Vedecký konsenzus revisited (VIII)

Článok vyhodnocuje efekt opatrení na zastavenie šírenia vírusu Sars-Cov-2, menovite pilotného, povinného a dobrovoľného testovania a lokálneho lockdownu na počet pozitívnych PCR testov, prepočítaných na 10000 obyvateľov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

If it disagrees with experiment, it’s wrong.
- Richard Feynman

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

1. Okres Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín

V troch oravských okresoch bolo v dňoch 24.-25. októbra 2020 realizované pilotné testovanie, nasledované lokálnym lockdownom počas 44. týždňa, dvoma kolami povinného testovania a ukončené dobrovoľným testovaním obyvateľstva počas víkendu 14.-15.11.2020. Tieto okresy boli vystavené na slovenské pomery bezprecedentnej kombinácii opatrení v reakcii na rekordný nárast miestnych prípadov, ktorý začal cca koncom septembra 2020.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: JV)

Graf 1 - Výskyt PCR pozitívnych testov v okresoch Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín. Modrá šípka - pilotné testovanie, červená a oranžová šípka - 1. a 2. celoštátne testovanie, zelená šípka - dobrovoľné celoštátne testovanie, červená oblasť - lokálny lockdown.

Z údajov je zrejmé, že pilotné testovanie, 2x plošné testovanie ani týždenný lockdown nemali žiadny vplyv na priebeh výskytu pozitívnych prípadov v daných okresoch. Počty registrovaných infekcií dosiahli svoj vrchol 1 až 2 týždne pred pilotným testovaním a následne klesli približne rovnakým tempom na minimálne hodnoty. Množstvo pozitívnych PCR testov za obdobie 36.-50. týždňa bolo 5283, t.j. necelé 4% z celkového počtu obyvateľov okresov.

SkryťVypnúť reklamu

2. Okres Bardejov a Sabinov

Severovýchodné okresy Bardejov a Sabinov prešli podobnou vlnou prípadov ako horná Orava, aj keď bez prílišného záujmu médií či pandemickej komisie. V týchto okresoch nebol zavedený lokálny lockdown a obyvatelia boli vystavení iba povinnému a dobrovoľnému Ag testovaniu, preto je vhodné porovnať ich s oravskými okresmi.

Obrázok blogu
(zdroj: JV)

Graf 2 - Výskyt PCR pozitívnych testov v okresoch Bardejov a Sabinov v porovnaní s okresmi Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín. Červená šípka - 1. povinné celoštátne testovanie, oranžová šípka - 2. povinné celoštátne testovanie, zelená šípka - dobrovoľné celoštátne testovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Kým okres Bardejov prešiel identickou vlnou pozitívnych prípadov ako okres Dolný Kubín, okres Sabinov kopíruje Bardejov a oravské okresy s cca 1 až 2-týždňovým oneskorením. Nárast, maximum ani pokles prípadov sa od oravských okresov nijak nelíšia, napriek pilotnému testovaniu a týždennému lockdownu na Orave. Ku poklesu prípadov v okresoch BJ a SB došlo ešte pred povinným celoštátnym testovaním. Množstvo pozitívnych PCR testov za obdobie 36.-49. týždňa bolo v týchto dvoch okresoch 5219, t.j. 3,8% z celkového počtu obyvateľov.

3. Okres Čadca, Žilina, Kysucké NM, Martin, Ružomberok a Liptovský Mikuláš

SkryťVypnúť reklamu

Okresy susediace s Oravou vykázali nárast PCR pozitívnych prípadov s cca 2-týždňovým oneskorením oproti krajnému severu Slovenska. Opatrenia pozostávali z dvoch kôl povinného a jedného kola dobrovoľného testovania počas novembra 2020.

Obrázok blogu
(zdroj: JV)

Graf 3 - Výskyt PCR pozitívnych testov v okresoch Martin, Žilina, Kysúc a Liptova. Červená šípka - 1. povinné celoštátne testovanie, oranžová šípka - 2. povinné celoštátne testovanie, zelená šípka - dobrovoľné celoštátne testovanie.

Tieto geograficky blízke okresy vykázali najvyššie počty pozitívnych testov tesne pred alebo počas prvého povinného testovania. Kým maximum prípadov na Kysuciach presne koreluje s prvým kolom povinného testovania, ružomberský okres mal identický priebeh pozitívnych testov o týždeň skôr, čo napovedá na náhodnú koincidenciu maxima prípadov s testovaním. Pozoruhodná je temer dokonalá symetria nárastu a poklesu prípadov v okresoch Kysúc a Ružomberka, ktorá pripomína tvar Gaussovej krivky. Krivka nie je nijakým spôsobom narušená 3 kolami celoštátnych testov.

4. Okres Prievidza, Trenčín, Považská Bystrica, Púchov a Ilava

Považské okresy v súčasnosti vedú v počte PCR pozitívnych prípadov na 10k obyvateľstva. Realizované opatrenia doteraz predstavovali štandardné 3 kolá povinného a dobrovoľného testovania.

Obrázok blogu
(zdroj: JV)

Graf 4 - Výskyt PCR pozitívnych testov v okresoch Prievidza, Trenčín, Považská Bystrica, Púchov a Ilava. Červená šípka - 1. povinné celoštátne testovanie, oranžová šípka - 2. povinné celoštátne testovanie, zelená šípka - dobrovoľné celoštátne testovanie.

Zrýchlenie nárastu počtu prípadov pozitívnych PCR testov v týchto susediacich okresoch začalo cca o 4-5 týždňov neskôr než na Orave. Tri kolá testovania počas mesiaca november 2020 vizuálne korelujú s dočasnou stabilizáciou, v niektorých prípadoch až poklesom nárastu týždenného kĺzavého priemeru, načo však dochádza k opätovnému zvýšeniu množstva pozitívnych testov.

5. Diskusia a zhrnutie

Článok analyzuje dopad 4 kôl lokálnych a celoštátnych testovaní obyvateľstva spolu s týždenným lockdownom v troch oravských okresoch na denné počty pozitívnych PCR testov, vyjadrených 7-dňovým kĺzavým priemerom vztiahnutým na 10 tisíc obyvateľov. Efekt opatrení bol demonštrovaný na štyroch skupinách geograficky a epidemiologicky blízkych okresov.

a) Efekt pilotného testovania v troch oravských okresoch v dňoch 24.-25.10.2020 bol nulový, keďže počty prípadov už 2 týždne klesali a v čase testovania boli cca tretinové oproti maximu v 42.-43. týždni. Rýchlosť poklesu výskytu nových prípadov sa po testovaní nezvýšila, skôr opačne.

b) Efekt lokálneho lockdownu v troch hornooravských okresoch počas 44. týždňa na počet pozitívnych testov bol nulový, bez akéhokoľvek dopadu na 2 týždne prebiehajúci pokles denných prípadov. Zvlášť demonštratívnym príkladom je okres Dolný Kubín, kde pokles nových prípadov medzi 42.-46. týždňom bol temer lineárny, bez akéhokoľvek efektu týždenného lockdownu. Taktiež priebeh šírenia vírusu v okresoch Bardejov a Sabinov kopíroval vývoj na Orave, pričom okresy BJ a SB nemali týždenný lockdown ani pilotné testovanie.

c) Vplyv prvého, druhého a tretieho (dobrovoľného) kola plošného testovania obyvateľstva bol na vývoj nových počtov pozitívnych PCR testov obmedzený až nulový. Vo väčšine sledovaných okresov došlo k nárastu, maximu a poklesu nových prípadov bez ohľadu na tri kolá testovania. Pokles prípadov neukázal po testovaní nijaké zrýchlenie. V troch prípadoch (Kysuce, Žilina) maximum prípadov korelovalo s týždňom prvého povinného testovania, avšak priebeh krivky výskytu prípadov bol identický s okresmi, kde pandemické vlny prebehli 1 až 2 týždne pred testovaním. 3 kolá testovania v okresoch na strednom Považí dokázali dočasne znížiť denné počty nových prípadov len v prípade okresov Trenčín a Prievidza, no rastúci trend počtu denných prípadov v súčasnosti naďalej pokračuje. Dočasná stabilizácia počtu pozitívnych PCR testov v zmienených okresoch však bola zrejme tiež spôsobená súčasným testovaním prostredníctvom antigénových testov, ktoré v uvedených grafoch nie sú zahrnuté, takže efekt trojnásobného testovania na celkový trend je o to slabší. Možno teda zhrnúť, že lockdown a plošné testovania nie sú efektívnymi prostriedkami proti šíreniu vírusu, zato spôsobujú nezmerné ekonomické a spoločenské škody obyvateľstvu.

d) Počet zachytených pozitívnych prípadov vzhľadom na celkové počty obyvateľstva v oravských okresoch a v okrese Bardejov a Sabinov za obdobie 1.9.-12.12.2020 predstavuje necelé 4% populácie. Pri vysokom podiele bezpríznakových pozitívnych prípadov možno predpokladať, že reálny počet obyvateľov, ktorí prišli do styku s vírusom, je rádovo v desiatkach percent. Efektívne premorenie miestnej populácie potvrdzuje skutočnosť, že v októbri najviac postihnuté okresy majú v súčasnosti najnižšie počty nových prípadov. Správne vyhodnotené čísla z Oravy môžu mať ďalekosiahle dopady pre odhady celkovej smrtnosti vírusového ochorenia a na predikciu situácie v iných okresoch, ako aj pre krajinu ako celok.

Zdroj dát: databezpatosu.sk, covid-19.nczisk.sk

Juraj Vanovčan

Juraj Vanovčan

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  1x

“An idea that is not dangerous is unworthy of being called an idea at all.” ~ Oscar Wilde Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
SkryťZatvoriť reklamu