
Ďalšou nevýhodou očakávaných investícií je, že vláda vrazí do týchto projektov viac prostriedkov ako z nich bude schopná získať. Na jednej strane je dobré mať v krajine zahraničného investora, ktorý inovuje výrobné procesy, zamestnáva ľudí a tvorí pridanú hodnotu, ale nie za cenu finančných strát pre krajinu (predovšetkým na daniach). Vláda pri podpisovaní zmlúv akoby nemyslela na domácich podnikateľov, ktorí sú už beztak vystavovaní vysokej medzinárodnej konkurencii. Miesto podpory domácich podnikateľov sa sústredí na zahraničné subjekty, ktoré do nášho hospodárstva vstupujú často za pre nás nevýhodných podmienok. Absolútne sa pri podpisovaní zmlúv zabúda na slovenských subdodávateľov a komponenty za dovážajú zo zahraničia. Táto skutočnosť výrazne znižuje pridanú hodnotu a aj samotnú ziskovosť firiem. Ďalšie zníženie prínosu pre štát predstavujú špekulačné snahy zahraničných spoločností presúvať zisky do materských spoločností, pričom dcéry v hostiteľských krajinách vykazujú dlhoročné straty aj napriek slušným tržbám.
Veľmi zaujímavá je aj skutočnosť, že všetky investície, až na jednu (rakúska Zizala Lichtsysteme v Krušoviciach pri Topoľčanoch) sú do výrobnej sféry. Zahraniční investori úplne zavrhujú možnosť realizovať výskum na Slovensku. Pritom sa nedá povedať, že by sme odborníkov nemali, mnohí však odchádzajú do zahraničia a to najmä kvôli skutočnosti, že na Slovensku len ťažko nájdu uplatnenie za odmenu primeranú ich prínosu pre zamestnávateľa, či spoločnosť ako takú. Ak sa však chceme pohnúť smerom vpred a nebyť navždy len akousi „hokejovou“ republikou (v lepšom prípade) a musíme sa snažiť zaujať investorov zaoberajúcich sa výskumom a vývojom. Práve tieto činnosti sú zdrojmi vysokej pridanej hodnoty, ktorá je následne prínosom pre ekonomiku krajiny.
Z uvedeného vyplýva, že je nutné lákať zahraničných investorov, avšak je nutný starostlivý výber a predovšetkým podmienky výhodné aj pre Slovensko a aj investorov. Jedine starostlivým výberom sa môže Slovensku podariť získať investorov, ktorí začnú v krajine okrem samotnej výroby aj s výskumom a vývojom. V modernej ekonomike sa totiž bez týchto činnosti nemôžeme stať konkurencieschopní ani v regionálnom, nieto v medzinárodnom meradle! Je teda na vláde vytvoriť vhodné podnikateľské prostredie, ktoré priláka investorov znalostnou ekonomikou a vysokou odbornosťou a nie "banánmi".