Zuzka, neklamala som. Je to 2.077

Zuzka je sebavedomá mladá žena, študentka, ktorá sa včera večer prišla do bratislavskej Mlynskej doliny pozrieť na Igora Matoviča alebo jeho Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti. Bolo nás za mikrofónom sedem a mohla by som byť jej mamou. Aj tak ma odvážne pred plnou sálou obvinila, že som prišla nepripravená, lebo plat poslaneckého asistenta v NR SR zďaleka nie je vyše 2 tisíc € ako som tvrdila.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Celé sa to zbehlo v diskusii. Milo ma prekvapilo, že študenti dávali otázky celkom na telo. Zaujímali sa, či s nimi mienime komunikovať aj po voľbách. Je to moja obľúbená téma - sama už roky aktívne oslovujem poslancov a mám pestrú zbierku skúseností s nimi.

Najviac ma hnevá, keď sa mi e-mail vráti ako nedoručiteľný, lebo pán poslanec má plný mailbox. Ešte viac ma napajedilo, keď nám kamarát-poslanec na aktivistickom školení dobromyseľne radil, nech poslancom nevypisujeme, lebo to aj tak nečítajú. Tak mi napadlo: a načo vám teda, milí páni poslanci, platíme asistentov podľa Vášho výberu? A nie lacných?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď som sa s najbližšími radila, či prijať kandidatúru do parlamentu, moje ostrieľané spolubojovníčky mali hneď jasno, ako mi urobia kampaň a ako sa presťahujú do Bratislavy, aby mi mohli robiť asistentky. Nechcela som ich zavádzať, že ich všetky uživím, tak som si išla overiť, o akú sumu vlastne ide. Bolo to 2.077 € mesačne! Koľké inteligentné mamičky, ktoré som spoznala v detskej nemocnici, by boli vďačné za 500 €! Ale vo svojej dedine sú nútené robiť v škôlke alebo šičky za 350 €. Často ako jediné živiteľky rodiny.

Takže to číslo sa mi veľmi vrylo do pamäti, preto som ho prirodzene použila aj v diskusii na ilustráciu poslaneckých možností. Zuzkino obvinenie, že som si mala najprv naštudovať tú sumu, keď už chcem o nej verejne hovoriť, ma nepotešilo. Trvala som na svojom, ale predsa som si to dnes doma overila:

Skryť Vypnúť reklamu

Zuzka,

neviem ako inak Ťa nájsť a osloviť, ako zároveň obnoviť krehkú dôveru študentov, ktorí nás včera stretli prvý a zrejme posledný raz a možno odišli zneistení Tvojím krivým obvinením. Tak posielam túto správu v blogu s nádejou, že bude zas o kúsoček pravdy viac svete: tu to máš písomne- maximálna suma mesačnej odmeny pre asistenta je naozaj 2.077 €

Pre ostatných môže byť celkom zaujímavé porovnať, ako s tou sumou jednotliví poslanci a poslankyne naložili.

A zase som nechtiac zobudila ďalšie otázky:

  • načo sú vlastne poslancom asistenti?

  • ako sekretárky?

  • ako poradcovia?

  • je správne platiť asistenta aj poslankyniam/poslancom, ktorí okrem zákonodarstva "stíhajú" ešte funkciu starostu, či primátora s ďalším pomocným ansámblom?

  • má mať občan právo na odpoveď od svojho poslanca?

  • a kto je vlastne jeho poslanec, na ktorého sa môže obrátiť?

  • ...

Takže to vyzerá ešte na pár ďalších úvah ...

Vanda Rybanská

Vanda Rybanská

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obyčajná 3D matka. Bola som šéfredaktorkou obecného spravodaja a protikorupčnou občianskou aktivistkou v samospráve. Nezávislou obecnou poslankyňou. Spoluzakladateľkou ZOMOS. Lobistkou v parlamente. Kandidátkou do parlamentu za OĽaNO v 2012. Asistentkou predsedu Igora Matoviča. Ako 47. kandidujem za OĽaNO zas. Zoznam autorových rubrík:  zdravotníctvoVláda občanovsamosprávaPolitičky, politici a politikaSpoločnosťNedeľné čítanieViera a RKCMédiávoľby NR SR 2O12

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu