Vedecký konsenzus revisited (VII)

Podľa časopisu Climate Change Business Journal svet za uplynulý rok vynaložil 1,5 trilióna dolárov v boji proti globálnemu otepľovaniu. V preklade, politici premrhali peniaze daňových poplatníkov v objeme dvojnásobku...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

...amerického vojenského rozpočtu. Pokiaľ čo americké ozbrojené sily sa držia na technologickej špičke, na počasí nebol pozorovaný žiadny efekt. Otázka za tisícpäťsto miliárd znie, prečo?

Správna odpoveď je, pretože globálne otepľovanie – myslené ako katastrofický a bezprecedentný nárast globálnej teploty v dôsledku zvýšenia obsahu CO2 v atmosfére o päť tisícin % – je pseudovedecká teória, ktorá je protežovaná politickým establišmentom z úplne iných a prozaických príčin.

Pre dôkaz tohto tvrdenia použijeme náhľad do klimatickej histórie Zeme z grónskeho ľadovca. Analýzou pomeru izotopov dusíka a argónu v uzavretých vzduchových bublinkách v ľade sa dá určiť teplota v danej lokalite desaťtisíce rokov dozadu. Táto metóda má množstvo výhod:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
 • záznam z ľadovcových vrtov má v porovnaní s inými paleoklimatickými metódami vysoké rozlíšenie

 • kým iné rekonštrukcie závisia od konkrétneho ročného obdobia (napr. letokruhy stromov ukazujú len vegetačné obdobie), tento postup ukazuje celoročnú teplotu

 • arktické oblasti by mali byť citlivejšie na vplyv zvýšeného obsahu CO2, pretože studený vzduch je suchší a pomer CO2 k vodnej pare je vyšší

 • Grónsko je neustále prezentované ako kritické miesto globálneho otepľovania, hroziac roztopením 3000 m hrubého ľadovca.

Obrázok blogu

Obr. 1 Teploty v strednom Grónsku počas holocénu. Kobashi et al, 2017

Podľa vedcov sa Grónsko katastroficky topí, pretože človekom spôsobená klimatická zmena vyhnala teploty najvyššie za posledných 100000 rokov. Podľa údajov z vrtu GISP2 však klíma centrálneho Grónska za poslednej medziľadovej doby ukazuje niečo iné:

 • súčasná teplota nie je ničím výnimočná oproti minulosti

 • väčšina holocénu bola teplejšia než súčasnosť

 • rozsah aj rýchlosť oteplenia za posledných 30 rokov (červená čiarka) je podobné predošlým klimatickým fluktuáciám

 • v zázname sú dobre viditeľné tzv. malá doba ľadová a stredoveké aj rímske teplotné optimum

 • malá doba ľadová skončila už v prvej polovici 20. storočia

Dnešná klíma v Grónsku je vlastne normálna. Už ste to niekde počuli? Ja nie; zato stále počúvam, že Grónsko sa mojou vinou otepľuje katastrofickejšie a vždy rýchlejšie, než si vedci doteraz mysleli.

Pozrime sa podrobnejšie na posledných 160 rokov.

Obrázok blogu

Obr. 2 Anomálie teploty v strednom Grónsku voči priemeru 1988–2015 a na štyroch pobrežných meteorologických staniciach. Kobashi et al, 2017

SkryťVypnúť reklamu

Klíma v Grónsku vykazuje cyklickú zmenu v rozsahu niekoľkých stupňov, pričom oteplenia a ochladenia sa striedajú s frekvenciou niekoľkých desaťročí. Už vieme, že tzv. malá doba ľadová skončila oteplením o 3 °C medzi rokmi 1900-1945. Nasledovali 4 dekády poklesu teplôt, kedy koncom 80-tych rokov boli teploty dokonca na úrovni z rokov 1860-70! Potom nasledovalo TO oteplenie, o ktorom už 20 rokov počúvame, že také história Zeme ešte nezažila.

Pozrime sa na jednotlivé fázy grónskeho klimatického cyklu.

Obrázok blogu

Obr. 3 Fáza oteplenia Grónska v období 1880 - 1945.

Nárast arktických teplôt v období 1880-1945 bol pozoruhodný a vyvolal značný ohlas.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Topenie polárneho ľadu, ústup ľadovcov, miznutie snehovej pokrývky, oteplenie o mnoho stupňov - toto všetko nie dnes, ale pred 80 rokmi. Prečo je toto oteplenie dôležité? Pretože nastalo temer bez nárastu CO2 v atmosfére a v rozpore s modelmi, ktoré v tomto období žiadne oteplenie nepredpokladajú. Už ste počuli klimatológa, že celé oteplenie za posledných 100 rokov sa udialo ešte na začiatku 20. storočia?

Záver? Koniec mýtu o stabilnej klíme, ktorú sme my ľudia pokazili výrobou elektriny. Klíma sa dokázala v minulosti otepľovať z prirodzených príčin.

Pozrime sa teraz na obdobie 1945-1990.

