Potulky po mikulášskom bojisku

Tri štvrtiny mladých Britov nevedia nič o vylodení Spojencov v Normandii, píše sa v článku SME z júna 2004. Raz niekoho napadne položiť obdobnú otázku u nás doma a odpovede troch štvrtín mladých Slovákov načas odplavia mýtus o našej prevahe nad Anglosasmi vo faktografických skillz. Kto vie, kde sa nachádzajú kóty Háj, Nicovô či Trstenský diel a ktoré bojisko na Slovensku si vyslúžilo názov druhá Dukla?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: autor)

Slovensko bolo začiatkom roku 1945 vedľajším bojiskom. Ruská januárová ofenzíva sa valila na strategickom smere Varšava-Berlín cez zasnežené poľské nížiny od Visly k Odre, na južnom smere Rusi dokončili obkľúčenie Budapešti a Nemci už mali za sebou druhý z troch neúspešných pokusov o jeho prelomenie. Dobýjať hornaté Slovensko nemalo ktovieaký strategický význam, ale po dvojmesačnej prestávke, ktorá nasledovala po trojmesačných bojoch o hrebene Karpát, sa v januári pohla fronta aj od zamrznutej Ondavy. Tanková brigáda a väčšina delostrelectva čs. armádneho zboru boli síce odvelené na podporu ruskej ofenzívy smerom na poľské Jaslo, ale zbor si po doplnení stavov mobilizáciou na čerstvo oslobodených územiach viedol pomerne úspešne a koncom januára sa prebojoval na dohľad od Liptovského Mikuláša.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V zúženom údolí Váhu, z juhu ohraničenom Nízkymi Tatrami a zo severu masívom Západných Tatier však narazili tri čs. brigády a sovietska 24. strelecká divízia na zdanlivo neprekonateľnou bariéru. Nemecká 320. divízia ľudových granátnikov, súčasť XXIX. zboru 1. tankovej armády, sa pevne uchytila na holých hrebeňoch severne a južne od Liptovského Mikuláša, v samotnom meste a na opevnených výšinách severne od Váhu. Nasledovali dva mesiace bojov, nepretržitej delostreleckej a mínometnej paľby, útokov a protiútokov pechoty v hlbokom snehu, v snehových fujaviciach a v mokrom snehu a bahne. Dominujúce výšiny boli opakovane dobyté, stratené, dobyté a znovu stratené, často niekoľkokrát v ten istý deň. Útočiaca pechota brodiaca sa snehom na otvorených pláňach bez možnosti úkrytu bola decimovaná mínometnou, delostreleckou a guľometnou paľbou. Mesto Mikuláš a okolité výšiny boli dobyté a znovu stratené v nemeckých protiútokoch. Až ruský postup v Poľsku a dolu údolím Oravy prinútil Nemcov začiatkom apríla evakuovať mikulášsku obrannú líniu kvôli ohrozeniu tylu a fronta sa posunula do Veľkej Fatry.

SkryťVypnúť reklamu

Holý hrebeň medzi Smrečanmi a Žiarom na východe a Jalovcom a Bobrovcom na západe tvoril chrbticu nemeckej obrany severne od Mikuláša. V doline naľavo pri útoku 30. marca 1945 zaviazli v bahne džípmi ťahané protitankové kanóny, čo znamenalo vytlačenie 1. brigády z Trsteného a Jalovca nemeckým protiútokom.

Obrázok blogu

 

Pohľad spod kóty Nicovô na výšinu Háj. Opevnený svah a údolie Smrečianky tvorili prirodzenú obrannú líniu voči čs. a sovietskym jednotkám útočiacim od východu.

Obrázok blogu


Pohľad z kóty Žiarsky diel ponad Žiar na bývalé nemecké obranné línie smerom na západ. Na tomto mieste mali postavenia delostreleckí pozorovatelia čs. zboru. Rozsiahly hrebeň medzi Žiarom a Jalovcom (J. je skrytý za hrebeňom v údolí) prekonala 3. čs. brigáda pri poslednom útoku a obsadila zalesnené výšiny v pozadí.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Trstenský diel (769 m), dominujúca výšina a ohnisko bojov na sever od Mikuláša západne od Smrečian. Pointe du Hoc má múzeum, Kóta smrti nad Duklou má rozpadajúci sa pomník, Trstenský diel má anténu mobilného operátora.

Obrázok blogu

Pohľad z Trstenského dielu na juh, smerom na výšiny Nicovô a Háj. Kto ovládal Háj, ovládal prístupy k Liptovskému Mikulášu. Začiatkom marca obidve výšiny nakrátko dobyla a znovu stratila 24. strelecká divízia.

Obrázok blogu

Hrebene mnohokrát preorané paľbou sú už desaťročia preorávané traktormi. Repka olejná rastie na miestach nemeckých zákopov.

Obrázok blogu

Trstenský diel od severu. V pozadí Jánska dolina.

Obrázok blogu

Cintorín dvetisíc čs. a sovietskych vojakov na výšine Háj. Ešte dva týždne a ak medzitým nepokosia, hroby sa stratia v májovej tráve. (Foto: Peter Baláž)

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Nemecký vojenský cintorín vo Važci; sú na ňom pochovaní padlí od Popradu po Mikuláš. Cmiter je vzorne upravený a tráva je pravidelne kosená.

Obrázok blogu

Nemí svedkovia bojov spred 63 rokov.

Obrázok blogu

Fotky bez uvedenia autora: autor. (Foto: Martin Vrábel)

Obrázok blogu

Odporúčaná literatúra:

K. Richter: Dobývaní domova I., 2005

A. Ressel: Šestnástimi krajinami za slobodou, 1978

Druhá svetová.sk: Liptovský Mikuláš - Pyrrhovo víťazstvo 1. čs. armádneho zboru

Juraj Vanovčan

Juraj Vanovčan

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  7x

“An idea that is not dangerous is unworthy of being called an idea at all.” ~ Oscar Wilde Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

229 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu