Aký program majú obyčajní ľudia?

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti majú program. O chvíľu bude visieť. Teda ten program na internete. Možno to vyznie lacno a amatérsky, ale ja si myslím, že programy politických strán a zoskupení aj tak nikto nečíta. Áno, sú potrebné a majú svoj význam.  A niektorým môžu pomôcť aj zorientovať sa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

Ale dôležití sú ľudia. Ja volím ľudí. Ľudí, ktorí vedia, čo chcú robiť. A ktorí už niečo hodnotné preukázateľne urobili. Ľudia, ktorí majú víziu a vedia získať a motivovať ďalších. Ľudia, ktorí dokážu od slov prejsť k realizácii, dokážu nájsť prostriedky. Alebo slovami Biblie, ktoré som si pripomenul vďaka inému kresťanovi na kandidátke: „Ty si však vyhliadni z celého ľudu schopných, bohabojných, verných mužov, ktorí nenávidia úplatky“ (Ex 18,21).

Keď som na stretnutí kandidátov Obyčajných ľudí a nezávislých osobností počúval o sformulovaní hlavného motta kampane, naklonil som sa k susedovi a povedal som: „Ex 20,15.“ – „A to je čo?“ – „Nepokradneš. Z Biblie.“ Myslím si, že tento Boží príkaz, toto biblické „Nepokradneš“, je dobrým vystihnutím programu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Byť antikorupčným zoskupením. Ako kresťan to rád podporím. A ako človek stotožňujúci sa so židovsko-kresťanskou tradíciou považujem celé Desatoro za jasný, konkrétny a tisícročiami overený základ akéhokoľvek programu týkajúceho sa ľudskej spoločnosti. Súhlasíte s tým aj vy?

Možno sa vám zdá málo len „nekradnúť“. Samozrejme, program Obyčajných ľudí a nezávislých osobností má mnoho ďalších konkrétnych bodov. Budete si ho môcť prečítať. Osobne si ale myslím, že Slovensko nepotrebuje nejaké nové programy a zložité riešenia. Prečo? Pretože riešenia sú jednoduché a už dávno vymyslené. Či v ekonomike, či v zdravotníctve alebo v školstve. Hlavným problémom a prekážkou je neochota politikov k týmto riešeniam pristúpiť. Zdá sa, že najmä preto, lebo na nich tlačia skupiny, pre ktorých nie je výhodné to, čo by pomohlo celému Slovensku a prevažnej väčšine občanov. A tak sa veci komplikujú, kúskujú, blokujú. A toto považujem za okrádanie občanov a celej krajiny. Obratie o možnosť presadiť naozaj to najlepšie pre Slovensko. Preto motto „Nepokradneš“.

Verím, že na Slovensku je dostatok odborníkov a morálnych ľudí, ktorí by veľmi rýchlo presadili efektívne riešenia vo všetkých oblastiach, keby tomu neprekážali ... kto vlastne? Nielen vo víre udalosti posledných dní za zdá, že tou prekážkou sú najmä sami politici, politický systém (teraz nemyslím demokraciu a štátne zriadenie SR), či tzv. politická korektnosť.

A čo program politických strán? Koľko ľudí:
a, čítalo ich program pred voľbami?
b, sledovalo plnenie programu, keď boli pri moci?
c, zhodnotilo úspešnosť presadenia ich programu počas volebného obdobia?

Nechcem podceňovať a zhadzovať programy štandardných politických strán. Verím, že na nich pracovali s dobrou vôľou schopní ľudia. Sú potrebné a môžu uľahčiť tak výber voličom ako aj prácu v ich prospech po zvolení. Len si myslím, že problém, ktorý aktuálne a akútne musíme vyriešiť, nespočíva v lepších alebo horších programoch politických zoskupení.

A to nehovorím o hlúpostiach urážajúcich voličov na bilboardoch niektorých strán typu: „minimálna mzda 600€“, „rovná daň 16%“ a pod.

Problémom sú ľudia a kľúčom k riešeniu sú ľudia. Obyčajní ľudia s programom.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vzhľadom na to, že kandidujem ako nezávislý na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, považujem za dôležité upozorniť, že tento blog vyjadruje môj osobný postoj, a preto môže, ale nemusí byť v súlade s postojmi iných ľudí na našej občianskej kandidátke. V mnohých a hlavne zásadných názoroch sa všetci na kandidátke zhodujeme, sú však názory, v ktorých odmietame hrať falošnú hru na názorovú jednotu a otvorene priznávame aj názory rozličné. Túto skutočnosť však nepovažujeme za niečo, čo nás rozdeľuje, ale skôr za niečo, čo nás vzájomne obohacuje pri hľadaní cesty k pravde.

Richard Vašečka

Richard Vašečka

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Otec, učiteľ, kresťan. Predseda poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.Viac o mne na www.richardvasecka.sk. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu