Nevinného zabili. A peniaze aj tak neušetrili.

Na Slovensku prebieha justičná vražda. Zabíjajú nevinného. Koho? Poctivé centrá voľného času. Kto? No predsa vláda Slovenskej republiky, ministerstvo školstva, vládna strana Smer.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Jedným z mojich najobľúbenejších filmov je Vykúpenie z väznice Shawshank. Do väzenia sa dostane chlapík za vraždu svojej ženy. Spoluväzňom tvrdí, že je nevinný. Smejú sa mu a nikto mu neverí. Keď sa však po 19 rokoch začne ukazovať, že je „fakticky nevinný", sú zhrození.

Minister školstva a poslanci Smeru svojou legislatívou napriek vehementnej obhajobe opozície odsúdili mnoho poctivých CVČ s dlhoročnými skúsenosťami na existenčné problémy a zánik. A CVČ to nie sú len nejaké neosobné inštitúcie, ale ľudia a ich príbehy. Stovky zamestnancov, ktorí nasadili svoje schopnosti, čas a srdce v prospech zmysluplne využitého voľného času detí a mládeže. Tisíce detí a mladých ľudí, ktorí nemuseli zostať na ulici a mohli rozvíjať svoj talent.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeden mladý muž napísal v komentári k článku o CVČ: „Rýľom po ksichte... fakt... viem, za čo som bol všetkým CVCčkam vďačný, z kopca decák vychovali kvalitných ľudí... a teraz..." Nestotožňujem sa s tým rýľom, ale poznám príbeh toho chlapca a chápem jeho rozhorčenie. Nad zánikom „jeho" CVČ.

Poslanci Smeru sa tragikomicky predháňajú vo vykresľovaní zlých CVČ, čiernych duší, nafúknutých počtov krúžkov. Napr. primátorka Humenného horekovala nad tým, že v jednom centre je niekoľko krúžkov angličtiny, napr. hravá angličtina, angličtina pre pokročilých, angličtina B, atď. Podľa nej asi treba všetkých záujemcov o anglický jazyk bez rozdielu veku a úrovne dať do jediného krúžku s 50 členmi a jedným učiteľom.

SkryťVypnúť reklamu

Po sto osemdesiaty štvrtý krát: My súhlasíme s tým, že treba urobiť poriadok, sprísniť zákony a „klepnúť po prstoch" tých, čo podvádzajú. Takí isto sú a, bohužiaľ, nie je ich málo. Išlo to však aj inak. My sme navrhovali spravodlivé a účinné riešenia. Ale vy ste svojou nekompetentnosťou, ignorovaním odborných námietok a pod tlakom záujmových skupín prijali zákony, ktoré ohrozujú a ničia aj tých najpoctivejších a najšikovnejších.

Právna zásada hovorí: „Radšej pustiť desať vinných, ako odsúdiť jedného nevinného." Smer to obrátil naopak: „Radšej nech zaniknú hoci aj všetky CVČ, len nech zabránime nekalému biznisu tých nepoctivých."

SkryťVypnúť reklamu

Vy ste iní pištolníci! Odstrelili ste podvodníkov s čiernymi dušami a zlodejov verejných financií. Čo tam potom, že si to odnieslo množstvo nevinných.

Toto je justičný omyl. V tom lepšom prípade. V tom horšom justičný zločin, vražda. Nespravodlivosť, krivda, ktorú spôsobila štátna moc.

Preto som sa dnes pýtal pána ministra Čaploviča: „Ako to napravíte? Čo urobíte?" Navrhol som uznesenie, ktorým by Národná rada zaviazala ministra informovať na najbližšej schôdzi o stave centier voľného času a o legislatívnych opatreniach, ktorými chce riešiť škodu, ktorú jeho zákony napáchali. Dúfam, že poslanci Smeru budú konzistentní a za toto uznesenie zahlasujú. Veď pán minister i niektorí poslanci sa dušovali, že budú pozorovať situáciu do apríla a potom sami navrhnú riešenia.

SkryťVypnúť reklamu

A ešte jednu otázku som položil pánu ministrovi: „Koľko prostriedkov zo štátneho rozpočtu ste ušetrili? Nie je to tak, že zo spoločnej kasy odtiekol taký istý objem financií, akurát sa rozlial do obecných rozpočtov?" Poznám množstvo konkrétnych prípadov, keď mestá a obce odmietli žiadosti CVČ o financovanie ich detí a peniaze si ponechali. Nezaregistroval som ale nejaký rozmach nových mestských a obecných aktivít predstavujúcich alternatívu zanikajúcich voľnočasových aktivít CVČ. Zabili ste nevinného a žiadne peniaze ste neušetrili.

Ako rodič a poslanec Národnej rady očakávam, že pán minister si tento justičný omyl prizná a predloží riešenia ako napraviť vzniknutú situáciu. A vyvodí zodpovednosť.

Film „Vykúpenie z väznice Shawshank" končí happyendom. Devätnásť stratených rokov ale nespravodlivo odsúdenému Andymu Duffersonovi nikto nevráti.

Video s mojim vystúpením v Národnej rade TU.

Viac informácií z môjho denného pôsobenia ako poslanca TU.

Richard Vašečka

Richard Vašečka

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Otec, učiteľ, kresťan. Predseda poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.Viac o mne na www.richardvasecka.sk. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu