Slovenský ľudnikdy nevynikal výraznou národnou hrdosťou. Boli to predovšetkým silnéosobnosti, ktoré vzbudzovali v pospolitom ľude akú-takú hrdosť. Obyvateliahorného Uhorska totiž na prvé miesto rozhodne nekládli národné záujmy. Po celýrok bolo na slovenských dedinách kopec práce a aby mohli dedinčania prežiťmuseli drieť od rána do noci. Romantické diela z pier štúrovcov síce bolipísané v slovenčine, avšak nedostatok času a predovšetkým vysokánegramotnosť znemožňovali ich čítanie. Obvykle vedela čítať len úzka skupinkaľudí, ktorá potom poúčala ostatných. Mnohé myšlienky sa však na dedinudostávali až vďaka študentom, ktorí sa vracali zo škôl domov.
Čoho sapospolitý ľud bál najviac boli ich páni, ktorí sa k svojim poddanýmsprávali veľmi zle. Tak vznikali rôzne povesti o ľuďoch, ktorí sa ich mocivzopreli. Tak vnikla aj legenda o Jánošíkovi. Áno, je to len legenda, čoznamená, že drvivá väčšina informácii je nedôveryhodná, ba dokonca ažnepravdivá. Treba si však uvedomiť, že legenda o Jánošíkovi nevyzdvihujezbojníctvo, ako to implikuje článok v istom (radšej) nemenovanom bulvárnomplus-mínusovom plátku. Nie je dôležité, že sa Jánošík narodil roku 1688a že bol z bohatej rodiny, ktorá ho vykúpila z vojenskej službya už vôbec nie kým v skutočnosti bol. To, čo je naozaj podstatnéje, koho sme z Jánošíka spravili. Jánošík sa v ľudovej slovesnostia neskôr hlavne v štúrovských dielach stal symbolom silnéhojednotlivca, ktorý bojuje proti spoločnosti a zároveň pomáha najslabším,teda tým, ktorí jeho pomoc naozaj potrebujú. Aj preto bol medzi ľuďmi obľúbenoupostavou. Svedčia o tom mnohé ľudové piesne, veď aj bratia Muchovciz Terchovej spievajú: „A veď ten Jánošík nič nerobil zlého / lebo bolJánošík z rodu terchovského.“ V istom zmysle môžeme túto osobnosť chápať ako prostriedok navyjadrenie odporu a vzdoru, voči ako sociálnej, tak aj politickejnespravodlivosti. Tie „komunistické“ filmy o Jánošíkovi, ako boliv onom článku pomenované, sa snažili v ľuďoch prebudiť národnú hrdosť.
O novinároch je známe, že si vyberajúinformácie, ktoré sú vhodné pre článok, ktorý práve píšu a upravujú ich tak, abyčitateľa o svojej pravde presvedčili. Tak sa stáva, že skutočná podstataveci je zakrývaná polopravdivými a pre dané okolnosti nepodstatnýmifaktami. Je len smutné, že na obyčajné zhadzovanie premiéra slovenskej vlády sazapredáva meno Jánošíka. Akoby sme si nechceli uvedomiť, že to jediné,najcennejšie, čo nám nik nemôže zobrať, si berieme sami.