Železnou oponou skôr, kým sa znova zatiahne

Pred 30 rokmi tu mladí muži strieľali do iných mužov a žien, ak sa rozhodli odísť žiť do inej krajiny. A pred 30 rokmi by mi úrady nedovolili to, na čo som dnes žiadne povolenie nepotreboval.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Štartujeme z Vysokej pri Morave. Je to milá dedina na brehu Moravy, kedysi oddelená od rieky plotom z ostnatého drôtu. Niežeby chcel vtedy niekto do Československa silou-mocou vniknúť. Naopak, zavretá hranica mala vlastným občanom zabrániť z milovaného socializmu uniknúť do zhnitého kapitalizmu. Plot už nestojí. Rieka je znova pre všetkých.

Vysoká pri Morave
Vysoká pri Morave (zdroj: tv)

Boli sme desiati. Nalodili sme sa do štyroch kanoe a ja do kajaku. Dve kanoe si naši skúsenejší kamaráti spojili do katamaránu. Rieka Morava je na slovensko-rakúskom toku absolútne nenáročná, vhodná aj pre neskúsených vodákov. Kedysi rozdeľovala, dnes spája.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cez Moravu vedie jeden cestný most hore na severe pri českých hraniciach z Moravského Svätého Jána do Hohenau an der March. Potom kompa medzi Záhorskou Vsou a Angern an der March. (March je po rakúsky Morava.)

My sme začínali oveľa nižšie, takže sme podplávali len železničný most medzi Devínskou Novou Vsou a Marcheggom.

V pozadí železničný most z Devínskej Novej Vsi do Marcheggu
V pozadí železničný most z Devínskej Novej Vsi do Marcheggu (zdroj: tv)

No a hneď potom nasleduje most, ktorému nikto nepovie inak, ako Most Chucka Norrisa. V skutočnosti sa volá Most slobody. Slúži však len turistom. Peším alebo na bicykloch. Spája Devínsku Novú Ves a víkendové sídlo Habsburgovcov - Schlosshof.

Úplne vzadu most Chucka Norrisa
Úplne vzadu most Chucka Norrisa (zdroj: tv)

Pri Devíne sme vplávali do Dunaja. Rozhranie prúdov dvoch veľkých riek tečúcich rozdielnou rýchlosťou vyžaduje zvýšenú pozornosť. Tvoria sa tam víry a iná rýchlosť na ľavo- a na pravoboku sa snaží čln otočiť. Treba tam zvýšiť opatrnosť. Mal by som aj tip, ako to preplávať čo najbezpečnejšie, no necítim sa byť odborníkom a radiť iným.

SkryťVypnúť reklamu

Na dunajskom ostrove Sihoť je takzvaná "nemecká pláž". Meno nesie podľa toho, že v časoch monarchie a tesne po nej, kým bola Bratislava trojjazyčná (nemeckí úradníci, maďarská šľachta, slovenskí robotníci), sa tam chodila kúpať práve nemecká časť obyvateľov Pressburgu. Dnes tradičné miesto vodákov pre opekačku, oddych a príjemný pokec.

Na nemeckej pláži
Na nemeckej pláži (zdroj: tv)

Následne popod bratislavské mosty do lodenice. Ako tradične, aj dnes ma poriadne spálilo. Bolo 23.4.2017.


UPDATE:
Nedalo mi a dodatočne som zakreslil na schematickej mape dve trasy, ktoré používam pri vplávaní z Moravy do Dunaja.

Obrázok blogu


Trasou číslo 1 zvyknem vplávať čo najprudšie z pravej strany Moravy do rýchlej prúdnice Dunaja. Viac menej, kolmo. A dostať sa čo najviac do stredu rieky, aby som eliminoval riziko natlačenia na breh pod Devínom. Toto však robím, LEN keď som na nafukovacom člne. A teda nehrozí prevrátenie pri kolmom vjazde do dunajskej prúdnice.
Na plastovom kajaku by sa vzhľadom na ponor do mňa Dunaj pri kolmom vjazde mohol ale oprieť, rozhúpať ma zboka nabok a nakoniec prevrátiť. Takže som sa držal za skúsenejšími na trase, ktorú som na schematickej mape označil 2-kou.
Vtekajúca Morava tam medzi prúdnicou Dunaja a devínskym brehom vytvára jazyk. Dá sa po ňom zviesť čo najnižšie, a keď je už rýchlosť prúdov obidvoch riek viac-menej konsolidovaná, treba sa pod jemným uhlom prepracovať ďalej od brehu a vyhnúť sa lodiam kotviacim v devínskom prístave.

SkryťVypnúť reklamu

Ak má niekto ďalšie tipy, prípadne by ma chcel poopraviť či doplniť, nech tak urobí v diskusii.

Tomáš Velecký

Tomáš Velecký

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nesedím pred telkou, sedím v kajaku.Nechodím do krčmy, chodím do hôr.Nefičím na imidži, fičím na bajku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu