mám svoj názor...

A voľby do Národnej rady sú opäť za dverami. Už len pár dni chýba a my ľudia -  občania zase máme možnosť  "podieľať sa na moci", aspoň tak nám to tvrdia lídri jednotlivých politických strán. Koho však voliť? Známe tváre, ktoré sú stále tie isté s menšími obmenami už pomaly viac ako 20 rokov? Sú to však skoro všetci tí istí, ktorí buď rozkrádali túto republiku alebo nechali kradnúť iných, ktorí boli v tom čase pri moci. A teraz občan, vyber si z nich i napriek tomu, že oni už dávno stratili tvoju dôveru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Neveríš im preto, že doteraz ťa klamali tak jednotlivé strany, ako aj ich vodcovia. Strany ako také nedodržali predvolebné sľuby a viac-menej ihneď po voľbách zabudli na občana – voliča, jeho záujmy a potreby. A toto všetko sa dialo už od roku 1990. Páni poslanci NRSR si poschvaľovali také zákony, ktoré im dávali možnosť byť 4 roky poslancami aj vtedy, keď v poslaneckej snemovni počas funkčného obdobia nepreložili ani slamku z miesta na miesto. Teda žiadna aktivita a pán poslanec len zohrieval poslanecké kreslo celé funkčné obdobie a bral za nič nekresťanské peniaze. Umožňoval im to volebný systém, ktorý si oni sami navrhli a samozrejme aj schválili a čo čert nechcel, hneď si navrhli aj európske platy, poslanecké kancelárie a nezabudli ani na asistentov, ktorí tiež odčerpávajú nemalé finančné prostriedky z nášho štátneho rozpočtu. Všetko si vedeli presadiť, čo bolo v ich osobný prospech. Ja však hovorím: "Dosť bolo páni, aj bývalí súdruhovia, stačilo. To hovoríme my nespokojní občania." Spomínal som volebný systém, nespomenul som však, že naše malé Slovensko nepotrebuje, a to podčiarkujem 150 poslancov preto, že sa za súčasných podmienok nezodpovedajú nám voličom, ale sa zodpovedajú svojím stranám. Navrhujem preto, aby Slovensko bolo rozdelené podľa jednotlivých okresov na volebné obvody a bolo by ich 79 s tým, že za každý okres – volebný obvod by bol zvolený 1 poslanec, ktorý by skladal účty zo svojej činnosti v Národnej rade za svoj volebný obvod polročne. Pokiaľ by tak neučinil a voliči by s jeho prácou neboli spokojní, mali by tak možnosť tohto poslanca odvolať z funkcie do 30 dní od realizovanej petície v predmetnom volebnom obvode. Jeho miesto by potom zaujal kandidát, ktorý sa vo voľbách umiestnil na druhom mieste v danom volebnom obvode. Som presvedčený, že by sa tým zlepšila jednak práca poslancov, ako aj ich pracovná morálka vo všeobecnosti u všetkých poslancov Národnej rady. Som aj za zrušenie asistentov poslancov, pretože poslanec, ktorý potrebuje asistenta nemôže byť schopným poslancom a teda nemá čo robiť v poslaneckej snemovni. Štát by tak ušetril nemalé finančné položky, ktoré by sa mohli využiť ďaleko efektívnejšie. Mám za to, že každý poslanec sa musí na každej úrovni zodpovedať svojím voličom za to čo urobil, alebo neurobil. Keď niekto za niečo berie plat, musí niečo aj produkovať – urobiť všetko, čo je možné pre svojich voličov a pre svoj volebný obvod. Ak tomu tak nie je, musia nasledovať sankcie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A aký by mal byť poslanec terajšej doby? Morálne pevný, charakterný, nepodplatiteľný, nadstranícky.

Ja viem, že na našom Slovensku je to trochu inak. Politická morálka je skoro na dne, charakterných politikov spočítaš na jednej ruke, nepodplatiteľní politici vraj už vymreli a straníckosť je nadovšetko. Len by skúsil niektorý poslanec nehlasovať tak, ako mu to nariadil jeho stranícky poslanecký klub. Bol by z toho bengál za porušenie straníckej disciplíny.

A financovanie politických strán? Vážení straníci, doporučujem vám, ale všetkým stranám bez rozdielu, aby ste žili z členských príspevkov vašich členov a nie na úkor štátneho rozpočtu z našich daní, ktoré neustále rastú počnúc od neslávnej vlády Mečiara a končiac vládou pani Radičovej. Apropo: Vláda pani Radičovej. Vážení, nie som si istý, či predsedníčkou vlády SR je pani Radičová, alebo je to len bábka v rukách šéfov SDKÚ-DS, ktorý ju zo zákulisia dirigujú. Že prečo? Malý príklad: Na sklonku roku 2011 nám naše média oznámili, že jednotlivé ministerstvá ušetrili desiatky miliónov eur. Táto skutočnosť ma ako občana potešila a ja naivný som si myslel, že opasky si uťahujú už aj hore. Bohužiaľ, bol to, priatelia, iba sen. Po niekoľkých dňoch nám opäť bolo oznámené, že ušetrené finančné prostriedky na jednotlivých ministerstvách boli rozdané ako odmeny pre pracovníkov príslušných ministerstiev. A prekvapenie bolo na svete. Preto sa ja ako občan pýtam, pani predsedníčka vlády, nemali ísť ušetrené peniaze do štátneho rozpočtu? V čom sú iný pracovníci ministerstiev, ako my, obyčajní občania? Veď majú už i tak dosť vysoké platy. Aj v tomto prípade však mlčal pán Mikloš, ako minister financií, aj ako ochranca štátnej kasy. Preto sa pýtam znovu. Prečo ste nezabránili tomu, aby sa ušetrené peniaze rozdali „chudobným“ ministerským úradníkom a ich šéfom? Obaja ste sa však zahrali na mŕtveho chrobáka, aj keď každý občan tejto republiky vie, kde mali ušetrené peniaze skončiť. Je nad slnko jasné, že v štátnom rozpočte. Alebo si myslíte, že uťahovanie opaskov platí len pre obyčajného občana a v súčasnosti voliča?

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalší malý príklad. My občania sa dozvedáme, že minister práce Jozef Mihál opäť navrhuje generálnemu riaditeľovi sociálnej poisťovne odmenu vyše 55 tisíc eur. Tvrdí, že pán generálny pracuje dobre a takúto odmenu si zaslúži. Môj názor je taký, že generálny riaditeľ sociálnej poisťovne je povinný dobre pracovať, pretože má aj nadštandardný plat. Ak by však pracoval zle, bolo by ho treba odvolať.

Áno zvolebnieva sa a ja sa teraz pýtam sám seba koho voliť? Neviem. Strany a straníci, stratili ste našu dôveru, už Vám neveríme. Preto vyzývam všetkých spoluobčanov – spolu voličov: "Dobre si rozmyslite, koho budete voliť, aby ste potom neboli sklamaní alebo nespokojní, ako väčšina Slovákov na našom, ešte stále milovanom Slovensku."

Jožo Večanský

Jožo Večanský

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Toho času dôchodca, so silnou potrebou vyjadriť sa k spoločenskému dianiu najmä na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu