reklama

Operácia Red Wings (2005)

I will never quit. If knocked down, I will get back up, every time. I will draw on every remaining ounce of strength to protect my teammates and to accomplish our mission. I am never out of the fight. ~ krédo Navy SEALS

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Eternal Father, faithful friend
Be swift to answer those we send
In brotherhood and urgent trust
On hidden missions dangerous
O hear us when we cry to Thee
For SEALs in air, on land, and sea

* * *

V polnočnej tme nad horským hrebeňom zavisne ťažký vrtuľník Chinook. Keď stroj odburáca na západ, v tritisíc metrovej výške sa znova rozhostí ticho. Potom sa z temnoty vynoria štyri tiene a pohnú sa vpred. Pred nimi sa černie vrchol s názvom Sawtalo Sar a hlboko v údolí je dedinka Salar Ban, kde by sa mal nachádzať Ahmad Shah. Ahmad Shah je miestny povstalecký veliteľ; štvorčlenná skupina na hrebeni sú vojaci Navy SEALs, špeciálnych jednotiek amerického námorníctva. Strmé stráne trojtisícovky Sawtalo Sar spadajú do údolia Korengal v pohorí Hindúkuš, provincia Kunar, východný Afganistan. Je jedna hodina ráno, 28. júna 2005.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Operácia americkej námornej pechoty pod kódovým označením Red Wings má za cieľ zajať alebo zabiť Ahmada Shaha a rozbiť jeho povstalecký oddiel, ktorého sila je odhadovaná na 80-120 mužov. Pozorovací tím námorných commandos plánuje v noci zaujať vhodné postavenie v horách nad dedinkou Salar Ban, potvrdiť Ahmadovu prítomnosť a potom privolať vzdušné posily 2. práporu US Marines, ktorí sú umiestnení 20 míľ východne na základni v Asadabade.

Štvorica SEALs sa v nočnom lejaku obozretne presúva ku dva kilometre vzdialenému vrcholu Sawtalo Sar.

Obrázok blogu

Ahmad Shah

Vojaci sú vyzbrojení ostreľovacími puškami Mk 12 a karabínami M4. Každý nesie 11 zásobníkov, čo značí 330 nábojov kalibru 5.56 mm, okrem toho výstroj, vodu a potraviny na tri dni v horách. Sú oblečení v kombinácii púštnych a lesných uniforiem woodland a three color desert. Lt. Mike Murphy (29) je veliteľ skupiny, P/O Danny Dietz (25) má na starosti rádio a komunikáciu, P/O Matthew Axelson (29) je hlavný sniper a H/C Marcus Luttrell (30) je zdravotník a záložný sniper. Sú tí najlepší z najlepších: nesmierne tvrdým výberom u Navy SEALs prejde menej než pätina uchádzačov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

M. Murphy, M. Axelson, D. Dietz, M. Luttrell

Nad ránom prestane pršať, ale pozícia blízko vrcholu trojtisícovky neposkytuje dostatočné krytie ani výhľad. Pozorovací tím sa preto presunie na bočný hrebeň nad severovýchodnou úžľabinou, na dne ktorej sú ku svahu prilepené hlinené domce Salar Ban.

Obrázok blogu

Vrchol Sawtalo Sar

SEALs sa rozložia do vysokej trávy; dvaja pozorujú ďalekohľadmi cieľ a dvaja oddychujú, sušiac sa na rannom slnku. Okolitý terén tvoria strmé svahy a skaliská. Pne stromov trčia všade navôkol; jedným zo zdrojov živobytia domácich je ilegálna ťažba dreva. V priezračnom vzduchu sa otvára fascinujúca panoráma zasnežených hôr Hindukúša.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nečakane do trávy doskočia dve nohy v sandáloch a nad Luttrellom stojí afganský pastier. Zároveň sa rozklingá stovka zvončekov; elitnú jednotku obkľúči stádo kôz. Luttrell na Afganca v mihu namieri zbraň a vidí, že spolubojovníci zajali ďalších dvoch, jedného asi 12-ročného chlapca. Afganci na otázky neodpovedajú a nepriateľsky mlčia. Teraz sa treba rýchlo rozhodnúť: ak ich nechajú ísť, pastieri prezradia ich prítomnosť. Pud sebazáchovy a brutálna logika vojny velia zabiť, ale stádo kôz skryť nemožno a keď sa pastieri nevrátia, prídu ich príbuzní hľadať a nájdu telá. Pravidlá pre vedenie boja navyše striktne zakazujú zabíjať neozbrojených, akokoľvek už nepriateľských domorodcov. Nakoniec rozhodne poručík Murphy: hlavne zbraní sa sklonia k zemi. Pastieri dobre chápu, že sa jednalo o ich život alebo smrť, no iba zagánia a rýchlym krokom zmiznú s kozami za obzorom. Štyria SEALs za nimi hľadia a rozhostí sa hluché ticho: desivý pocit, že sa stala nenapraviteľná chyba, ktorá ich môže stáť životy. Murphy robí druhé osudné rozhodnutie: namiesto okamžitého prerušenia misie sa SEALs presunú pár sto metrov naspäť pod vrchol Sawtalo Sar, na okraj strmého zrázu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Krátko nato sa začnú v tritisíc metrovej výške zhmotňovať ich najhoršie predstavy. Na hrebeni nad nimi sa objaví dlhý rad bojovníkov vyzbrojených puškami AK-47 a raketometmi RPG a zostupujú rovno k nim. Buď ich sledovali alebo ich prezradili pastieri, no idú naisto. Štvorica SEALs zaujme obrannú pozíciu a keď Luttrell odstrelí hlavu prvému Afgancovi, vypukne boj.

Povstalci sa v presnosti streľby a výcviku elitným vojakom nevyrovnajú, ale majú výhodu vyššej pozície, palebnú prevahu a v počtoch ich prevyšujú aspoň päťnásobne. Američania ich dokážu radu zasiahnuť, ale keď okolo nich začnú explodovať projektily RPG a polkruh útočníkov ich začne zvierať, musia ustúpiť. Jediná cesta je dole strmým údolím, kde sa bridlicové skaly miešajú s kríkmi a popadanými stromami. A majú prvého raneného: Dietzovi guľka odtrhne prst a zničí rádio.

Prvá dvojica SEALs sa najprv šmýka dolu skalnými stenami, až narazia na zem a stále rýchlejšie sa kotúľajú po strmom svahu dovtedy, kým ich nezastavia stromy alebo skaly. Axelson ma zlomenú nohu a skrvavenú celú tvár, Luttrell má zlomené tri stavce, prasknutú panvu, poranené plece, zlomený nos a rozbité čelo a líce po náraze na skaly. Zaujmú postavenie za padnutými stromami a kryjú paľbou druhú dvojicu, ktorá sa šmýka a padá smerom k nim. Dietz zostáva ležať v bezvedomí a Murphy krváca po zásahu do brucha. Luttrell stiahne Dietza za výstroj do úkrytu v krupobití guliek. Ten príde k sebe, obviaže si pahýľ ruky a pokračuje v boji.

Nové postavenie za popadanými stromami im poskytuje dobrý kryt a dokážu bojovníkom Talibanu istý čas vzdorovať, ale prevaha nepriateľa je priveľká. Dietz dostáva zásah do krku, potom do hrude a keď ho Luttrell dvíha a ťahá, guľka mu odtrhne čeľusť. 25-ročný Navy SEAL umiera Luttrellovi v rukách. Zoznam jeho zranení v pitevnej správe neskôr zaberie päť strán, vrátane deviatich strelných rán. Veliteľ tímu, Lt. Murphy je taktiež ťažko zranený a uniformu má premáčanú od krvi; bojuje už temer hodinu. Jediná šanca na záchranu je privolať pomoc, ale satelitný telefón medzi skalami nefunguje. Poručík vychádza na nekryté miesto s výhľadom a vyťukáva číslo základne US Marines v Asadabade. Spojenie je konečne nadviazané a operátor počuje na pozadí paľby "We're under fire, we've been shot, we need help now, we can't wait for the night". Ďalšia guľka zasahuje Murphyho do chrbta. Z rúk mu vypadne zbraň a telefón, ale zodvihne ich, potvrdí príjem a odvlečie sa medzi skaly, odkiaľ sa rozšteká jeho karabína. Tu ho Luttrell vidí poslednýkrát nažive, no hrôze ešte nie je koniec: vzápätí počuje Murphyho rev o pomoc, nepodobný čomukoľvek čo doteraz počul. Ani ľudský, ani zvierací, mužský či ženský - "Marcus, help me, help meee–" až Luttrell pustí zbraň a vrazí si skrvavené päste do uší. Rev nakoniec stíchne. Nad Murphyho postavením sa zjaví niekoľko bojovníkov a ešte strieľajú. Na jeho tele neskôr napočítajú 15 smrteľných zásahov.

*Varovanie*
obrázok sa otvorí po kliknutí na link

http://u.smedata.sk/blog/article/7/42/427237/427237_article_photo_9Yru7pT0_600x.jpeg?r=05e

M. Murphy na videozázname Talibanu po boji. Na pravom ramene uniformy má nášivku Hasičského zboru New York City.

*Varovanie*
obrázok sa otvorí po kliknutí na link

http://u.smedata.sk/blog/article/7/42/427237/427237_article_photo_byTSDMC0_600x.jpeg?r=05e

D. Dietz po smrti. Posledný zásah mu odtrhol kus čeľuste.

Z tímu SEALs sú nažive už iba dvaja vojaci. Pokúšajú sa prestrieľať si cestu smerom napravo a dostať sa z takticky nevýhodnej situácie, ale početná prevaha nepriateľa je drvivá. Axelson je celý od krvi; s Luttrellom si v boji vymieňajú šibeničné poznámky o svojom vzhľade. „Axe“ nakoniec dostane zásah do hlavy a zranenie je tak hrozné, že ho Luttrell považuje za mŕtveho. Neskôr ho však nájdu o stovky metrov ďalej s vystrieľanými zásobníkmi do pušky, opretého o strom s pištoľou v ruke. SEALs never quit.

Luttrella výbuch granátu mrští cez skalný previs. Popri zlomeninách má už aj strelné poranenie v nohe a mnoho zranení od črepín. Stále má však svoju pušku a jeden a pol zásobníka. Odplazí sa do úzkej skalnej štrbiny a pozoruje bojovníkov Talibanu, ktorí po ňom pátrajú. Sú dve hodiny popoludní a boj trvá už hodiny. Zrazu sa Afganci hrnú preč. Luttrell ešte nevie, že pár okamihov predtým došlo k najväčšej tragédii toho dňa. Vrtuľník Chinook sa práve chystal vysadiť posily na mieste ich nočného výsadku, keď protitanková strela RPG vystrelená povstalcom vletí cez otvorenú zadnú rampu a exploduje vnútri stroja, roztrhnúc palivové nádrže a prevodovku hlavného rotoru. Vojaci z vedľajšieho vrtuľníka zdesene hľadia, ako sa mohutný Chinook nakláňa dole, vypadávajú z neho horiaci vojaci a nato sa stroj zrúti a triešti dolu strmým svahom. Z 8 Navy SEALs a 8 vojakov špeciálnych jednotiek letectva Night Stalkers neprežije ani jeden. Sila nárazu bola taká, že záchranná a pátracia akcia v ďalších dňoch nájde medzi mŕtvymi telami zbrane s poohýbanými hlavňami.

Obrázok blogu

Bojovníci Talibanu v horskom teréne Sawtalo Sar po boji

Obrázok blogu

Severovýchodná úžľabina pod vrcholom Sawtalo Sar. A - miesto vrtuľníkového výsadku, B - prvé pozorovacie stanovište, C - stretnutie s pastiermi, D - D. Dietz, E - M. Murphy, F - M. Axelson, G - Salar Ban

Luttrell sa plazí po rukách celú noc. Keď ráno dosiahne horskú bystrinu a pije, stoja nad ním traja ozbrojení Afganci. Navy SEAL je v rovnakej situácii, ako pastieri v predošlé ráno. Má šťastie: Afganec Muhammad Gulab má pre zraneného Američana sympatie. Lámanou angličtinou sa dohovoria a odnesú ho do dediny Salar Ban. Tu ho niekoľko dní primitívne liečia a skrývajú pred Talibanom. Luttrell ešte nevie, že život mu zachránil prastarý kódex cti Pashtunwali, ktorý zaväzuje hostiteľa brániť svojho hosťa pred nepriateľmi aj za cenu vlastných životov. Taliban od podpory miestnych čiastočne závisí, preto si netrúfne proti ozbrojenej dedine vystúpiť. Luttrella nakoniec zachráni pátrajúca jednotka amerických Rangers. V nasledujúcich dňoch sa rozbehne operácia Red Wings II, počas ktorej sú v teréne vyzdvihnuté a na leteckú základňu Bagram odvezené telá všetkých padlých. V severovýchodnom zráze Sawtalo Sar vojaci taktiež našli mnoho mŕtvych bojovníkov Talibanu, pamiatku na zúfalý boj štvorice SEALs proti presile.

Murphy a Axelson
Murphy a Axelson 

Michael Murphy a Matthew Axelson

Obrázok blogu

Danny Dietz

Obrázok blogu

Marcus Luttrell a Muhammad Gulab (vpravo)

V septembri 2005 prebehne v údolí Korengal úspešná operácia námornej pechoty pod označením Whalers, počas ktorej je povstalecký oddiel Ahmada Shaha rozdrvený a jeho zvyšky sa stiahnu do Pakistanu. Ahmad Shah je v boji zranený a padne o tri roky neskôr v prestrelke s pakistanskou políciou. Muhammad Gulab a jeho rodina dostanú azyl v USA. Marcus Luttrell sa vráti do vojenskej služby. 7. mája 2011, v deň narodenín poručíka vyznamenaného Medailou cti in memoriam, je uvedený do služby torpédoborec pod menom USS Michael P. Murphy.

Obrázok blogu

Údolie Korengal

* * *

Presne pred 11 rokmi sa usádza štvorica Navy SEALs na hrebeni Sawtalo Sar. V priezračnom vzduchu sa pred nimi otvára fascinujúca panoráma Hindukúša. Zrazu do trávy doskočia dve nohy v sandáloch a vojak s pastierom si hľadia zoči-voči; okolo sa rozklingá stovka zvončekov...

Zdroj: navy.mil, darack.com, Taliban

Juraj Vanovčan

Juraj Vanovčan

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  1x

“An idea that is not dangerous is unworthy of being called an idea at all.” ~ Oscar Wilde Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu