Smerácke guličky

Smeráci zakladajú novú tradíciu - marenie parlamentných výborov. V utorok 2. júla umožnili ministrovi vnútra JUDr. Róbertovi Kaliňákovi zbabelo sa vyhnúť zodpovednosti pred poslancami brannobezpečnostného výboru kvôli zastrašovaniu matky a novinárky Martiny Ruttkayovej Tvardzíkovej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Najprv trikrát kryli premiéra Fica, aby sa nemusel zodpovedať zo svojich ľahkovážnych rečí o Generálnej prokuratúre pred Výborom pre obranu a bezpečnosť. Asi preto, aby ho nepríjemné otázky opozičných poslancov neprivádzali do rozpakov. Mohol by tak stratiť auru nadčloveka, ktorú sa mu usilovne v Smere snažia vytvárať. Ako by to bolo, keby taký king ako on, len tak prišiel na nejaký výbor, lebo tretina poslancov chce! Čo tam potom, že je to jeho zákonná povinnosť. Reálna politika Smeru sa predsa neriadi zákonmi, - najmä ak sa dajú obísť - ale mediálnym marketingom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministri Kaliňák a Glváč spočiatku na výbor chodili a prezentovali svoju maximálnu ústretovosť a vecnosť. Ale všetko má svoje medze. Najprv smerácki poslanci povedali dosť pri kauze tunelovania Vojenského spravodajstva. A tento týždeň použili podobný scenár, aby nemusel Róbert Kaliňák vysvetľovať zastrašovanie novinárky HN. Asi vyhodnotili, že krátka mediálna hanba, navyše šikovne (ale cynicky) prekrytá pohrebom zavraždeného horolezca, im spôsobí menšiu škodu, ako krútenie sa na stoličke v paľbe otázok opozičných poslancov a navyše pred médiami (bola prítomná aj dotyčná novinárka). Mimochodom, nechutné prekrytie spomínaného pohrebu a termínu výboru spôsobil predseda brannobezpečnostného výboru, cyklista v župane, Jaroslav Baška. Stranu snáď nemusím uvádzať. Neverím, že to bola náhoda. Na zvolanie výboru mal škálu siedmich dní a určite komunikoval s Kaliňákom. Procesne to urobili tak, že nielen ospravedlnili ministra Kaliňáka, policajného prezidenta a riaditeľa NKA, ale vôbec neodhlasovali program. Ako sa hovorí v parlamentnom slangu, „zabili ho". V ten istý deň (!) tak pochodil aj školský výbor (pán minister Čaplovič bol chorý, v zahraničí alebo na pohrebe - vyberte si) a mimoriadna schôdza o verejnom dlhu.

SkryťVypnúť reklamu

Mal som však dojem, že im to bolo trápne a niektorí sa tuším aj hanbili. Skláňali hlavy, uhýbali pohľadom, vyhýbali sa akejkoľvek diskusii, snažili sa to rýchlo ukončiť. Úplne náhodou sa jednému asistentovi podarilo nafotiť poslanca Smeru ako sa počas námietok opozície hral na mobile „guličky". Vôbec nie je dôležité, ktorý to bol (na výbore ich je sedem). Nejde mi o osobný útok (preto som aj rozrastroval jeho menovku). Dokresľuje to ale prístup Smeru k demokratickým mechanizmom, akým je napríklad kontrola výkonnej moci parlamentnými výbormi.

Poslanci Smeru sa na demokraciu len hrajú.

Alebo hrajú guličky?

SkryťVypnúť reklamu

Viac o mne nájdete TU.

Viac o mojej poslaneckej práci TU.

Richard Vašečka

Richard Vašečka

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Otec, učiteľ, kresťan. Predseda poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.Viac o mne na www.richardvasecka.sk. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu