávislá na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, považujem za dôležité upozorniť, že citované Vyhlásenie a blog vyjadruje môj osobný postoj, a preto môže, ale nemusí byť v súlade s postojmi iných ľudí na našej občianskej kandidátke. V mnohých a hlavne zásadných názoroch sa všetci na kandidátke zhodujeme, sú však názory, v ktorých odmietame hrať falošnú hru na názorovú jednotu a otvorene priznávame aj názory rozličné. Túto skutočnosť však nepovažujeme za niečo, čo nás rozdeľuje, ale skôr za niečo, čo nás vzájomne obohacuje pri hľadaní cesty k pravde.