Iba legenda o božskom narodení Ježiša?

V Novom zákone sa nám naskytá pohľad na celú radu legiend o Ježišom živote. V podstate je dosť ťažké  rozlíšiť pravdu od zbožných prianí , výmyslov a poloprávd. Mnohí možno nevedia, ale podobné, ba dokonca rovnaké životné udalosti, mali aj iné historické osobnosti:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

- tak napríklad Mithra, ústredná postava starovekého perzského náboženstva, ktoré sa stalo v Ríme populárne a až do 4. storočia predstavovalo vážnu konkurenciu rozvíjajúcemu sa kresťanstvu, sa mal narodiť z božského svetla. Pastieri mu priniesli dary a prišli sa mu pokloniť traja mudrci. Po svojej smrti vstúpil na nebesia. Očakávalo sa že na konci sveta zostúpi znovu na zem, vzkriesi ľudí k životu., vykoná nad nimi súd. Mithra bol prototypom Boha Slnka, ktorého kult v.4 storočí efektívne splynul s kresťanstvom.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Indická osobnosť Krišna, ktorého kult bol populárny dávno pred kresťanstvom sa tiež narodil svojej matke božským spôsobom – a to v pastierskej chatrči, po jeho narodení k nemu prišli pastieri, aby mu priniesli dary. Tiež sa mu prišli pokloniť traja mudrci, zatiaľ čo kráľ Kansa vydal rozkaz, aby boli všetci práve narodení chlapci zabití. Aj Krišna liečil, privádzal mŕtvych k životu a po jeho smrti jeho telo zmizlo.

- Ďalší kandidát na spasiteľa,  Budha /563 – 483 pred Kristom/ bol počatý z oživujúceho svetla, i jeho prišli pozdraviť traja králi. Medzi mnohými legendami ktoré sa tradujú o jeho živote nájdeme i rozprávanie o učiteľskom a liečiteľskom pôsobení, rozprávanie o tom ako nakŕmil zástupy z jediného chleba, ako na svadbe v Zambunade premenil vodu na víno, ako obrátil kajúcu sa prostitútku Ambapali ako slávil poslednú večeru so svojimi učeníkmi.

Skryť Vypnúť reklamu

- Presvedčenie o vrodenom Ježišovom Božstve nenájdeme v prameňoch ktoré svojimi koreňmi ležia pevne v židovskom prostredí a sú časovo staršie. V helénskom svete však bola viera v ľudí – bohov a nepoškvrnené počatie bežná. Napr. Zarathuštra, zakladateľ perzského náboženstva sa tiež narodil z panny. Ak mal Ježiš v tejto ,konkurencii“ obstáť, tak sa tiež musel narodiť zázrakom z panny a byť Bohom od narodenia. Oslovenie Mária zvestujúcim anjelom je prevzaté z Izariáša 7,14 ale je upravené, v Izaiášovi sa hovorí všeobecne o mladej žene a iba grécky preklad, Septuaginta hovorí o panne. Na podporu tohto kultu bolo i zmenené autorstvo chválospevu magnifikát I. kap. V. 46, 47. najstaršie rukopisy ich pripisujú Alžbete, mladší z jasných dôvodov práve Márii...

lenka vdovjaková

lenka vdovjaková

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  0x

kvapka z mora a more zároveň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu