Ulica, automaty a drogy pre naše deti?

Ak by som „podnikal" s drogami a hazardom, volil by som Smer. Prijímajú totiž prorastové opatrenia v brandži. A dokážu to skvele maskovať a mediálne predať. Ešte by mohli podporiť kolegov „podnikateľov" s prostitúciou a zbraňami. Súdnictvo spolupracuje, tak prečo nie zákonodarci?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Je to naozaj tak?

Minimálne to budí taký dojem. Vôbec netreba byť prorokom, aby ste už minulý rok predvídali ako sa bude vyvíjať situácia s centrami voľného času a ďalšími voľnočasovými zariadeniami po prijatí Čaplovičových zákonov. Počet CVČ a detí v nich klesá, náhrada je minimálna. Hoci zo štátneho rozpočtu odtiekli tie isté peniaze, nič sa neušetrilo. Namiesto na krúžky pôjdu deti teraz na ulicu. Iste, nie všetky. Najmä však tie, ktorých rodičia si nebudú môcť dovoliť zaplatiť za krúžky viac alebo všetko. Teda najmä deti a mládež zo sociálne slabších rodín.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A čo ich bude čakať na ulici?

Automaty a drogoví díleri.


Áno, trochu hyperbolizujem. Ale faktom zostáva, že vládna strana za asistencie poslancov SaS schválila dva zákony, ktoré k tomu prispievajú:

1. Novelu zákona o hazardných hrách 171/2005 Z.z. z decembra 2012, v ktorom vrátila hracie automaty do pohostinstiev a výrazne sťažila zastupiteľstvám možnosť uzavrieť herne,

2. Novelu trestného zákona 300/2005 Z.z. z májovej schôdze NR SR, v ktorom umožňujú dílerom drog vyviaznuť s podmienkou (na júnovej schôdzi neakceptovali námietky prezidenta a definitívne zákon schválili).

Ľahší prístup k hazardu a k drogám. Ľahšia korisť pre prevádzkovateľov hracích automatov a dílerov drog.

SkryťVypnúť reklamu

Nestalo sa to tak potichu a bez upozornení. Pri prerokovávaní predmetných zákonov zazneli opakovane z úst mnohých poslancov varovné či dokonca prosebné slová. Čítali sa listy ľudí pracujúcich s ohrozenými skupinami. Nič nepomohlo. Pri hlasovaní rozhoduje matematika.

Možno si povzdychneme: „Čo už? Na Slovensku je to tak!"

Nie, nemusí to tak byť. Ak sa nám to nepáči, dajme to najavo. Politika je nielen o počte hlasov v parlamente, o lobbingu záujmových skupín, ale aj o hlase občanov. Nenechajme sa učičíkať a znechutiť. Povedzme nahlas STOP! Drogy a hracie automaty na Slovensku nechceme! Ide o nás, o naše deti a mládež. Najväčšou záujmovou skupinou na Slovensku sú úplne obyčajné rodiny s deťmi v rôznych životných situáciách. Tak nech to cítiť!

SkryťVypnúť reklamu

Čo sme urobili?

1. Napísali sme ako občania tejto krajiny list prezidentovi Slovenskej republiky (prezident sa s nami stotožnil a zákon vrátil do parlamentu),

2. Stretli sme sa s ministrom spravodlivosti kvôli novele Trestného zákona,

3. Podali sme návrh zákona, ktorým chceme zvrátiť novelu Trestného zákona priateľskú k dílerom drog (na júnovú schôdzu),

4. Vyzvali sme predstaviteľov kresťanských cirkví, aby pozdvihli v tejto veci svoj hlas.

Čo sa chystáme urobiť?

1. Chceme rozbehnúť petíciu za zmenu legislatívy v prospech našich detí.

2. Chceme pracovať tak, aby v najbližšom volebnom období malo Slovensko vládu, ktorá bude zastávať záujmy rodín s deťmi, a nie záujmy „podnikateľov" s drogami a hazardom.

SkryťVypnúť reklamu

Toto je naozaj vážne! Ak však budeme pasívni, nečudujme sa, že nám vládnu takíto ľudia a prijímajú takéto zákony.

O mojich ďalších poslaneckých aktivitách TU.

Richard Vašečka

Richard Vašečka

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Otec, učiteľ, kresťan. Predseda poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.Viac o mne na www.richardvasecka.sk. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu