SANTOVKA-nielen minerálka,ale aj obec v okrese Levice 12.12.2020

Písmo: A- | A+

Prešli sme si obec Santovka.Nielen v mestách,ale aj v menších obciach sa dá pekne poprechádzať,čoto vidieť a aj sa dozvedieť.

Ďalší víkend,ďalší plán.

Tentokrát sme nemali toľko času,dôvod jednoduchí,ešte sme museli niečo vyzdvihnúť k blížiacim sa vianociam pre deti.Ale malí výletík a pár kešiek sme si nemohli odpustiť.

Takže ráno šup na autobusák,nasadnúť a nechať sa pekne doviezť do našeho dnešného cieľa.Do dedinky s menom Santovka.

minerálka
minerálka (zdroj: Jan)

Santovka.Prvé čo ma napadá,keď si poviem tento názov je minerálka.Santovka je asi historicky najznámejšou minerálnou vodou na Slovensku. O žriedle Santovka sa hovorí, že je známe už asi 500 rokov. Podľa mňa je Santovka niečo ako synonymum pre slovo minerálka.Teda aspoň bola ešte počas môjho detstva v 90-tich rokoch.Závod sme si samozrejme obišli aspoň z vonku a čoto o ňom prečítali a bolo bohužial vidieť,že jeho sláva podstatne klesla.Po privatizácii v 90. rokoch minulého storočia jej podiel na trhu rapídne klesal, až sa napokon pred viac ako desiatimi rokmi celkom stratila z pultov obchodov. Škoda.Ale to je dnešná doba.

Dnes je obec Santovka známa predovšetkým svojím termálnym kúpaliskom.To sme si z vonku tiež pozreli.Neviem,nebol som na ňom už pomalu 25 rokov a okolie sa už teda tiež podstatne zmenilo.Zkomerčnelo.

tu to ešte pred nedávnom žilo
tu to ešte pred nedávnom žilo (zdroj: Jan)

Dosť budov z okolia kúpaliska chátra,sú nevyužitelné a nevytvárajú krásne okolie.Vodu si tu pamatám vajcovej vône,ale vraj je liečivá a pôsobí hlavne na pohybové části nášho tela.My sme tu splnili pár úloh,aby som mohol zalogovať kešky a vydali sa ďalej.

travertínová kopa
travertínová kopa (zdroj: Jan)

Ďalšia naša zastávka bola prírodná zaujímavosť Santovky-Travertinova kopa.Dnes je kopa prírodnou pamiatkou a videli sme ju priamo uprostred obce.Priemer kopy je približne 30 metrov a výška asi 5 metrov.V okolí je ich síce viac,ale sú poškodené stavbami,alebo len malinké.Táto stála za pozornosť a som aj trošku zmúdrel,keď som zistil,čo vlastne ten travertín je a ako vzniká.

V dedine sme skontrolovali aj miestne futbalové ihrisko.Vyzeralo celkom pekne a udržovane na to,že Santovka patrí medzi kopu dedín,kde futbal už nieje.

Kúsok za ihriskom,vedľa fabriky Santovka,sme objavili pekný park.Vyzerá udržovane.Ďalšia chránená oblasť v obci.V parku sa nachádzajú chránené stromy, pekná alej majestátnych stromov, na konci ktorej je rímskokatolícky kostol

Rímsko-katolícky kostol
Rímsko-katolícky kostol (zdroj: Jan)

,do ktorého sme mohli aj nakuknút vďaka tomu,že tam zrovna robili svetlá . V parku je aj zaujímavá drevenná stavba – besiedka.Aj tu sme vyzdvihli kešku.

evanjelický kostolík
evanjelický kostolík (zdroj: Jan)

Poslednou zastávkou v Santovke bol miestny evanjelický kostol.Tento kostolík sme nemali štastie vidieť z vnútra,ale z vonka je to jednoduchá jednoloďová stavba bez veže.

Na záver sme si 20 minut čakania na autobus u zastávky skrátili na posilovacích strojoch,ktoré sú priamo u zastávky v malom parčíku upraveného aj preliezkami pre deti.

Takže dedinka velkosťou priemerná,zhruba 625 obyvateľov,ale vidieť tam predsalen bolo čo.

Skryť Zatvoriť reklamu