Obrázok blogu

Obr. 4 Ochladenie Grónska v období 1945 - 1990.

SkryťVypnúť reklamu

Po druhej svetovej vojne teploty v Grónsku klesali 40 rokov, až koncom 80-tych rokoch dosiahli úroveň z čias prezidenta Lincolna. Tento pokles teplôt vo svojom čase vyvolal obavy z príchodu doby ľadovej. Dnešná klimatológia prisahá, že to len špekulovali nezodpovední novinári a vedci vždy predpovedali oteplenie, ale ako obvykle, opak je pravdou. Štyri dekády trvajúce ochladenie komentoval zakladateľ britskej klimatológie Hubert Lamb:

Obrázok blogu

Ochladenie bolo také, že spôsobilo nárast arktického ľadu a migráciu živočíšnych druhov na juh:

Obrázok blogu

Globálny pokles teplôt začal vyvolávať obavy z neúrody a politických nepokojov. CIA a vedci v tomto zmysle informovali prezidentov Spojených štátov Nixona a Forda:

Obrázok blogu

Prečo je toto ochladenie zaujímavé? Pretože nastalo napriek povojnovému nárastu obsahu CO2 v atmosfére a v rozpore s klimatologickými modelmi, ktoré predpovedali oteplenie. Už ste počuli, že arktická klíma v čase bratislavskej kalamity 1987 bola rovnaká ako za americkej občianskej vojny? Ja tiež nie a zrejme ani Nemci. Nemci totiž v snahe "chrániť klímu" poslušne platia dvojnásobné taxy za predraženú elektrinu. Efekt vrtúľ a solárnych panelov na počasie je síce nulový, zato na peňaženky občanov a životné prostredie devastačný.

Záver? Klíma sa dokáže ochladzovať napriek nárastu CO2. Ak má mať CO2 merateľný vplyv, nie je možné, aby 80-te roky boli chladnejšie než 40-te roky, dokonca rovnaké než v polovici 19. storočia - o podstatne teplejších obdobiach pred stovkami a tisícami rokov ani nehovoriac.

Obrázok blogu

Obr. 5 Moderné oteplenie v Grónsku v období 1990 - 2005.

Nakoniec sa pozrime na oteplenie medzi 1990 - 2005, ktoré je základom celého humbugu okolo globálneho otepľovania. Ani rozsahom, ani rýchlosťou nie je odlišné od obdobia 1920-1930. Už ste počuli klimatológa, že grónska klíma bola v roku 2005 rovnaká ako za stalinských čistiek? Ani vy nie? Zato Rakúšania si zaprasili Niederösterreich pomníkmi vlastnej poverčivosti vo viere, že monštruózne turbíny zmenia svetové počasie. Čo je teda na tomto oteplení špeciálne? No predsa skutočnosť, že na jeho základe bolo možné za 20 rokov vytiahnuť z vrecák daňových poplatníkov 20 triliónov dolárov! Už ste skúšali natiahnuť dopoludňajšie oteplenie 3 dni dopredu a takto odhadnúť teplotu cez víkend? Že je to nezmysel? Toto je však pracovná metóda dnešnej klimatológie: naťahovať 15-ročný trend do roku 2100!

Samozrejme tu niekto zakráka, že ľadovec v strede Grónska nereprezentuje celé Grónsko (keby sa stred Grónska katastroficky otepľoval, samozrejme by REPREZENTOVAL hoc aj celý svet). Merania meteorologických staníc na grónskom pobreží (obr. 2) sú však s vnútrozemím vo výbornej zhode. Grónske pobrežie je práve miestom, kde sa počas krátkeho arktického leta topí sneh, o čom nás zakaždým vzrušene informujú noviny SME. Už ste čítali v SME, že grónska klíma je rovnaká ako pred 70 rokmi? Ja tiež nie; zato v pomätení zmyslov rúbeme Čergov na drevenú štiepku, údajne v snahe zachrániť grónsky ľad.

Samozrejme ktosi zakvičí, že Grónsko nie je Arktída. Islandská premiérka napríklad povedala, že kvôli klimatickej zmene je nutné "dekarbonizovať krajinu"!

Obrázok blogu

Obr. 6 Priemerné ročné teplotné anomálie v Reykjavíku. Zdroj: NASA GISS.

Už ste od vedcov počuli, že v Reykjavíku je dnes chladnejšie, než v 40-tych rokoch? Ani ja nie. Zrejme to nevie ani vyšinutá Katrín, pretože žiada vlastných občanov, aby do roku 2040 prestali dýchať, kúriť a svietiť, t.j. aby sa krajina stala "carbon neutral". Gangi þér vel!

Obrázok blogu

Obr. 7 Rekonštrukcia letných teplôt v severnej Škandinávii, Esper et al, 2012

Samozrejme ďalší zaskuhrá, že Arktída nie je celý svet. Paleoklimatická rekonštrukcia teplôt z letokruhov stromov zo severnej Európy však ukazuje to isté, čo grónsky ľadovec: dlhé obdobia údajne panenskej klímy boli teplejšie než dnešné. Súčasné škandinávske letá sú rovnaké ako v 30-tych rokoch 20. storočia, 80-te roky boli tak studené ako malá doba ľadová. A všetko napriek CO2 a 97% vedeckému konsenzu. Už ste počuli, že európska klíma je úplne normálna a nepozorovať na nej vplyv človeka? Ani ja nie. Zato francúzsky štát uvalil na poddaných nové dane za palivá. A nemyslite si, že ide o zníženie spotreby benzínu: výsledkom má byť, že benzín neprejazdí plebs, ale jakobínska šľachta.

Cyklický ústup a nárast ľadovcov bol pozorovaný vo švajčiarskych Alpách. Počas 30-tych a 40-tych rokov minulého storočia ustupovalo 95% ľadovcov a väčšina opätovne rástla v 80-tych rokoch. Klimatická sínusovka teda nie je obmedzená len na Arktídu, ale aj na stredné zemepisné šírky severnej pologule. Americká Akadémia vied v 70-tych rokoch reportovala striedajúce sa oteplenie a ochladenie na severnej pologuli, aj na celej zemeguli. Vedeli ste, že svetová klíma za Brežneva bola rokoch napriek nárastu CO2 v atmosfére rovnaká ako na začiatku 20. storočia?

Obrázok blogu

Obr. 8 Teploty na severnej pologuli a globálny priemer za obdobie 1880-1970

Teraz pripočítajme ku grafu poslednú fázu cyklu - oteplenie za posledných 30 rokov o pár desatín stupňa - a dostaneme sa presne tam, kde je Grónsko, severná Európa či Arktída – späť na úroveň pred 80 rokmi. Už ste počuli, že dnešná klíma je normálna a rovnaká ako za kórejskej vojny? Ani ja nie; zato už školopovinným deťom sú vymývané mozgy, ako základná zložka fotosyntézy - CO2 - škodí Zemi.

Otázka za mnoho triliónov dolárov znie, prečo tie vrtule, panely, elektromobily, dane, poplatky, repka, štiepka, biopalivá a konferencie na Bali nemajú na počasie nijaký merateľný efekt? Správna odpoveď je, pretože klíma sa mení bez ohľadu na obsah pár stotín percenta CO2 v atmosfére, pretože efekt CO2 na klímu je nerozpoznateľný a pretože celá teória globálneho otepľovania je založená na dvoch-troch dekádach prirodzeného oteplenia, ku akým došlo mnohokrát v minulosti a ktoré bolo vždy nasledované ochladením.

Ešte raz si pozrime koniec záznamu z grónskeho ľadovca.

Obrázok blogu

Obr. 9 Teploty v strednom Grónsku v období 1988-2005

Už ste počuli, že Grónsko sa 15 rokov ochladzuje? Že akumulácia snehu a ľadu tam za posledné roky predstavuje stovky gigaton? Čo bude, keď 15-ročná pauza v otepľovaní skončí a klesajúci trend začne byť markantný na celej pologuli? Počuli ste klimatológa povedať, že reálne nejestvuje žiaden dôkaz o vplyve CO2, zato klímu ovplyvňuje Arktická oscilácia, Atlantická multidekadálna oscilácia, frekvencia ENSO a Pacifická dekadálna oscilácia? Ja tiež nie. Zato OSN navrhuje zdaniť všetok vydýchaný uhlík daňou 5500 USD/t. Ríða þér!

***

Kedysi sa kvôli suchám a neúrode slúžili omše či upaľovali bosorky, podľa temperamentu miestneho obyvateľstva. Tento prístup bol lacnejší a zrejme účinnejší než sebazničujúca politika, ktorú na seba uvalila dnešná civilizácia. Západ, ktorý vynašiel moderné poľnohospodárstvo a nadzvukové lietadlá, tranzistor a antibiotiká, dostal človeka na dno Mariánskej priekopy aj na povrch Mesiaca, sa dnes vracia do mentálneho stredoveku. Globálne otepľovanie sa mu stalo novým náboženstvom, ktoré má svojich prorokov, odpustky aj ohlasovaný koniec sveta.

Pokračujúca divergencia medzi klímou a predpoveďami dáva šancu, že vedci čoskoro opäť objavia príchod doby ľadovej. Budú tvrdiť, že oteplenie vymysleli novinári. Povedia, že teraz sú si istí nie na 97, ale na 99%, že na vine je činnosť človeka a treba ihneď konať. Kým k tomuto príde, my ako daňoví poplatníci sa nahlas pýtajme, ako sa mohlo stať, že kvôli hŕstke nepoctivých vedcov a cynických politikov, šibnutých premiérok a mase užitočných idiotov civilizovaný svet na desaťročia podľahol iracionálnej hystérii. Nebuďte takými idiotmi aj vy.

Juraj Vanovčan

Juraj Vanovčan

Bloger 
 • Počet článkov:  27
 •  | 
 • Páči sa:  1x

“An idea that is not dangerous is unworthy of being called an idea at all.” ~ Oscar Wilde Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu