Béla Bugár, splnomocnenec vlády pre optimizmus a naivitu

Obrazom našej politickej reality sú vyjadrenia niektorých politikov na otázku denníka SME v súvislosti s udalosťami spoza rieky Moravy: „Prečo na Slovensku policajná razia ešte nemierila na najvyššie miesta v politike?"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Najlepšia bola odpoveď pána Bugára: „Prečo sa mňa pýtate? Tak asi také prípady nie sú. Jednoducho nebol dôvod. Verím, že u nás takéto čosi nezasahuje do najvyšších miest. Ešte to by nám chýbalo."

Aj vy veríte, že u nás také prípady nie sú a že u nás také čosi nezasahuje do najvyšších miest?

Ja nie!

A navrhujem vymenovať pána Bugára za splnomocnenca vlády pre optimizmus a naivitu.

Reakcia pána premiéra ma neprekvapila. Úplne sa totiž vyhol odpovedi. Ako obvykle: „Vo všeobecnosti nepovažujeme za vhodné vstupovať svojimi vyjadreniami do vnútorných procesov iných krajín, obzvlášť ak ide o takúto citlivú tému."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre lepšie porozumenie zopakujem aká bola otázka: „Prečo na Slovensku policajná razia ešte nemierila na najvyššie miesta v politike?"

Pán premiér, otázka znela: „Prečo NA SLOVENSKU ... ?" Nie v Turecku! Považujete Slovensko za „inú krajinu"? Alebo nie ste až taký hlúpy, len sa snažíte zahovoriť tú druhú nepríjemnejšiu časť otázky, ktorá hovorí o „najvyšších miestach v politike"? Pochopiteľné, najmä ak pri pohľade do Čiech tie „najvyššie miesta" znamenajú aj premiéra krajiny.

Zadržaní boli aj bývalý a súčasný (!) riaditeľ českého Vojenského spravodajstva (VS). Toto ma zaujalo obzvlášť, vzhľadom na kauzu tunelovania VS na Slovensku, kde je riaditeľ VS stále vo funkcii a samovyšetruje sa.

SkryťVypnúť reklamu

Dovolím si požičať spoza Moravy aj povzdych: „Ach, jo!" Čaká nás ešte dlhá cesta! Vedie cez funkčnú a nezávislú prokuratúru, súdy, políciu, parlamentnú kontrolu a prísny zákon o kontrole tajných služieb (práve sa pripravuje). O spravodlivosti, morálke a politickej kultúre nehovoriac. Tiež je to otázka profesionality spravodajských služieb a ich renomé v spoločnosti i u zahraničných partnerov.

Aby som len nekomentoval mediálne správy, chcem tu napísať, aký bude môj poslanecký príspevok k riešeniu tejto situácie v najbližšej dobe:

1. Tak ako doteraz sa budem aktívne zaoberať témou na zasadnutí parlamentných výborov, ktorých som členom: Výbor pre obranu a bezpečnosť a Osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva - t.j. budem podľa potreby iniciovať schôdze výborov, klásť otázky a maximálne využívať kompetencie, ktoré v súčasnosti ako poslanec a člen spomenutých výborov mám. Oba výbory zasadnú v pondelok 17.6. a potom opakovane podľa potreby počas 21. schôdze parlamentu (18.6.-12.7.).

SkryťVypnúť reklamu

2. Spolu s opozičnými poslancami Fedorom a Kvasničkom som predkladateľom žiadosti o zvolanie mimoriadnej schôdze ku kauze tunelovania VS (bude v pondelok 17.6.). Vystúpim v rozprave s analýzou súčasného stavu a predložím konkrétne návrhy ako zabezpečiť, aby k takýmto veciam v budúcnosti nedochádzalo.

3. Aktívne pripomienkujem pripravovaný návrh zákona o tajných službách. Mojou ambíciou je, aby bol plne funkčný a moderný, podľa vzorov vyskúšaných v zahraničí (napr. v Českej republike, že?). V tejto veci som už absolvoval alebo v najbližších dňoch absolvujem stretnutie s ministrom obrany a zástupcami civilných i vojenských spravodajských služieb.

SkryťVypnúť reklamu

4. Ako poslanec NR SR navštívim Špeciálnu prokuratúru a budem sa zaujímať o stav (nie obsah) vyšetrovania kauzy tunelovania VS.

A mimochodom, pán premiér, stále ste nedopovedali na môj oficiálny list poslanca NR SR so žiadosťou o osobné stretnutie z 23. mája t.r. (keďže ste trikrát neprišli na Výbor pre obranu a bezpečnosť). Nebojte sa, nezdržím Vás! Chcel som Vám len v mene občanov položiť otázku, aké tajnosti to máte o generálnej prokuratúre. Moja zvedavosť i zvedavosť občanov totiž veľmi vzrastá, keď sledujeme, čo sa posledné týždne deje okolo GP. Čím odôvodňujete takéto bezprecedentné obchádzanie zákonov a ústavných inštitúcií, napr. Národnej rady alebo Ústavného súdu.

Lebo ľudia si zaslúžia nielen istoty, ale najmä pravdu.

Moje ďalšie poslanecké aktivity môžete sledovať TU.

Richard Vašečka

Richard Vašečka

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Otec, učiteľ, kresťan. Predseda poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.Viac o mne na www.richardvasecka.sk. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu