Dobrý vojak, zlý vojak

Rozmýšľam, čo by sa stalo, keby čatár Daniel Kavuliak stihol tesne pred svojou tragickou smrťou napísať na sociálnej sieti komentár kritický k práci ministra Martina Glváča. Ako by minister vyriešil svoju vnútornú dilemu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

Tento úvod som napísal s veľkými rozpakmi. V žiadnom prípade by som sa totiž nechcel dotknúť osoby a pamiatky vojaka, ktorý položil svoj život na misii v Afganistane. A ani vyvolávať debatu o správnosti nasadenia príslušníkov OS SR v tejto krajine (prosím o to aj v diskusii).

Znepokojil ma však osud iného (teraz už bývalého) vojaka z inej zahraničnej misie, rotného Michala Hlatkého, ktorý slúžil na Cypre (http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/profesionalneho-vojaka-vyrazili-z-armady-za-komentar-facebooku.html).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako poslanec Národnej rady, člen Výboru pre obranu a bezpečnosť, cítim povinnosť verejne sa tohto vojaka zastať. Zároveň vyzývam ministra obrany Martina Glváča, aby celú vec vysvetlil a vyvodil dôsledky.

V posledných mesiacoch sme boli s niekoľkými poslancami na krátkej pracovnej návšteve v oboch misiách (jeden deň na otočku). Samozrejme je medzi nimi podstatný rozdiel v nasadení i bezpečnosti. Ale aj na Cypre sú to naši vojaci. Odvádzajú vynikajúcu prácu, majú medzinárodný rešpekt a uznanie. Robia to, na čo sú vycvičení a za čo sú platení - a to, čo je na Cypre potrebné.

Preto nerozumiem schizofrénii ministra obrany:

SkryťVypnúť reklamu

Jeden vojak v zahraničnej misii si plní svoje štandardné úlohy a pri ich plnení tragicky zahynie. Premiér a minister ihneď odletia na miesto, prejavia najvyššie uznanie a koná sa štátny pohreb. Úplný súhlas.

Druhý vojak v zahraničnej misii si plní svoje štandardné úlohy a pri ich plnení nezahynie. Dovolí si však na súkromnom profile kritickú poznámku na adresu ministra. Ihneď je povolaný na Slovensko, zažije dehonestáciu a nátlak, je prinútený „dobrovoľne" požiadať o výstup z armády. Celé zle.

Dvaja vojaci, jeden minister. Jeden vojak je mŕtvy, druhý živý a kritický. Jeden je pre ministra dobrý, druhý zlý. Táto veta mi vychádza z klávesnice veľmi ťažko, ale zdá sa, že pre ministra Glváča je „mŕtvy vojak, dobrý vojak."

SkryťVypnúť reklamu

Toto je veľmi zlý signál pre ozbrojené sily i pre Slovensko.

Kolega Igor Hraško (OĽaNO, člen Výboru pre kontrolu Vojenského spravodajstva) sa o kauzu zaujíma už od začiatku a p. Michala Hlatkého kontaktoval. Spoločne budeme interpelovať ministra obrany a snažiť sa dotiahnuť prípad až do konca.

Podľa armádnej komisie (bývalý) rotný Michal Hlatký ohrozuje dôveru v ozbrojené sily.

Podľa mňa ohrozuje dôveru v ozbrojené sily (a to aj u zahraničných partnerov) minister obrany Martin Glváč. Je zrelý na odvolanie.

Čo si myslíte vy?

Richard Vašečka

Richard Vašečka

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Otec, učiteľ, kresťan. Predseda poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.Viac o mne na www.richardvasecka.sk. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu