Česká klasika pre romantikov

Sem sa treba vybrať ešte pred prázdninami. Vyhnete sa tak davom ožratých tínedžerov. A čím skôr, tým lepšie. Komáre sa už prebúdzajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Český juh ponúka niekoľko krásnych riek. Patrí k nim aj Lužnice. Koncom mája už bude snáď dosť teplo, no ešte by nemuseli útočiť komáre, ktorými je táto krásne meandrujúca rieka známa.

krásna rieka
krásna rieka 

Dve plastové vydry, dva nafukovacie člny a sedem statočných. Hoci riečka netečie rýchlo, jej úzke meandre naučia ovládať loď.

Prvý deň splavíme zo Suchdola nad Lužnicí do Majdaleny. To je malá dedinka s veľkým vodáckym kempom. Kemp prevádzkuje rodina so sympatickým priezviskom. Starý pán Dunaj sa sem prisťahoval zo Sniny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
kemp Majdalena
kemp Majdalena 

Druhý deň sľuboval romantiku. Pod Majdalenou sa Lužnice delí. Tzv. Stará rieka sa vnára do pralesa CHKO Třeboňsko. Vybrali sme si ju. Romantika je romantika. Ostatné vodácke partie z kempu si vybrali umelý kanál, tzv. Novú rieku, ktorá ich dopravila do Nežárky. Nerozumeli sme, prečo sa ochudobnili o pôžitok z plavby v panenskej prírode.

Obrázok blogu

Krásny živý les okolo rieky s pieskovým dnom a priezračnou vodou. Brehy sú miestami tak zarastené bujnou vegetáciou, že sme museli hľadať len meter široký priechod. Potom nám cestu zhatil spadnutý strom a my sme museli lode preniesť. Jednoducho romantika.

Vtedy som si spomenul na slová českého vodáka spred pár dní:
"Ahoj, Tomáši. Neřeš zbytečnosti, vždy dobrá Stará řeka má po přebudování Rozvodí vodu stále a těch pár klacíků, které do ní spadnou, nestojí za zmínku, neodmyslitelně patří k romantice lužní řeky."

SkryťVypnúť reklamu
romantika
romantika 

Po troch hodinách romantiky sa začali na (poniektorých) lodiach šíriť buričské reči, za ktoré by v minulosti každý kapitán nechal posádku zbičovať. Piate prenášanie spadnutých stromov mäkkými bahnitými brehmi, sté poškriabanie od konárov a každý ďalší nálet komárov v tienistých tôniach znižovali morálku mužstva.

Obrázok blogu

Hladní a unavení sme to o piatej podvečer zapichli v dedine Stará Hlína. Na prvej možnej zastávke po prejdení CHKO. Na lúke rozrytej od diviakov sme rozbili stanový tábor a šli sa najesť do hospody. Na prepádlovanie Rožmberského rybníka a na ubytovanie v regulárnom kempe pod ním nezvýšili sily ani čas.

SkryťVypnúť reklamu

Tretí deň nás zradilo počasie. Prudké ochladenie a silný vietor neumožnili pokračovať v plavbe. Tak sme namiesto troch dní splavovali len dva. Mimochodom Stará rieka je dnes už o čosi splavnejšia. Hneď za nami vyslali k spadnutým stromom partiu pilčíkov.

A na záver krásne video od Mareka Bálinta:

Tomáš Velecký

Tomáš Velecký

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nesedím pred telkou, sedím v kajaku.Nechodím do krčmy, chodím do hôr.Nefičím na imidži, fičím na bajku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu