Odovzdajte deti!

Včera ma znepokojil návrh zákona, ktorý predložili do parlamentu poslanci za SaS. S odôvodnením a proklamovaným úmyslom pomôcť deťom, ktorých životné podmienky a výchova sú nedostačujúce.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

Zjednodušene povedané: Povinná škôlka od štyroch rokov.


Neobviňujem navrhovateľov zo zlého úmyslu a rozumiem aj určitej racionálnosti ich návrhu. A už vôbec s tým nemám nejaký osobný problém. Naša najmladšia chodí do škôlky, hoci štyri roky ešte len bude mať.

Najviac ma znepokojili argumenty iných poslancov, ktorí ma „upokojovali“: „Neboj sa, nebudeš musieť dať svoje dieťa do škôlky. Stačí, keď predložíš potvrdenie, že tvoje dieťa je v poriadku, a môže ostať doma.“ Lebo tu je pes zakopaný.

Ja, rodič, musím dokazovať, že moje štvorročné dieťa je v poriadku (teda, že moja rodičovská výchova je v poriadku), inak ho musím odovzdať štátu aspoň na niekoľko hodín denne!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uvedomujete si ten posun? Štát je ten, ktorý vie, ktorý posúdi, ktorý dobre vychová a pripraví. Už nie rodič. A majú to krásne odôvodnené: utýraná Lucka, rómske deti, EÚ.

Ocko a mamička (alebo rodič 1 a rodič 2?), odovzdajte svoju štvorročnú Katku do rúk zamestnancov štátu! Sme ale takí dobrí, že keď si zoženiete „bumažku“, (možno) vám ju dovolíme nechať si ešte doma.

Nie! Odmietam, aby sme stanovili, že štandard je štvorročné dieťa v materskej škole. Štandardom je malé dieťa doma s rodičmi. Škôlka v takomto veku nemusí byť zlým riešením, ale len ako náhrada.

A to ani nespomínam praktické problémy:

SkryťVypnúť reklamu

1. V rozpočte nie sú na to peniaze,

2. Mestá a obce nedokážu zabezpečiť miesto v materskej škole ani všetkým štvorročným deťom, ktoré tam chcú rodičia dať dobrovoľne.

Ministerstvo školstva malo však vraj voči návrhu len technicko-legislatívne námietky. Neodmietlo filozofiu zákona ako takého. Vládnym socialistom sa nečudujem. V ich ponímaní je štát ten, ktorý má mať všetko v rukách a všetko riešiť. Alebo aspoň čím najviac.

Normálny človek však vie, že dieťaťu je najlepšie s jeho rodičmi alebo starými rodičmi. Určite jestvujú aj výnimočné prípady, keď to tak bohužiaľ nie je. A tieto prípady má štát odhaliť a adresne riešiť. Nie celoplošne odoberať deti všetkým rodičom od štyroch rokov. To je také ... socialistické.

SkryťVypnúť reklamu

Prekvapujú ma však liberáli. Alebo nie? Im totiž celoplošné zásahy štátu obvykle prekážajú. Dalo by sa povedať, že majú so štátom problém. Obávam sa však, že v rámci ich ideológie im ešte viac prekáža rodina. Pretože rodina – oco, mama, deti – je tak beznádejne tradičná a konzervatívna.

Spamätajte sa!

Viac aktuálnych informácií o mojej poslaneckej práci nájdete TU.

Richard Vašečka

Richard Vašečka

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Otec, učiteľ, kresťan. Predseda poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.Viac o mne na www.richardvasecka.sk. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu