Ale aké sú fakty?
Rok vyjednávala Lévyovej Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) s ministrom zdravotníctva Uhliarikom,KDH a predsedom zdravotníckeho výboru Novotným (SDKÚ). Už v rozporuplnom pripomienkovom konaní lekári upozorňovali, že napriek písomným bohorovným ubezpečeniam ministra Uhliarika zákon nie je finančne krytý, že mnohým sestrám ublíži a Lekárske odborové združenie (LOZ) podporilo sestry v boji za spravodlivé navýšenie ich platov.
1.februára v predvečer predčasných volieb parlament schválil zákon o minimálnej mzde sestier v štátnych i neštátnych zariadeniach. V predvolebnej "veľkorysosti" všetkých 140 prítomných poslancov uverilo predkladateľovi vládneho zákona Uhliarikovi, KDH a jeho sekundantovi Novotnému, SDKÚ, mediálne krytým samotnou premiérkou:
ZA hlasovalo: 69 vládnych poslancov SDKÚ, KDH, MOST-HID, OKS
+ 4 Obyčajní
+ 58 opozičných poslancov SMERu
+ 7 zo SNS
+ 2 bezkluboví: teda 74: 66
http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=29753
Následne SLovenská lekárska komora (SLK) pod vedením M. Dragulu - ako avizovala - podala podnet na Generálnu prokuratúru o nezákonnosti zvýšenia platu všetkým sestrám (vrátane tých v súkromných ambulanciách) a ich pozitívnej diskriminácii na úkor ostatných zdravotníckych profesií.
Parlamentné voľby vymenili vládu za opozíciu, vymenilo sa vedenie LOZ i SLK a zákon začal platiť 1.4.: všetko kuvikanie lekárov sa do bodky splnilo: zistilo sa, že
nie sú financie-zdravotné poisťovne napriek svojim ziskom nechcú preplatiť celé zvýšenie platov,
sestry začali prepúšťať,
krátiť im úväzky,
predefinovávať ich za administratívne sily,
príplatky im presunuli do základného platu, takže zvýšenie bolo nulové ...
LOZ sestrám ponúklo svoje právne poradenstvo na ochranu pred tlakom nemocníc...
Generálna prokuratúra si osvojila podnet SLK o neústavnosti zákona o platoch sestier a podnet posunula na Ústavný súd. LOZ podnet GP právne analyzovalo a podporilo sestry, že argumenty proti zvýšeniu ich platov sú nepresvedčivé.
Po vzore LOZ vstali noví bojovníci za práva sestier: Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) s predsedom Viliamom Záborským svižne aj pomocou svojho webu www.OZSaPA.eu opäť aktivizuje sestry na celom Slovensku
A posledný klinec pre sestry: 11.7. Ústavný súd šokujúco expresne rozhodol o podnete vlaňajšieho vedenia SLK na generálnu prokuratúru a účinnosť zákona pozastavil do svojho riadneho rozhodnutia (obvykle trvá cca 2 roky).
Takže sestry sa pod vlajkou svojej komory vrátili tam, kde vlani na jar začínali...
Samozrejme sa hľadá vinník krachu sesterskej akcie a najjednoduchšie je hodiť to všetko na zlých lekárov zdskreditovaných médiami už vlani pri hromadných výpovediach. Nedajte sa však oklamať. Tisíce lekárov - prevažne nemocničných - DOBROVOĽNE združených v LOZ už v sobotu 14.7. vydali jednoznačné stanovisko:
sestry naďalej podporujú,
o nápravu situácie žiadajú vinníkov a kompetentných a dokonca
vyzývajú kolegov súkromníkov, aby z 50 milionov z vianočnej rezervy , ktoré aj im ministerstvo zdravotníctva tlačí cez zdravotné poisťovne, džentlmensky vyplatili svojim sestrám, aj keď účinnosť zákona o platoch sestier bola pozastavená.
Veď prečítajte si originál lekárskeho vyhlásenia sami : TU
A zas tie otázky:
Prečo investigatívne a mienkotvorné (aspoň v kauze ab. Bezák-presnejšie Odvolaný ab. Bezák- dovtedy nebol taký zaujímavý) SME doteraz neinformovalo o týchto zásadných skutočnostiach?
Prečo "osvedčený zdravotnícky redaktor" ignoruje vzburu 46 tisíc setier a tisícov spojencov-lekárov a radšej recykluje prázdnu slamu o Mons. Bezákovi?
Všetkým je jasné, že spojenie sestry+lekári je revolúcionosné. Doteraz médiá podľa hesla Rozdeľuj a panuj štvali sestry proti lekárom, aby ich protivládny potenciál stlmili. Ale vláda sa zmenila: zmení sa aj taktika médií? Veď aj reformátorský Health Policy Institute (HPI) v Pravde pripúšťa, že " najväčšia chyba sa stala hneď na začiatku tým, že sa "lekársky" a "sesterský" zákon o platoch vôbec prijali. "Je to predovšetkým zlyhanie bývalej premiérky Ivety Radičovej a exministra zdravotníctva Ivana Uhliarika. V čase, keď už vtedajšia vláda stratila dôveru parlamentu, nemala mandát na prijímanie takých dôležitých rozhodnutí a navyše rokovania s lekármi o nich absolútne nezvládli," zdôraznil."
Aké sú šance sestier na Ústavnom súde? Nejednotnosť sudcov už v prvotných 2 rozhodnutiach (o prijatí podnetu a pozastavení účinnosti zákona) nasvedčuje, že nemalé.
Sestry však už nechcú čakať 2 roky na verdikt ÚS.
V utorok 24.7. zas zaplavia čerňou parlament, vystúpia aj na zdravotníckom výbore.
Situácia ale nie je len čierna! S troškou fantázie, odvahy, chochmesu a šťastia/Božej pomoci môže (ako každá kríza) priniesť mnohé pozitíva, dokonca aj zastaviť účasť Slovenska v trvalom eurovale...
Čo poradil sestrám Ústavný súd, čo by sestry mohli žiadať a čo budú žiadať, dozviete sa čoskoro.